"הביורוקרטיה בישראל היא גיהינום; אם ישחררו אותה, אוכל להרחיב את העסק"

שר הכלכלה, נפתלי בנט, כינה את בעלי העסקים בישראל פראיירים ואף המליץ להם לעבור לדמשק שם יקבלו אישורי בנייה מהר יותר ■ בעלי העסקים מקווים שהוא יהיה, כפי שהבטיח, האינסטלטור שייפתח עבורם את החסימות במערכת

אורן מג'ר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים28
אורן מג'ר

בעלי עסקים סבורים כי הביורוקרטיה והרגולציה העודפות הן הגורם שמוביל לתסכול בעבודתם וחוסם את יכולתם לצמוח, לשכור עובדים נוספים ולקדם את העסק - כך עולה מבדיקה שערך TheMarker בעקבות דברי של שר הכלכלה, נפתלי בנט, שאמר באחרונה בכנס כלכלי כי בעלי העסקים בישראל הם פראיירים, ואף המליץ להם לעבור לדמשק, שם הם יקבלו אישורי בנייה מהר יותר.

"אם אתם בוחרים להרחיב, לשפץ ולשנות את העסק אתם נכנסים להליך עם הרשויות שהוא אחד הדרקוניים ביותר בעולם", אמר. "על פי הבנק העולמי, ישראל נמצאת במקום 139 בהשגת אישורי בנייה. אנחנו אחרי אלג'יריה, טוגו, הרשות הפלסטינית וסוריה. תחת ממשל אסד לוקח 104 ימים לקבל אישור בנייה. אצלנו 210 יום. לו אני במקומכם, הייתי שוקל להעביר את העסק לדמשק. אנחנו נמצאים עכשיו באולם שמפוצץ פראיירים, כולכם פראיירים", בהמשך הוסיף: "אני, כשר הכלכלה, רואה את עצמי כאינסטלטור שיכניס את היד למקומות שאנשים לא הסכימו לגעת בהם עד היום, ולשחרר עבורכם את הסתימות".

בחינת התקופה הקצרצרה שבה בנט מכהן כשר מלמדת כי הסתימות עדיין שם, אבל הוא מפגין כוונות טובות. הדבר הראשון שעשה היה שינוי השם - ממשרד התמ"ת למשרד הכלכלה, הקליט יותר. בהמשך יזם בנט פגישות ושיחות עם בעלי עסקים, כדי להתרשם באופן בלתי אמצעי מקשייהם. ברמה המעשית יותר, בין היתר בנט הביא להצבעה בממשלה את חוק העסקים הקטנים המסדיר את מעורבות הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, השייכת למשרד, בהסדרת תהליכי רגולציה כך שיתאימו ליכולתם של העסקים הקטנים. הטיפול בחוק החל בקדנציה הקודמת ועתה יחול עליו חוק הרציפות.

גיורא סיריוס במוסך.צילום: דודו בכר

עם זאת, רצונו של בנט להיות הכחלון של הממשלה הבאה עלול להיתקל בבעיה המרכזית של המשרד: היותו אחראי על המגזר העסקי, אך ללא אחריות לרגולציה שתוקעת אותו.

"למה אני צריך לשלם מע"מ מראש?"

"עדיין לא ארזתי, אבל אני בודק את האפשרויות שלי בדמשק", אמר נחום ליכטיק, הבעלים והמנכ"ל של חברה העוסקת בהתאמה של תוכנות בינלאומיות לתעשייה, שבה שבעה עובדים.

ליכטיק אומר שהוא מרגיש פראייר - לא רק כעסק אלא גם כאזרח. "במקום שהמערכת הממשלתית תשרת אותי, המערכת רק מקשה עלי ויוצרת קשיים. למשל, יש מערכת ממשלתית שנקראת מרכב"ה שבה ספקים יכולים לקבל מידע. אתה חייב כרטיס אלקטרוני כדי לעבוד בה, אבל בחלק מהמסמכים חייבים לחתום פיסית ובחלק מהמקומות גם וגם. זה דבר שיוצר סרבול אדיר. למה לא לפשט את הדברים? דוגמה נוספת היא תהליכי הבנייה ברשות המקומית, שאינם שקופים מספיק. איכשהו תמיד יוצא שהמידע המוצג חסר. בכלל, אם אני צריך משהו מהרשות המקומית אז זה תמיד קשה.

"גם נושא המע"מ בעייתי. אנחנו משלמים מע"מ מראש, אבל מקבלים את התשלום בחשבונית בשוטף 60 ומעלה. למה זה צריך להיות כך? חלק מהלקוחות שלי הם גופי ממשלה - אז למה שלפחות אתם לא אוכל לקזז את המע"מ? בנוסף, כאשר אני משלם עבור התוכנה שרכשתי לספקים בחו"ל מורידים לי מע"מ, ורק ב–15 בחודש אני מקבל את המע"מ בחזרה. עצם המימון של התקופה הזו מקשה עלי, לא תמיד יש לי את התזרים לשלם אותו.

אשתו של ליכטיק עובדת עמו בחברה, והזוג נמנה עם מובילי המאבק לשינוי תקנות מס הכנסה המפלות זוגות העובדים יחד. "בגלל בגלל שיטת החישוב אני משלם מדי שנה 50 אלף שקל יותר מאשר אם אשתי היתה עובדת בעסק אחר ובאותו שכר".

"השגת אישורים נמשכת שנה"

הרצל פורת, הבעלים של חברת ההדברה הקוטל, הפועלת בתחום ההדברה של מזיקים וטרמיטים ומעסיקה עשרה עובדים, אומר שהביורוקרטיה בלתי נסבלת. "רציתי לבנות גלריה במבנה של העסק, וזה היה סיפור של חצי שנה", הוא מספר. "אמרו לי 'לך תביא ארכיטקט שישרטט תוכניות', ואז צריך להחתים עורך דין ולעבור ועדות. אני כבר לא מדבר על שיפוץ או הקמה של מחסן רעלים, שהשגת אישורים להם נמשכת שנה ואפילו יותר. כל דבר הכי קטן צריך לעבור עשרה מדורי גיהינום ואין לזה סוף.

"הביורוקרטיה בלתי נסבלת. אתה שורף זמן, וזמן הוא כסף. לא פעם ולא פעמיים רציתי להרחיב את העסק, ולייצר עוד מקומות עבודה, וזה הגביל אותי. בסוף אתה לא מגדיל את העסק ואתה שוכר פחות עובדים. המסר שלי לשר הוא שאם הוא ישחרר את הביורוקרטיה, אוכל להרחיב את העסק שלי, ובכלל אפשר יהיה להרחיב את העסקים בישראל מהר יותר".

"צעירים לא 
רוצים לעבוד"

גיורא סיריוס, בעלי מוסך דרורים במושב בני דרור, המעסיק ארבעה עובדים, אומר: אני אולי לא פראייר, אבל אני מרגיש כמה קשה לעסקים קטנים להתקיים עם כל המסים והרשויות. אם ארצה להקים מוסך חדש זה יהיה בלי אפשרי בזמן קצר. ישגעו אותי, יגידו שלא רוצים מוסך באזור תעשייה. יהיה קשה מאוד להביא את כל האישורים.

"בעיה נוספת היא לאתר עובדים מיומנים, מכיוון שכיום כבר אין בתי ספר מקצועיים. הצעירים לא רוצים עבודת כפיים, וממילא אני בתור עסק קטן לא יכול לשלם את המשכורות שהם מבקשים, 8,000–9,000 שקל. אם אני משלם לבחור צעיר 6,000 שקל זה לא מספיק לו. במוסך קטן קשה לשלם יותר מכיוון שמחירי הטיפולים לא עלו 15 שנה. אחת הסיבות לכך היא שיש מוסכים שפועלים ללא אישורים, ומציעים טיפולים זולים מאוד - ואני צריך לשלם מסים ורישיונות לרשם החברות, למשרד התחבורה ולעוד גופים שונים ומשונים. אם בנט יפתח את צוווארי הבקבוק ויאפשר לעסקים קטנים לחיות - זה יתרום לכלכלה בכללותה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker