ביזנס וסטייקים בארוחה: 10 כללים לעסקים חברתיים

אי אפשר ללחוץ על כפתור ה"On" ולצפות שהעובדים ייצרו אינטראקציות ומשמעויות אוטומטית, ייסדו עמוד פייסבוק, ישיקו רשת תקשורת חברתית פנימית או פלטפורמות משוב על ביצועים בזמן אמיתי ויחליפו כתובות דוא"ל בתגיות טוויטר

דב סיידמן

מהו עסק חברתי? איך גורמים לעובדים להיות מסורים יותר למקום עבודתם? האם יש גבולות ומהם? אנחנו שומעים בעיקר על השינויים החברתיים בארגון או בחברה. הרי אי אפשר ללחוץ על כפתור ה"On" ולצפות שהעובדים ייצרו אינטראקציות ומשמעויות אוטומטית, ייסדו עמוד פייסבוק, ישיקו רשת תקשורת חברתית פנימית או פלטפורמות משוב על ביצועים בזמן אמיתי ויחליפו כתובות דוא"ל בתגיות טוויטר, כשם שאי אפשר ליצור מוצר בעל ערך ארוך טווח באמצעות הוספת האות e לפני שם העסק (לאות שהעסק דיגיטלי ומקוון).

אי אפשר לצוות על עובד להגות רעיון אדיר או לפקוד על הקמת שיתופי פעולה עשירים ויצירתיים כשם שאי אפשר לצוות על רופא להיות אנושי יותר או על מורה להיות יצירתית יותר בכיתה.

צילום: בלומברג

החברות שישגשגו וינצחו בתור עסקים חברתיים יהיו אלה שימצו את המרב מקשריהן החברתיים הן בדרכים ה"מסורתיות" והן בדרכים "החדשות", אך צריך לזכור כי כדי לנצח בסביבה הזאת אין די בטכנולוגיה חדשה; הנה עשרה כללים לניהול עסק חברתי בעולם שאינו רק מקושר, אלא גם מקושר הדדית ומצוי בתלות הדדית:

1) לשים קץ לשיחות חד-כיווניות- חלפו הימים בהם ניהלו מדינות או חברות שיחות חד-כיווניות. עסקים שרוצים להיות עסקים חברתיים באמת צריכים לשתף את בעלי המניות/ לקוחות שלהם בשיחה במקום לדבר אליהם ותו לא. עסקים חברתיים אמיתיים אינם מסתפקים בפרסום הודעות ברשתות חברתיות; הם מקשיבים ומקיימים דיאלוג שיתופי.

2) להתחבר ולשתף פעולה- העובדה שלכל החברות יש כיום היכולת הטכנולוגית לקיים שיחות חברתיות עם העובדים, עם הלקוחות ועם בעלי המניות אין פירושה שאפשר להפוך את השיחות האלה לבעלות ערך. החברות שיפתחו קשרים עמוקים ושפעלו באופן "שקוף" ייצרו ערך גבוה יותר ללקוחות ולעובדים (ולבעלי המניות).

3) למנוע מ"החופש מ" לחבל ב"החופש ל- עובדים רוצים חופש מבוסים שפוקדים ושולטים, הם רוצים משרות המבוססות על משימות, הם רוצים חופש לתרום את אישיותם ואת היצירתיות שלהם והם רוצים רוח שיתופית שתחפש משימה המבוססת על ערכים וראויה למסירותם.

4) לשמש מקור השראה, לא רק לנטוע מוטיבציה- בזמן שהרשת החברתית מסייעת להעביר את הכוח לאזרחים פרטיים ולעובדים, ההנהגה עצמה צריכה לנוע איתה. לשם כך יש צורך לזנוח את ההנהגה כפייתית או מוטיבציונלית, שנעזרת במקל או בגזר כדי להפיק מאנשים ביצועים ונאמנות, ולעבור למנהיגות מעוררת השראה, שנוטעת באנשים מעוף ומחויבות, חדשנות ותקווה.

5) להשקיע בתרבות במקום בשליטה- מערכת של שליטה באמצעות חוקים ומדיניות מכתיבה לעובדים מה הם רשאים לעשות ומה אינם רשאים לעשות. מערכת הפעלה הומנית יותר מציבה במרכז את האנושיות ולא את החוקים, ובוטחת בעובדים שיפעלו, בהשראת הערכים, המשימה והמטרה, לעומת שיטת האילוץ.

6) לתת אמון - מנהלים של עסקים חברתיים באמת מבינים את החשיבות, ואת הערך, שבנטיעת השראה בעובדים לצאת ל"טיול" - TRIP (ראשי תיבות שמציינים אמון, סיכון, חדשנות והתקדמות: כשנותנים אמון, יש מקום לקחת סיכונים, וזו קרקע פורייה לחדשנות, דבר שמוביל להתקדמות). כדי להיות עסק חברתי באמת, המנהלים נדרשים לבטוח בכל אחד מהעובדים שיתקשר עם הלקוח מטעם החברה ברשת החברתית.

7) להרחיב את הערכים- למרות הכישלון הקטסטרופלי של גישת ה"גדול מכדי להיכשל", חברות רבות ממשיכות להתמקד אך ורק בדרכים להרחיב את העסקים. חברות כבר אינן יכולות לכפות על הלקוחות את רצונן – או אפילו לכפות התייקרות מחירים או עמלות חדשות –מבלי ששמן יינזק באמצעות הערוצים החברתיים. הערכים הנכונים, העקרונות הנכונים וההתנהגויות הנכונות מספקים לחברה עמידות בעולם ששולטות בו הרשתות החברתיות על ידי התנהלות נכונה- ניתן להביא את החברה למשגשגת בטווח הארוך.

8) למדוד איך ולא כמה- חברות הצליחו בצורה יוצאת דופן למדוד "כמה" (הכנסות, רווחים, נתח שוק, ציות בעמודת, לייקים, שיתופים וכו') ארגונים מתגמלים עובדים פעילים בדרכים שונות עליהם למעשה לבדוק "באיזו מידה" האינטראקציות החברתיות שלהם אמיתיות, יצירתיות, נאמנות, חדשניות ובעלות ערך.

9) להתייחס לעסק כחלק בלתי נפרד מהחיים "זה לא עניין אישי. זה עסק" - העסקים והחיים כבר אינם שתי ספֵירות נפרדות, ששולטים בהן חוקים שונים. בעולם שבו כולנו מקושרים, עסקים חברתיים מבקשים מהעובדים לייצג את ערכי החברה 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע, בכל האינטראקציות החברתיות שלהם. עסקים חברתיים אמיתיים מספקים לעובדים את התרבות הנכונה, הערכים הנכונים, התמיכה הנכונה והאמון הנכון שינחו את האינטראקציות שלהם.

10) להתחרות בהתנהגות. בעולם חברתי מקושר מאוד, יתרונות החידושים הטכנולוגיים משתמרים במשך שבועות בלבד, ולא שנים כבעבר. צורת הבידול היחידה שנותרה היא ההתנהגות: לא מה אנחנו עושים, אלא כיצד. עסקים חברתיים אמיתיים מתגמלים את העובדים על צורות התנהגות נכונות.

כדי לאמץ את הגישות האלה, נדרש כמובן מאמץ רב יותר מאשר לחיצת כפתור. נדרשת מחויבות של המנהלים לתהליך של יצירת ארגונים הנטועים בערכים ובחיפוש אחר משמעות. המשימות הניצבות בפניהם אינן דומות לנתיב הלינארי שעסקים רבים מנסים לדבוק בו, רבעון אחר רבעון, אלא מזכירות יותר את המסלולים העקלקלים שאנחנו מתקדמים בהם בחיים. אסור לנו לשכוח זאת בבואנו ליצור את החופש והמסגרות הנחוצים להפיכת העסקים שלנו לישויות חברתיות וקיימותיות יותר.

הכותב הוא מייסד ומנכ"ל LRN. משנת 1994, LRN סייעה למאות חברות בו-זמנית לנווט בסביבות משפטיות ותחיקתיות ולאמץ סביבה אתית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker