"עצמאים שיחסכו רק בגובה הטבת המס יהיו זקנים עניים"

דני גיגי, מנהל מחלקת ייעוץ וניהול ידע באגף לייעוץ ומחקר בבנק הפועלים מזהיר כי עצמאים אינם מודעים מספיק לחשיבות החיסכון ארוך הטווח ומציע להם להגדיל משמעותית את החיסכון: " עליהם להקדיש את הזמן ואת המשאבים הנדרשים לניהול החיסכון הפנסיוני כפי שהם מקדישים לניהול העסק. עליהם לקחת בידיהם את עתידם".

אורן מג'ר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

עצמאים הטרודים בניהול השוטף והיום יומי של העסק עשויים לדחוק את הדאגה לעתידם ולעתיד יקיריהם בכל הקשור לחסכון הפנסיוני, למרות שמדובר באחד הנכסים החשובים והמשמעותיים ביותר המאפשר לצבור מקורות הכנסה לגיל הפרישה לצורך שמירה על רמת החיים. "יש מספר סיבות מדוע עצמאים לא חוסכים" מסביר דני גיגי, מנהל מחלקת ייעוץ וניהול ידע באגף לייעוץ ומחקר בבנק הפועלים: " בניגוד לשכירים, על עצמאים לא חלה חובת חיסכון פנסיה חובה. אצל שכירים גם קיים תמריץ שהמעסיק חוסך שקל על כל שקל שהם חוסכים. רבים מהעצמאים מסתמכים על הביטוח הלאומי, על מכירת העסק או על נכסים שצברו והם מעריכים שיספיקו לעת זקנה. הבעיה שאם לא יקדישו את הזמן ואת המשאבים הנדרשים לניהול החיסכון הפנסיוני כפי שהם מקדישים לניהול העסק הם פשוט יהיו זקנים עניים".

באופן כללי עומדים בפני העצמאי לעת פרישה שלושה מקורות הכנסה: הרובד הבסיסי ביותר הוא קצבאות הביטוח הלאומי, המשולמות על ידי המוסד לביטוח לאומי. רובד נוסף הוא חיסכון פנסיוני יזום בתכנית ביטוח, קופת גמל, או קרן פנסיה . רובד שלישי הוא חיסכון פיננסי ונכסים אחרים אותם צובר אדם במהלך חייו, כגון פיקדונות, בעלות על דירה וכדומה.

עצמאים רבים שלא מסתמכים על קצבת הזקנה של ביטוח לאומי, העומדת כיום על אלפי שקלים בודדים לזוג, נערכים לפנסיה באמצעות רכישת דירה או בניית תיק נכסים פיננסים. לדברי גיגי צורת חיסכון כזו היא טובה אבל רק כתוספת לתוכנית פנסיה: " ברגע שזה פנסיה, זה קודש לפנסיה ואי אפשר לממש באמצע התקופה כמו שרבים משכו כספים מקופות גמל שהיו מיועדות לעת זקנה. אחרים רוכשים דירה כסוג של פנסיה. אומנם מבחינה פסיכולוגית דירה נתפסת בעיני עצמאים כעדיפה על קרן פנסיה חדשה, ואפשר גם להוריש אותה לילדים, אבל הסכנה היא שבעל עסק שייכנס לקשיים ימכור את הדירה ואז הלכה הפנסיה. גם במקרים בהם נקטעת ההכנסה של העצמאי עקב פרישה או במקרה של אבדן כושר עבודה או מוות פנסיה עדיפה כי החיסכון הפנסיוני נותן הגנה על הכנסת המשפחה . גם התארכות מהירה של תוחלת החיים וסביבת הריבית הנמוכה מגדילים את חוסר הודאות בנוגע לרמת החיים הצפויה בשנות הפרישה הארוכות אם מתבססים חיסכון פיננסי".

צילום: דרימסטיים

מה שיעור התחלופה שלכם?

במטרה לעודד עצמאים לחסוך לגיל פרישה מעניקה המדינה הטבות מס בדרך של ניכוי וזיכוי בגין ההפקדות לכל אחד ממוצרי החיסכון הפנסיוני כגון קרן פנסיה, תכנית ביטוח וקופת גמל לא משלמת לקצבה. בנוסף, החוסך נהנה מפטור על הרווחים המצטברים באפיקים אלה. החל מ- 2008 אוחדו כל הטבות המס בכל המוצרים הפנסיוניים והחיסכון הינו חיסכון קצבתי לגיל פרישה.

גיגי מסביר כי עצמאים זכאים להטבות מס ייחודיות הניתנות בשני אפיקים. האחד הוא זיכוי מס קרי הטבה שמשמעותה הפחתת תשלום המס. ההטבה היא בשיעור אחיד של 35% מהסכום שהופקד לתוכניות הפנסיוניות בכפוף לתקרות המתעדכנות מידי שנה. אפיק נוסף הוא ניכוי, קרי הקטנת ההכנסה החייבת במס ובתשלום דמי ביטוח לאומי. הטבה זו היא רגרסיבית כלומר היא גדלה ככל שההכנסה ושעור המס השולי של העצמאי גבוהים יותר.

אולם הטבות המס יוצרות בעיה אחרת: לא רק שרוב העצמאים אינם חוסכים די לפנסיה, רובם המוחלט מתבסס אך ורק על הטבות המס הקבועות בתקנות וניתנות על ידי המדינה כאשר הפרשות אלו רחוקות מלהספיק: " גובה ההפקדה הייתה בהתאם להכנסתו החייבת של העצמאי. ללא קשר לצרכיו או לשמירה על רמת חייו בגיל פרישה. הגיע הזמן לשנות את דפוסי החיסכון הללו" הוא אומר.

למעשה המצב חמור עוד יותר: לדברי גיגי על פי סקרים שונים, כ-50% מהעצמאים שהכנסתם נמוכה אינם זכאים להטבות מס ולכן הם כלל אינם חוסכים לגיל הפרישה, בנוסף, חלק מהעצמאים שחסכו בעבר בקופות הגמל ההוניות נהגו למשוך את הכספים מייד עם תום תקופת החיסכון ולהשקיע אותם בעסק ונותרו בגיל פרישה עם קצבאות הביטוח הלאומי בלבד. בשנת 2008 חסם משרד האוצר את האפשרות למשוך כספים מקופות הגמל ההוניות לפני גיל הפרישה אולם הדבר יצר שינוי בדפוסי ההפקדות של העצמאיים שהעדיפו להפקיד כספים פנויים שעומדים לרשותם קרנות ההשתלמות על חשבון קופות הגמל למרות שהטבות המס ניתנות גם לקופות גמל וגם לקרנות השתלמות. במלים אחרות, הם העדיפו לחסוך לטווח קצר על פני חיסכון לגיל פרישה המיועד לפרישה. בכך פגעו בחיסכון לזקנה על חשבון ה טווח הקצר.

כדי להבין את הצפוי בעתיד גיגי מציע לחשוב במונחים של הכנסה צפויה או שיעור תחלופה בגיל הפרישה, מונח המתאר את היחס בין הקצבה לאחר הפרישה לבין ההכנסה ערב הפרישה (ראו טבלה). כך למשל, עצמאי בן 40 שמרוויח עשרת אלפים שקל בחודש, ומפריש לפנסיה בהתאם להטבות המס בלבד (בערך 1,600 שקל מדי חודש), יאלץ בזקנתו להסתפק בקצבה בגובה ששת אלפים וחמש מאות שקלים בלבד, כלומר כמעט 4,000 שקל פחות מההכנסה ערב הפרישה. אם ברצונו להמשיך ולקבל קצבה דומה, עליו להכפיל את הסכום החסר (במקרה להלן כ-4,000 שקל) ב-200 (מקדם ההמרה של הון לקצבה) כלומר עליו לחסוך לאורך התקופה כ-800 אלף שקל. הפקדה כזו תאפשר לו להגדיל את הקצבה המשולמת ל-10,000 שקל מרגע הפרישה ולאורך שארית חייו. גם עצמאי שרכש דירה יכול למכור אותה ולהפקיד באופן חד פעמי בסמיכות ליציאה לפנסיה סכום של כ-800 אלף שקל בקרן פנסיה ובכך להבטיח תוספת לקצבה החודשית שתשולם לו עד יום מותו.

דוגמה נוספת שממחישה את חישוב החיסכון עבור עצמאי בן 40 שמרוויח 10,000 שקל בחודש ורוצה ליהנות מפנסיה באותו הסכום: מאחר ונותרו לו עד הפנסיה 27 שנים (324 חודשים) ובהינתן ריבית שנתית של 3%, עליו לחסוך 1,400 שקל מדי חודש, מעבר לחיסכון שהוא מפריש בהתאם להטבות המס, כדי שבגיל 67 יהיו לו 700 אלף שקל שיגדילו את הקצבה בקרוב ל-4,000 שקל.

• ככל שההכנסה עולה וגיל ההצטרפות מאוחר, שיעור התחלופה בגיל פרישה נמוך יותר.
• קרן פנסיה חדשה מסלול בסיסי, הפקדה 16% מהכנסה מזכה עד לתקרה.
• מחושב לפי תחזית תשואה של 4.26 אחוז לשנה ברוטו, 3.74 אחוז נטו

היכן לחסוך

שאלה מהותית נוספת שיש לבדוק היא היכן להפקיד את הכסף המיועד לחיסכון פנסיוני. גיגי מסביר כי קיימים מספרי אפיקי השקעה לטווח ארוך, כאשר ניתן לבחור באחד או בשילוב ביניהם. אפיק מרכזי הוא קרנות הפנסיה החדשות הפועלות החל מינואר 1995 (באותה שנה נחסמו קרנות הפנסיה הותיקות והגירעוניות בפני מצטרפים חדשים). אפיק שני הוא תכניות ביטוח שונות, ואפיק שלישי כולל את קופות הגמל.

"החוסכים הוותיקים אולי זוכרים כי בעבר ניתן היה לפתוח קופת גמל וליהנות מהכסף הנזיל כעבור 15 שנה, אולם החל מ-2008 כל המוצרים הפנסיונים מיועדים לתשלום קצבה ונזילים רק מגיל פרישה העומד כיום על 67 גבר, 62-64 אישה. סוגי המוצרים נבדלים בחלק מהמאפיינים כגון: סוג ההתקשרות (חוזה-תקנון) ניהול הסיכונים הביטוחיים, שיעור דמי הניהול, מסלולי הקצבה, אפיקי ההשקעה (אג"ח ייעודיות) ועוד (ראו טבלה)".

לדברי גיגי השלב הראשון בניהול החיסכון הפנסיוני הוא בדיקת סוג המוצרים הפנסיונים בהם מפקידים כיום והאם הם נותנים מענה לצרכים בנוגע לשלוש שאלות: מה גובה הקצבה שתשולם בגיל פרישה, מה גובה הקצבה שתשולם במקרה אובדן כושר עבודה, ומה גובה הקצבה שתקבל המשפחה במקרה פטירה.

גיגי מסכם: "עצמאי שלא חלה עליו "פנסיית חובה" ואינו סמוך לשולחן המעסיק חייב לקחת את גורלו בידיו ולהתחיל לחסוך מעבר וללא קשר להטבות המס".
יש לכם שאלות בתחום החיסכון הפנסיוני? עצמאים ובעלי מוזמנים לשלוח את השאלות למדור: oren.majar@themarker.com ודני גיגי וצוות יועצי הפנסיה של בנק הפועלים יענו על שאלותיכם במדור באופן אנונימי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker