מתי להכניס משקיע למימון רישום פטנט

יש לכם פטנט ברישום ואתם מחפשים משקיע? אין לכם הרבה זמן

ליאת גלילי פרל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאת גלילי פרל

כל מי שהחל בהליכים לרישום פטנט, יודע היטב שמדובר בהליך ארוך טווח ויקר. אם אתם מעוניינים שהבלעדיות על הרעיון שלכם תישמר בידיכם במדינות מפתח שונות בעולם, וזקוקים למשקיע על מנת לממן את הליך רישום הפטנט (בישראל ומחוצה לה), כדאי שתקראו את זה.

לקוחות רבים מגיעים אלי עם השאיפה לגייס משקיע למימון, פיתוח ושיווק האמצאה שלהם כמה שיותר מהר. האמצאה תהא יותר אטרקטיבית בעיני המשקיע כאשר היא נמצאת בהליכי רישום כפטנט. למעשה, יש כאן מעין הבטחה לקבלת מונופול אפשרי עתידי על האמצאה במדינות שונות בעולם. במצב דברים זה, מתעוררת דילמת הביצה והתרנגולת, הממציא חייב להציג למשקיע את הרעיון כדי לקבל מימון לצורך הליך הרישום של הפטנט.

ברם, הצגת הרעיון בטרם החלו הליכי הרישום מסכנת את הסיכוי לרשום את הפטנט מחמת חוסר חדשנות: מרגע שהרעיון משתחרר לחלל האוויר באופן המאפשר לאחרים להוציא את האמצאה לפועל, כל מימד החדשנות שלו אובד. על כן, על הממציא להגיש בקשת פטנט אחת לפחות באחת מהמדינות החתומות על האמנות הבינ"ל לעניין זה (שזה הרוב המכריע של מדינות העולם).

צילום: ניר קפרי

נעמוד במאמר זה על נושא אחד: ההגנה וקבלת המונופול על האמצאה בישראל ובעולם. גם נושא זה כמובן כפוף ומשתנה בהתאם לנסיבות שונות ולאמצאות שונות.

אז מתי כדאי להתחיל לחפש את המשקיע? וכמה זמן יש לנו?

מרבית היזמים שמגישים בקשות פטנט, מתחילים בהגשת בקשת פטנט במדינה מסוימת ומנצלים את זכותם להגיש בקשות פטנט במדינות נוספות בהתאם לאמנות הבינלאומיות הקיימות בתחום. כדי להבין מתי הכי נכון לחפש את המשקיע ומתי אתם הכי אטרקטיביים בעיני המשקיע, יש לתאר בקצרה מסלול אפשרי ופופולארי בקרב יזמים בתחילת דרכם לרישום הפטנט במדינות השונות בעולם.

יזמים אשר מגיעים ללא הון עצמי רב, יתחילו לרוב בהגשת בקשת פטנט בישראל או בקשה ארעית לפטנט בארה"ב (PROVISIONAL), מאחר ולרוב אלו הבקשות הזולות יותר מבחינת האגרות. בהתאם להוראות אמנת פריז, ניתנת לכם האפשרות לחכות עד שנה ממועד ההגשה של הבקשה הראשונית (דין קדימה) כדי להגיש את בקשת הפטנט במדינות נוספות.

ממציא לנו פטנטים

למי ששנה לא מספיקה וצריך תוספת זמן, קיימת האפשרות לשלם אגרה נוספת, ולהגיש בקשת PCT, ולמעשה לקבל מעין הארכת מועד של שנה וחצי נוספות (בסך הכול 30 חודש ממועד ההגשה של הבקשה הראשונית, קרי ממועד דין הקדימה).

הבקשה הבינ"ל בהתאם לאמנת ה-PCT תזכה אתכם גם בדו"ח חיפוש בינ"ל ראשוני, שגם לו יש חשיבות בעיני משקיעים שונים. מרבית מדינות העולם המפותחות הינן חברות באמנות הללו. כך, למעשה, מרגע הגשת בקשת הפטנט הראשונה, יש לכם כ-30 חודשים (יש מדינות שמאפשרות להגיש לאחר חלוף 30 חודשים בתנאים מסוימים) לפני שאתם צריכים לפתוח את הארנק ולהגיש את בקשת הפטנט בכל המדינות בעולם בהן תבקשו לקבל מונופול על האמצאה שלכם, קרי "השלב הלאומי". בשלב הזה כדאי מאוד שיהיה לכם משקיע שיהיה מוכן לממן את זה.

אז מתי אתם הכי אטרקטיביים בעיני המשקיע? באופן כללי, ובהנחה שבחרתם במסלול המתואר לעיל, וערכתם בקשת פטנט מלאה כבר בשלב הראשוני, אתם אטרקטיביים מרגע הגשת בקשת הפטנט הראשונה (מועד דין הקדימה) ועד כחצי שנה בטרם תגיעו לשלב הלאומי. לאחר השלב הלאומי, האטרקטיביות שלכם יורדת, היות ואתם כבר בחרתם עבור המשקיע באילו מדינות אתם מבקשים לקבל מונופול על האמצאה שלכם. בחלוף המועד האחרון לשלב הלאומי, המשקיע לא יוכל לבקש שתגישו את בקשת הפטנט במדינה נוספת, ובכך הוא מאבד מכוחו להשפיע על קבלת המונופול על האמצאה.

מדוע דווקא חצי שנה? מי שגייס השקעה יודע שלרוב לא מדובר בהליך מיידי. המשקיע ירצה לבחון את בקשת הפטנט כמו את שאר נסיבות העסקה. הדבר לוקח זמן. מניסיון, אני יכולה להגיד שלרוב שישה חודשים הינה תקופת זמן מספקת עבור משקיע לבחון את העסקה. ככל שתתקדמו לעבר השלב הלאומי, למשקיע יהיה פחות זמן לבחון את העסקה בטרם הכניסה לשלב הלאומי שלאחריו כאמור, העסקה פחות אטרקטיבית.

לכן, בטרם אתם מגישים בקשת פטנט, כדאי לעצור לרגע, להתייעץ, ולתכנן את האסטרטגיה הנכונה עבורכם להליך רישום האמצאה כפטנט ושמותאמת לנסיבות האישיות שלכם, לתקציב שלכם, לאמצאה ולרצונכם לגייס השקעה חיצונית.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

הכותבת הינה עורכת דין המתמחה בקניין רוחני והינה בעלת המשרד פרל עורכי דין

■ אין באמור משום ייעוץ משפטי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker