בשורה לזוגות העובדים ביחד? רשות המסים ממליצה לשנות החישוב המאוחד

מנהל רשות המסים קורא לבחון את נושא החישוב המאוחד "ולעשות צדק"

אורן מג'ר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורן מג'ר

משה אשר, מנהל רשות המסים, ימליץ לשר האוצר, יאיר לפיד, להקים ועדה מיוחדת לבחינת נושא החישוב המאוחד. במקביל הצהיר על התמקדות בגביית המס מחייבים: "נגיב ביד קשה למי שמעלים הכנסות וגם כלפי סרבני קנסות".

בכנס לשכת יועצי המס בישראל מחוז תל אביב שנערך אמש אמר אשר, מנהל רשות המסים: "דווקא ולמרות התקופה הקשה, חשוב לייצר חקיקה מתחשבת. אני ער לצעקה הציבורית. החישוב המאוחד והנפרד הוא אחד הנושאים הבוערים ואני ממליץ לשר האוצר להקים ועדה מקצועית, בה יישבו נציגי הלשכות, ויבחנו את נושא החישוב המאוחד והנפרד, תעשה צדק ותכניס שיווי משקל נכון, שתעודד יציאת נשים לעבודה ולהשתכרות גם בעסקים המשותפים של המשפחה".

סוגיית חישוב המס המאוחד מטרידה מאוד עשרות אלפי זוגות בעלי עסקים העובדים ביחד בעסק. מדובר בסעיפים בפקודת מס הכנסה לפיהם בעת קביעת שיעור המס לעסק, מאחדים את הכנסות בני הזוג העובדים ביחד באותו עסק או חברה וממסים את ההכנסה המאוחדת (בשפה המקצועית מכונה "עקרון החישוב המאוחד") תחת שמו של בן או בת הזוג. בשל כך, נוצר חיוב מס מוגבר שיכול להגיע עד לסך של 50 אלף שקל בשנה.

עוד אמר אשר כי העסקים המיוצגים על ידי יועצי המס חברי לשכה, הם חלק משמעותי מכלכלת המדינה, הנמצאת בתקופה לא פשוטה, ולא ניתן להתעלם מכך ולהתנהל בצורה רגילה: "כשבחו"ל יש האטה למשל, אצלנו ההכנסות מיצוא יורדות, ההכנסות ממסים יורדות בהתאם ויש סדרת צעדים שיש לעשות עוד היום, ולא רק בתחום המס, כדי להימנע מהחמרה. עלינו להיות עם יד על הדופק ולעשות צעדים מרסנים".

אשר קרא לירון גינדי, נשיא לשכת יועצי המס בישראל, "להקים צוות לבחינת הנושאים לטיפול הדדי ומאוזן בפרצות המס והסרת חסמים. אני שם דגש מיוחד על נושא שיפור השירות ומבטיח לציבור וליועצי המס חברי לשכה לראות שיפור משמעותי בנושא".

אשר דיבר על חשיבות תשלום מס כחוק ועל כוונתו להגביר את האכיפה ולשפר את כושר ההרתעה של רשות המסים. "אנו ממשיכים להוביל מבצעים מחוזיים ולהגיב ביד קשה למי שמעלים הכנסות וגם כלפי סרבני קנסות. בכוונתנו לערוך גם מספר תיקוני חקיקה שיאפשרו לנו סמכויות טובות יותר לפעול מול הסרבנים. כיום, למרכז לגביית קנסות יש סמכויות - מהגבלת נסיעה לחו"ל ועד חידוש רישיון נהיגה, אנחנו נבקש סמכויות דומות. לעניין חובת הדיווח, לדעתי יש מקום להרחיב את חובת הדיווח אך תוך בחינת העלות הכוללת לאזרחים במדינה ובחינת היעילות בגביית המסים.

גינדי אמר: "בכוונתנו לעזור לרשות המסים לעזור לנו ולמיוצגים של יועצי המס חברי לשכה. נפעל יחד לקידום הנושאים המטרידים את העצמאיים ובעלי העסקים הקטנים והבינוניים, ונקים מכון השתלמויות לחיזוק המקצוע, הנמצא בחזית המקצועות החופשיים בישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker