עושים עסק |

וזה שכן יודע לשאול: האם דרושה לכם תכנית עסקית או שיווקית?

יזמים רבים מבלבלים בין התוכנית העסקית הראשונית לבין התכנית השיווקית. אבחנה נכונה ביניהם תגדיל את סיכויי ההישרדות של העסק.

דני אברמוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דני אברמוביץ'

88% מהעסקים בישראל שרדו את שנתם השנייה, 64% פעלו בשנה הרביעית, ו-45% המשיכו לפעול גם בשנה השביעית להיווסדם - כך לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לשנת 2011, המתייחסים לנתוני הישרדות עסקים בארץ. פיתרון שנועד לסייע לניהול עסק קטן לאורך שנים צריך להיות מבוסס על הכנת תוכנית עסקית ארוכת טווח והכנה של תכנית שיווקית תקופתית. התכנון מראש של ניהול פעילות העסק הקטן הוא חלק מניהולו התקין.

המטרה בהכנת תוכנית עסקית היא לאפשר ליזם לכוון נכון את ההקמה והתפעול של העסק, תוך תכנון מראש וחישוב כל הנתונים העומדים לרשותו והמשאבים הנדרשים לו לטווח הרחוק.

צילום: גטי אימג'ס

בתוכנית העסקית נכללות תוכניות משנה כגון: תוכנית שיווקית, תוכנית לוגיסטית ותוכנית כלכלית, ותוכניות אלו מחזקות את נתוני התוכנית העסקית. הצגה של תוכנית עסקית ללא הנתונים שמופיעים בתוכניות המשנה, משמשת בעצם רק כמצגת קצרה על חזונו של היזם, ללא הנתונים הכמותיים שעליו לקחת בחשבון עם הקמת העסק.

הכנת תוכנית עסקית לקראת הקמת עסק חדש מונעת מהיזם מצב של אי ודאות בשלבי ההרצה ותחילת הפעילות. בסעיפי תוכניות המשנה נכללים בין השאר: אסטרטגיה שיווקית, תוכנית מכירות, הערכות תקציב שכוללות חישובי הוצאות צפויות ומקורות מימון ואשראי לעסק, תכנון לוגיסטי והפעלת עובדים.

התוכנית העסקית היא כמעט חד-פעמית. מכינים תכנית שכזו לקראת הקמת עסק, והיא מלווה את ניהולו במהלך שנים רבות. במקרים אחרים, בהם עסק קיים עומד בפני שינוי משמעותי, יש צורך בהכנת תכנית עסקית חדשה.

התוכנית העסקית מיועדת ליזם בעל חזון, ולכן מבוא כללי, רקע מקצועי, פרטים על היזם, וחזון הקמת העסק, מופיעים בפתחה. בסיס התוכנית העסקית נתמך על ידי שני עמודי תווך: תוכנית כלכלית ותוכנית שיווקית. התחום הכלכלי כולל מרכיבים כגון מקורות המימון וחישוב תחזיות ההכנסות וההוצאות. במקרה שהיזם אינו בא מרקע כלכלי, או שמטרתו המרכזית היא לעניין שותף או משקיע, זהו הפרק המרכזי בתוכנית העסקית. ניתן להיעזר ברואה חשבון או ביועץ כלכלי להשלמת הפרק של התכנית הכלכלית.
ההבדל בין תוכנית עסקית ארוכת טווח לתוכנית שיווקית עונתית

הבדל משמעותי קיים בין תוכנית עסקית לתוכנית שיווקית, הן בהיקף התכנון והן במטרות השונות של כל תוכנית. תוכנית עסקית מציגה תכנון ארוך טווח. לדוגמה, אם ההחזר על השקעה הינו 5 שנים, חשוב להציג תחזית מכירות ועלויות לפחות ל-5 שנים כדי לראות את התמונה הגדולה. כאשר העסק מוקם בפועל, התכנון מראש לא יכול להיות מדויק ולכן מיום היווסדו של העסק התכנית העסקית כבר לא יכולה להיות מדויקת.

לעומת תכנית עסקית ארוכת טווח, תכנית שיווקית מיועדת לתכנון פרויקטאלי לביצוע בטווח זמן קצר של עונה, חציון, או שנה והיא מהווה תכנית עבודה ישימה הנדרשת לגבות את היקף הפעילות והמכירות הצפוי.

היא יעילה לשמירה על הקיים ובמיוחד לקראת השקת מוצרים חדשים או פניה לקהלי יעד חדשים. באמצעות תכנית שיווק ניתן לתכנן את מינון הפעולות השיווקית, את האחראי להוצאתן אל הפועל, את העיתוי לביצוע וכמובן את ההיקף התקציבי הנדרש. המטרה בהכנתה היא אחת: ביסוס הצלחת העסק.

רוצים לקרוא עוד על כתיבת תוכנית שיווקית?

היכנסו למדריך העסקי של הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, הסוקר את הצורך בתכנית עסקית ארוכת טווח לעומת הצורך בתכנית שיווקית לניהול שוטף של פרויקטים שיווקיים לקידום העסק ולהצלחתו.

הכותב הוא יועץ עסקי מטעם הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד התמ"ת ובעל חברת מרקטינג טו-גו בע"מ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker