הגנה ליצרן אחד: אושר היטל על יבוא דיסקיות חיתוך לתעשיה מסין

גמל-שריד טען כי הוא חשוף לתחרות בלתי-הוגנת מסין, שבמסגרתה התקיים יבוא בהיצף של דיסקיות חיתוך והשחזה, אשר גרם לו לנזק ממשי ולהפסדים

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שרי הכלכלה (לשעבר התמ"ת) והאוצר אישרו באחרונה הטלת היטל היצף בשיעור של 25% על יבוא דיסקיות חיתוך והשחזה מסין, עד סוף שנת 2013. האישור יכנס לתוקף אם ועדת הכספים של הכנסת תאשר אותו. מדובר בהגנה על יצרן בודד, שמייקרת את המוצר לכלל התעשייה במשק בשוק המוערך בעשרות מיליוני שקלים בשנה.

גמל-שריד, היצרן המקומי היחיד, טען כי הוא חשוף לתחרות בלתי-הוגנת מסין, במסגרתה התקיים יבוא בהיצף של דיסקיות חיתוך והשחזה, אשר גרם לו לנזק ממשי ולהפסדים. היצף קיים כאשר מחיר מוצר בארץ היצוא, ישראל במקרה זה, נמוך ממחירו בארץ היצור, סין. אם ההיצף פוגע בתעשייה המקומית, מתיר חוק ההיטלים להטיל עליו היטל שייקר אותו. את גמל שריד יצגו בהליך עורכי הדין גיל נדל ועומר וגנר, ממשרד גיל נדל.

נפתלי בנט ויאיר לפידצילום: אי–פי

בעקבות הבדיקה שנערכה במשרד הכלכלה, המליץ הממונה על היטלי הסחר להטיל היטל של כ-29% למשך שנתיים, והוועדה המייעצת לשר הכלכלה אישרה המלצה זו. המלצה זו קיבלה גם את אישור השר הקודם, שלום שמחון, ואילו שר האוצר הקודם יובל שטייניץ סירב לאשר את ההיטל ובשל כך ההיטל לא נכנס לתוקפו.

בעקבות סירוב שר האוצר, הגיש המפעל המקומי בחודש דצמבר 2012 עתירה לבית המשפט לעניינים מינהליים בירושלים, וטען כי סירוב שר האוצר ניתן תוך חריגה מסמכותו ומשיקולים לא ענייניים. באחרונה החליטה הוועדה המייעצת לשר הכלכלה לתקן את החלטה המקורית ולהטיל היטל של 25% עד לסוף 2013. המלצה מתוקנת זו קיבלה את אישורם של שר הכלכלה, נפתלי בנט, ושר האוצר יאיר לפיד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker