מעדיפים לשלם בשחור

יותר משליש מהצעירים בישראל: העלמת מס היא לא גניבה מהמדינה

על אף מלחמת החורמה שהכריזה רשות המסים בהון השחור ובהעלמות המס, הצעירים לא נרתעים: סקר חדש מגלה כי 40% מהם יעדיפו לשלם 500 שקל ב"שחור" - במקום 585 שקל עם קבלה ומע"מ

עידו אפרתי
עידו אפרתי
עידו אפרתי
עידו אפרתי

>> "חשמלאי שביצע עבודות בביתך מציע לך שתי אפשרויות לתשלום: 500 שקל במזומן וללא קבלה, או 585 שקל כולל קבלה כחוק. באיזו מהאפשרויות תבחר לשלם?" השאלה הזו פתחה את הסקר שערך בימים האחרונים מכון הסקרים דיאלוג עבור TheMarker, בנושא יחסו של הציבור לתופעה של העלמת מס. כ–40% מהנשאלים הצעירים ‏(18–34‏) השיבו כי יעדיפו את האפשרות הראשונה - הזולה והבלתי חוקית - על פני תשלום כחוק. לעומתם, 76% מהנשאלים בני 65 ומעלה השיבו כי ישלמו כחוק.

לעוד כתבות ב-TheMarker

כשהפירמידה של דנקנר נפלה והמשקיעים הפסידו: מנור, לבנת ופישר גזרו קופונים שמנים מאי.די.בי

כך תשדרגו את מכשיר האנדרואיד המזדקן שלכם

לטוס להופעה של הרולינג סטונס בלונדון - ולחסוך אלף שקל

כמעט שלושה חודשים חלפו מאז הכריזו ברשות המסים על מלחמת חורמה בהון השחור ובהעלמות מס. מבצע האכיפה הגדול, שכלל גם קו חם לדיווחים על מעלימי מס, עורר חששות כבדים בקרב חלק מבעלי העסקים וספקי השירותים - אבל לא בטוח שהחשש היה מוצדק. על פי תוצאות הסקר, בישראל קיימת נורמה מושרשת של סובלנות כלפי מעלימי מס. מי שחשב שדי באכיפה והרתעה, מגלה כעת את עומקה של הבעיה, שבולטת בעיקר בקרב הדור הצעיר. על פי הסקר, קיימת התאמה בין גיל הנשאלים לבין נכונותם לשלם מס.

"אני זוכר את זה עוד מהתקופה שעבדתי ברשות המסים - את האווירה הכללית שהפכה את העלמות המס לכמעט ספורט לאומי, ואת המגיפה הזאת לא הצליחו למגר עד היום", אומר עו"ד קובי כהן, מומחה למיסוי ובכיר לשעבר ברשות המסים. "מידת הצייתנות של חלק מאזרחי ישראל בכל הקשור לתשלום מס היא נמוכה, גם לפי מחקרים אמפיריים. זה רק מחזק את מה שאנחנו יודעים על הישראלים וכיצד הם תופשים את התופעה של העלמות המס.

"בעבר היו ניסיונות לשנות ולהחדיר את זה למערכת החינוך כחלק משיעורי האזרחות. אני זוכר שגם אני ואחרים מהרשות הרצינו לתלמידים על חובת תשלום המס ועל החובה האזרחית, אבל זה לא מספיק. כל עוד תשלום מס לא יקבל מעמד של ערך חשוב בתוך מערכת החינוך, והתלמידים לא יבינו שמדובר למעשה בגניבה מקופת המדינה, יהיה קשה מאוד להטמיע את חשיבות תשלום המס".

הבעיה אינה טמונה באכיפה

לדברי כהן, כדי לבצע העלמת מס נדרשים שניים: מעלים המס מצד אחד, ומהצד האחר מקבל השירות, שמודע לכך שנותן השירות מעלים מס. "העניין הוא שהעלמת מס היא לא חלק מאותם מעשים שיש לגביהם איסור פנימי חד וברור. אם היית, נניח, עד למקרה של גניבה, בוודאי שלא היית משתף פעולה. לא כך הוא לגבי העלמת מס".

מבצע האכיפה הגדול של הרשות לווה במסע פרסום תחת הסיסמה "העלמת מס היא בעיה של כולנו". נדמה היה כי הסיסמה, כשברקע נושא יוקר המחיה והשוויון בנטל, עוררה לפחות חלקים מהציבור. ימי המבצע הראשונים סוקרו בהרחבה, ומאז שנפתח הקו החם של הרשות ועד היום התקבלו בו כ–12 אלף דיווחים של אזרחים.

בשאלה נוספת בסקר התבקשו הנשאלים להשיב עד כמה הם מסכימים עם הטענה כי העלמת מס מהווה גניבה מהמדינה. 36% מהמשיבים הצעירים ‏(גילאי 18–34‏) שללו את הטענה, לעומת 14% מגילאי 55–64 ו–22% מהמשיבים בני 65 ומעלה.

"אנחנו רואים שככל שהנשאלים צעירים יותר, כך הם מגלים סלחנות יתר לתופעה ולא תופשים אותה כעבירה", טוען רו"ח עופר אלקלעי, שותף במשרד אלקלעי־מונרוב המתמחה בחקירות הונאה, מעילות והלבנת כספים. "לו בשאלה הראשונה היו נוקבים בסכום גבוה, ולא ב–500 שקל, אני בטוח שהתוצאות היו אחרות. ככל שהסכום גדול יותר, הפיתוי להתחמק מתשלום מס הוא גדול יותר". אלקלעי סבור שתוצאות הסקר עושות חסד עם הציבור, וכי ממדי הסלחנות האמיתית כלפי עבירות מס גדולים באופן ניכר.

"במשך שנים, עד שחוקק חוק הלבנת הון, ישראל היתה גן עדן להלבנות הון", טוען אלקלעי. "יש בישראל מגזרים שלמים שלא משלמים מס, בשל היעדר אכיפה. אתה רואה אנשים שלא מדווחים על הכנסה נוסעים במכוניות פאר. הציבור רואה זאת, וזה המסר שנקלט. אתה רואה מצעד של זמרים ים־תיכוניים לחקירות במשרדי רשויות המס. יוצא מזה משהו? אם כן, הציבור לא שמע על זה. אולי האמרגן שילם איזה כופר ובזה זה הסתיים. מתי ראית זמר חתונות מוציא חשבונית? ואם הוא כבר מוציא, זה לרוב על חצי מהסכום. התופעה הזו תמשיך ותתפוס תאוצה, בוודאי עכשיו כשצפוי בגידול בנטל המס - ככל שאתה מכביד על האנשים, האינטרס שלהם לשלם מס יורד".

מהן לדעת הציבור הסיבות להעלמת מס? נשאלי הסקר לא תופשים את העלמת המס כנורמה פסולה, כתוצאה של חינוך לקוי או כנובעת מהיעדר אכיפה מספקת. 36% מכלל המשיבים ציינו כי הגורם המרכזי שמניע אזרחים להעלים מס הוא נטל המס הגבוה. יתרה מכך, 47% מהנשאלים בגילאי 45–54 ציינו את נטל המס כסיבה העיקרית. 13% מכלל הנשאלים ציינו סיבה אחרת כגורם מרכזי להעלמות המס: חלוקה בלתי שוויונית של המשאבים בישראל שגורמת לתסכול בקרב משלמי המסים. 8% ציינו כי הסיבה להעלמת מס היא "כדי לא לצאת פראייר", ורק 1% מהנשאלים ציינו את היעדר האכיפה כסיבה מרכזית.

"לא כל הדברים בסקר הם חד-משמעיים. מה שכן עולה באופן מובהק היא העובדה שרק 1% מהציבור חושב שאין אכיפה מספקת. בעיני זו עדות לכך שהכלים שמבקשת לעצמה רשות המסים לא יביאו להעמקת הגבייה. לדעתי, הטיעון של רשויות המס שצריכים יותר כלים לאכיפה דווקא יבריח משלמי מסים ויגדיל את התופעה", טוען עו"ד שריג דמארי, שותף במשרד דולן, דמארי מתתיהו, מומחה באיסור הלבנת הון ונציג לשכת עורכי הדין בכנסת בענייני איסור הלבנת הון. לדבריו, נטל המס הוא אכן גורם מרכזי ומשפיע על נכונות הציבור לשלם מס. "אני חושב שאנחנו נמצאים במקום שיש בו נטל מס גבוה. אני חושב שהפתרון צריך להיות לשחרר את החבל, לתמרץ בעלי עסקים שישלמו מס ולהכניס את ההון השחור למערכת".

"כולם עובדים על כולם"

קובי כהן

תוצאות מבצעי האכיפה של הרשות יעמדו למבחן בסיכום 2013 ובשנתיים שאחריה. אבל גם האופטימיים ביותר יודעים כי תשלום מסים הוא לא הצד החזק של המשק הישראלי, והדרך לשינוי המציאות היא ארוכה. לפי נתונים מעודכנים, 16 אלף תיקי מס נדונים בבתי המשפט בישראל, בהיקף כספי של 16 מיליארד שקל. על פי מחקר שפירסם הבנק העולמי ב–2010, הפעילות הכלכלית האמיתית של ישראל גדולה בכ–23% מזו המדווחת. מדובר במספרים גדולים בהרבה לעומת מדינות כמו גרמניה ‏(17%‏), בריטניה ‏(13%‏), יפן ‏(12%‏) וארה"ב ‏(9%‏).

"אם תדע שהמדינה עושה כל מאמץ כדי לגבות מסים כחוק מכל חייב שהוא, לרבות עסקים גדולים, האם זה יגדיל את הנכונות שלך לבצע עסקות כשרות?", נשאלו המשתתפים בסקר. 43% מהנשאלים השיבו בחיוב, ואילו 40% מהנשאלים השיבו כי הדבר לא ישנה עבורם.

"זו מין תחושה שכולם עובדים על כולם", טוען אלקלעי. "ישראל היא אלופת העולם בלחוקק חוקים מבלי ליישם אותם. קח למשל את חוק איסור עישון במקומות ציבוריים. בכמה מקומות אנשים מצייתים לחוק? בכמה מקומות אוכפים אותו? החוק כאן הוא בגדר המלצה. ממליצים לי לשלם מסים, ואם בא לי, אני משלם.

"ההיקף של התופעה הוא עצום, וסביר להניח שהוא יתרחב וילך. צריך להשקיע בחינוך, באכיפה ובהסברה. המבצע של רשות המסים והקמפיין היה נקודתי ונעלם, ואז אתה מקבל תחושה שהעניינים חזרו למסלול הרגיל - הנושא ירד מהכותרות, ממשיכים הלאה ואפשר להעלים מס".

אם הופתעו אנשי רשות המסים מממצאי הסקר, היה זה לטובה. גם הם מכירים את רוחבה ועומקה של תופעת העלמות המס והלגיטימיות החברתית שבה היא פועלת. "התופעה של סלחנות כלפי עבירות מס בחברה הישראלית היא בעיה שהרשות שמה לה למטרה להתמודד אתה, במטרה לשנות את השיח הציבורי ולהביא להוקעה של תופעת העלמות המסים", נמסר מהרשות. "אנו נפעל הן בתחום האכיפה, הן בהסברה והן במישור של חינוך הנוער. במסגרת זו אנו מקדמים בין היתר את פרויקט חינוך למסים, שבאמצעותו אנו מקווים להגיע לכל תלמיד תיכון ולהעביר את החשיבות שבחובת תשלום המס והקשר בינה לבין היכולת של המדינה לספק שירותים לאזרחיה".

עופר אלקלעי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ