גרופון מתגוננת מפני המתקפה ברשת: "הגנו על הלקוחות"

היזם יובל אברמוביץ' כתב בפייסבוק על שירות גרוע שקיבל כספק באתר הקופונים גרופון ■ הסטטוס גרר תגובות של ספקים ולקוחות שהאשימו את החברה בשירות לקוי וטענו כי לא עמדה בהבטחות כלפיהם ■ גרופון: "אנו פועלים לפי הסטנדרטים המחמירים של החברה העולמית"

אורן מג'ר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורן מג'ר

תחת הכותרת "סיפור על עוול צרכני. אני בטוח שאני לא הקורבן היחידי" העלה בשבת יובל אברמוביץ', שחקן, עיתונאי ויזם, ססטוס לפייסבוק שבו הוא מתלונן בחריפות על השירות שקיבל בתור ספק מצוות אתר הקופונים גרופון, הנוגע לעסקות בשתי חנויות שברשותו: Made in TLV ו'ממגנטת'. הסטטוס שותף 1,331 פעמים, קיבל יותר מ-1,148 לייקים והכניס את גרופון, מאתרי הקופונים הגדולים בישראל, למגננה.

וכך הוא כותב (הטקסט המקורי מובא כאן במקוצר‏): "לפני מספר חודשים קיבלתי טלפון מנציגת חברת הקופונים גרופון: 'אשמח מאוד אם העסקים שלך יציעו ללקוחות שלנו הנחות משמעותיות', הציעה. מדובר בחשיפה עצומה. למעלה ממאה אלף בפייסבוק שלנו ועוד מאות אלפי גולשים באתר". קיבלתי שני מנהלי תיקים, אחת לחנות בשינקין ואחד לחנות במתחם התחנה. ואז עלו הקמפיינים לאוויר והחלו הרכישות. עד פה הכל טוב. אבל אז החלו הצרות".

עובדים במשרדי גרופוןצילום: בלומברג

בסטטוס אברמוביץ' סוקר את התלאות שעבר. התשלומים שהיה אמור לקבל מהחברה הופקדו בהצלבה בחשבונות שתי החברות ויצרו בעיה בתזרים המזומנים של העסקים. בנוסף, לדבריו, גרופון לא עמדה בתנאי התשלום שנקבעו כשבעה ימים עסקים ובפועל נמשכו קרוב לחודש. עוד הוא מתלונן כי תחלופה גבוהה של מנהלים בחברה הותירה אותו ללא מענה.

משיחה עם אברמוביץ' עולה כי המחלוקת העיקרית החלה סביב בעיה במשלוח אחד המוצרים: לוח מגנט למקרר, שהגולשים רכשו בקופון מחנות ממגנטת: "העברנו את המגנטים למרכז השילוח של גרופון ביבנה, ומשם היה אמור להישלח ללקוחות. אלא שהמגנטים שכבו שם שבועות. רבתי אתם, ואז הם החלו להאשים אותי שהמגנטים פגומים. נאלצתי להחליף מגנטים. חלק מהלקוחות התייאשו וביטלו את העסקה ופיציתי אותם על חשבוני".

קצפו של אברמוביץ' יצא על כך שבגרופון החליטו בעקבות המחלוקת לעצור את הכסף גם מהעסקה השנייה עם חנות Made in TLV. "הם עצרו את הכסף במשך חודש", אומר אברמוביץ'. "הודעתי להם שאני מפסיק לכבד קופונים ואפנה מי שמגיע אלי בחזרה אליהם לביטול הקופון. בפועל לשניים־שלושה לקוחות אכן סירבתי לקבל את הקופון ובעקבות זאת קיבלתי מכתב מעו"ד. מאותו הרגע הם הפסיקו לתקשר אתי ועם מנהלת החנויות, ומנהלי התיקים נעלמו.

דורי היללי, מנכ"ל גרופון ישראלצילום: עדי ואייל צלמים

"כל פעם שפנינו בבקשה לקבל את התשלום הם ביקשו שנעביר להם דו"ח מסודר. בשלב מסוים הייתי צריך להזרים 20 אלף שקל מחשבוני כדי לשלם לספקים כי הכסף מהקופונים לא הגיע. התחושה היא שלגרופון לא איכפת עם מה אתה מתנהל".

גולשים נוספים ניצלו את הסטטוס שהעלה אברמוביץ' כדי לשתף בחוויות מגרופון. אסף, יבואן של מנשאים לגיל הרך, ניסה למכור מוצרים באתר גרופון לפני שנה וחצי, אולם התאכזב כשהמוצר שפרסם לא זכה לחשיפה שהובטחה לו, לדעתו. ויקטוריה, פדיקוריסטית מבאר שבע, סיפרה כי התאכזבה מהתמיכה של גרופון כשנזקקה להם: "פרסמתי קופון לנשים בלבד למריחת לק והסוכן שלהם אמר שאין צורך לציין זאת כי הרי גברים לא מורחים לק. הגיע אלי גבר וניסה לנצל את השובר לטיפול אצלי. סירבתי ועכשיו הוא תובע אותי בבית משפט. פניתי לגרופון, אמרתי להם שזו טעות שלהם והם אמרו לי 'זו בעיה שלך, תתמודדי לבד'".

לא כל הגולשים הסכימו עם הביקורת. לטלי שטרנליכט, שותפה ב'לטפל בעסק' - סדנאות שיווק מעשי - היתה חוויה אחרת: "עבדתי עם גרופון בשלושה סיבובים שונים. נכון שבסבב הראשון היינו צריכים לתקן את הטקסט שהם כתבו, אבל הם טיפלו בכל בעיה, לרבות ענייני כספים והעברת חשבונות", היא אומרת. "אני לא יודעת מה קרה במקרה של אברמוביץ'".

יובל אברמוביץ'צילום: גלעד בר שליו

גרופון משיבה אש

גרופון לא נבהלה מהסטטוס. החברה כתגובה בחרה לתקוף את אברמוביץ' בצורה ישירה: "לצערנו הרב לא נתקלנו בעסקה כל כך בעייתית ללקוחות החברה כפי שמסתמן בעסקת חנות ממגנטת שבבעלותו של אברמוביץ'. יותר מ-30% מהקופונים שנרכשו בעסקה, 53 מתוך 179, נאלצנו לבטל לבקשת הלקוחות ולהשיב את מלוא הכסף חזרה. רוב הפניות היו של לקוחות שחיכו יותר מחודשיים ולא קבלו את המוצרים. חלק קטן יותר של הפניות היה על איכות ירודה ומוצרים פגומים. בניגוד לטענותיו של אברמוביץ' לגרופון אין מרכז הפצה. מדובר בחברת הפצה חיצונית שהתריעה בפניו מספר רב של פעמים כי המוצרים אינם ארוזים כראוי למשלוח אך הוא התעלם ולא שיפר את האריזה".

גרופון ישראל היא חברה בת של חברת גרופון העולמית שהונפקה לפי שווי של 12.7 מליארד דולר ב-2011. "החברה פועלת לפי הסטנדרטים המחמירים של גרופון העולמית", נמסר מגרופון "ומחויבת לשביעות רצון לקוחותיה שרכשו ושילמו על מוצר שלא קבלו או קבלו בצורה פגומה ותמשיך לפעול כך ללא משוא".

בנוגע לטענה כי גרופון החזיקה בתשלום ולא שילמה אותו לחברה כעירבון עד להסדרת התשלום עבור בעיית המגנטים נמסר כי "מאחר ומדובר בחברה עם יישות חשבונאית אחת, אברמוביץ' החל לממש שוברים ולקבל כסף עבור מוצרים שמעולם לא נשלחו ללקוחות. מכיוון שעבור מוצרים אלה זוכו רוכשי השוברים, העסקה של ממגנטת הגיעה למצב של "מינוס", על כן, בהתאם לכך שמדובר באותה חברה קוזזו הכספים מהעסקה השנייה. אגב, מי שכן עשה שימוש פסול בקשר בין שני בתי העסק הוא אברמוביץ' שבגלל הבעיה עם ממגנטת הפסיק לכבד שוברים של החנות Made in TLV. הוא זה שהחליט לפתור את בעיות ממגנטת על גבם של לקוחות העסק השני תוך שהוא גורם נזק לשם של גרופון ושל עצמו כאחד. הוא חזר לכבד את השוברים של החנות אחרי שקיבל מכתב מעו"ד גרופון שכן היה מדובר בצעד בלתי חוקי". בעקבות פרסום הסטטוס בפייסבוק הזדרזה גרופון להעביר חלק מהכסף לחנות Made in TLV.

אברמוביץ' עדיין חדור רוח קרב: "אני רוצה לקבל את כספי בחזרה. עניין של 2,000 שקל שנשארו. אני לא מפחד מתקשורת ובתי משפט. כשאתה צודק אתה צודק".

גרופון הושק ב-2009. האתר אותו מנהל מאז הקמתו דורי היללי מציע לגולשים לרכוש קופונים המעניקים הנחה מראש עבור רכישה עתידית.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker