העסק מרוויח יותר מ-25 אלף שקל בחודש? עדיף להפוך לחברה בע"מ

מה עדיף - עוסק מורשה או חברה בע”מ? ■ ככל שהיקף המחזור גבוה יותר, הסיכון העסקי גבוה יותר ויותר כספים מושקעים בחברה - עדיף להתאגד כחברה ■ עו"ד ורו"ח רמי אריה נותן מספר כללי אצבע לצורך קבלת ההחלטה

רמי אריה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רמי אריה

שוקלים לפתוח עסק? להיות עצמאיים? להקים שותפות עסקית? כדאי שתשקלו האם לפעול כעצמאי או כחברה בע"מ. להחלטה שתקבלו היום תהיה השפעה רבה על עתיד העסק שלכם, מבחינת האחריות האישית, חבויות מס ההכנסה וביטוח לאומי, דיני העבודה והעלויות הצפויות בהקמה ותפעול העסק בהמשך.

נטל המס המרבי על הרווח של יחיד כולל ביטוח לאומי מגיע כיום לשיעור של 50% (כולל מס יסף) בעוד ששיעור מס חברות הוא רק 25% על רווחי חברה אולם שיעור מס זה נכון רק לגבי רווחי החברה שיישארו בחברה לצורך השקעות והגדלת היקפי ההון החוזר. על אותו חלק מרווחי החברה שיחולקו לבעלים יוטל ביום שיחולקו מס דיבידנדים בשיעור של 25% ועל בעל שליטה (המחזיק 10% ומעלה ויותר) - 30%, ובסך הכל 47.5% מס על רווחי חברה שיחולקו לבעלים. לכן, מבחינת חבות המס כדאי להיות חברה שכן חלק גדול מהרווחים, לפחות בטווח הקצר והבינוני יושקע בחזרה ברכוש, מלאי הגדלת אשראי לקוחות וכדומה.

יורו ודולרצילום: בלומברג

עקרונות היסוד לקבלת החלטה

כדי לקבל החלטה מושכלת ריכזנו לפניכם מספר כללי אצבע:

1. ככל שתשאירו רווח גדול יותר בחברה לצורך השקעות כגון בציוד, ברכישת רכב פרטי, בהגדלת המלאי או בהגדלת האשראי ללקוחות - הרי שעדיף לפעול כחברה.

2. ככל שמחזור ההכנסות של החברה גדול יותר, כדאי יותר לפעול כחברה. זאת, מאחר שמעל מחזור עסקי מסוים, מס הכנסה מחייב - גם בעל עסק עצמאי - לנהל הנהלת חשבונות כפולה שמספקת תמונה מקיפה יותר על פעילות העסק אך עולה יותר פי 3 לערך מאשר הנהלת חשבונות של עצמאי שאינו חייב בהנהלת חשבונות כזו. סכום המחזור השנתי המינמלי המחייב הנהלת חשבונות כזו הוא כ-1.8 מיליון שקל לנותן שירותים וכ-3 מיליון שקל ליצרנים, סיטונאים וקמעונאים.

3. בשל הנהלת החשבונות הכפולה הנדרשת בחברה, יש לקחת בחשבון תוספת הוצאות בסך של כ-20 אלף שקל בשנה. לכן, אם חייבים בהנהלת חשבונות זו ממילא כדאי כבר להיות חברה, אם לא חייבים, אז כדאי לשקול להישאר עצמאי.

4. ככל שהיקף הסיכון של העסק גדול יותר, כדאי להיות חברה שבעליה מוגנים מכוח העיקרון של האחריות המוגבלת. בעוד שעצמאי חשוף לתביעות אישיות בשל בעיות העלולות להתעורר במישור העסקי הרי בעלי חברה מוגנים מתביעות אישיות כל עוד פעלו בתום לב. רק להקפיד גם בחברה להגיש את כל הדיווחים לרשויות המס כחוק כי לגביהן יש אחריות פלילית גם של מנהלי החברה.

5. לחברה בע"מ יש דימוי מכובד יותר (הגם שלא תמיד בצדק).

6. והכי חשוב: למי שמרוויח טוב או רוצה להרוויח כך, בחברה בע"מ ניתן בדרך כלל לנכות הוצאות באופן מוגבר ורחב יותר לעומת עצמאי. ככלל, כמות תכנוני המס בחברה רבה יותר מאשר אצל עצמאי. אך עדיין מומלץ לפני החלטה לקבל ייעוץ ממומחה המס. בכלל אצבע פשוט, ניתן לומר כי ככל שהרווח העסקי עולה על סך של 25 אלף שקל בממוצע לחודש (300 אלף שקל לשנה ברוטו), כדאי לבחון פעילות כחברה ולא עצמאי. במיוחד, כאשר לפחות שליש מהרווח עומד להיות מושקע חזרה בחברה לצורך רכישת ציוד או הון חוזר או שהבעלים יכול להרשות לעצמו לא להשתמש בו. אולם, אם כל הרווחים הולכים לצריכה שוטפת, ההתאגדות כחברה כדאית רק מרווח חודשי בסך של 50 אלף שקל ומעלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker