עושים עסק

6 טיפים שיצילו את העסק שלכם מקריסה פיננסית

מ"אשליית העושר בחשבון" ועד פיזור תשלומים מיותר: חלק מהסיבות שמפילות עסקים בישראל הן פיננסיות ונובעות מהתנהלות מוטעית ■ בעזרת תשומת לב מתאימה אפשר למנוע אותן

אפרת לוין
אפרת לוין

האם אתם נמנים על בעלי העסקים שנרתעים מהתעסקות בהיבטים הפיננסים של העסק? אם כן, כדי שתשקלו זאת שוב. אמנם חשוב מאוד להיעזר ביועצים חיצוניים כגון רואה החשבון או מנהל החשבונות של העסק, אך הסתמכות רק עליהם, טובים ככל שיהיו, אינה מספיקה. כדאי מאוד שבעל העסק יעקוב באופן שוטף אחרי ההתנהלות הפיננסית ויבין אותה. מי שיחכה לצלול לנתונים רק כאשר מתרחשת תסבוכת, יגלה שזה עלול להיות מאוחר מדי.

למען בעל העסק שרוצה לשלוט בהתנהלות הפיננסית של העסק, הנה 5 טיפים שכדאי להתחיל לשים לב אליהם:

קיוסק קטן
עסקים קטניםצילום: לימור אדרי

1. היזהרו מאשליית ה"עושר" בחשבון: בעסקים רבים, כמו עסקי מסחר שונים ובעיקר חדשים, קיים פער בעיתוי בין הכנסות להוצאות. ההכנסה מוזרמת באופן שוטף במזומן ובתחילת החודש מהמכירות באמצעות כרטיסי אשראי, ואילו ההוצאות (הוצאות הקמה והוצאות שוטפות) הן בדרך כלל באמצעות צ'קים דחויים (שוטף + 60 או יותר).

פער זה עלול לגרום ל"טעות אופטית": בעל העסק רואה הרבה כסף בחשבון ונוטה ל"בזבזנות": רוכש מכונית חדשה, ציוד, אוגר מלאים בעסק וכו'. אלא שהוא שוכח שהכסף עתיד לצאת מהחשבון בעוד חודשיים-שלושה ואם החשבון לא ינוהל בהתאם לתחזית ההוצאות, הדבר יגרום בעתיד לקשיים בתזרים המזומנים.

שימו לב: עסק שעובד על בסיס מזומן אינו אמור להיות ביתרת חובה מעבר לזמן קצר בתקופת תשלומי המסים או המשכורות. אם התופעה נמשכת זמן רב יותר, זה מצביע על בעיה בסיסית בעסק.

2. רכזו תשלומים למועדים מוגדרים: בעלי עסקים נוהגים לעיתים לבצע את התשלומים של העסק באופן מפוזר על פני החודש, מה שהופך את המעקב אחרי ההוצאות למורכב מאוד. המלצתי היא לרכז חיובים לתאריך אחד או שניים. לדוגמה, תשלומי מיסים ומע"מ ב-15 (כפי שמתחייב) וריכוז כל הצ'קים האחרים למועד קבוע אחד, למשל ה-20 בחודש. כל זה יאפשר שליטה ויקל במעקב ובקרה אחר תזרים המזומנים.

3. אל תשכחו לגבות חובות: בעיית התזרים היא אחת הסיבות המרכזיות לנפילת עסקים, ואחת הסיבות למצוקות בתזרים העסק היא בעיית הגבייה מלקוחות. בעלי עסקים קטנים טרודים בייצור, שיווק, מכירה ולעיתים לא מפנים זמן לגביית התשלומים מהלקוחות.

התוצאה היא, ש"על הנייר" העסק נראה נהדר ורווחי, אך בפועל נוצר "בור" בחשבון הבנק. חשוב לסכם מראש את תנאי התשלום כאשר מגייסים לקוח חדש, כי כל עיכוב בקבלת התשלום עולה לבעל העסק בריבית.

4. היערכו לירידה בפעילות: בעלי עסקים חייבים להיערך כראוי לתקופות שבהן ההכנסות יורדות (במיוחד כאשר מדובר בעסק שמושפע מעונתיות). חשוב לזכור, כי בתקופות של ירידה בהכנסות מבנה ההוצאות נשאר קבוע - מה שמשפיע ישירות על שורת הרווח.

5. עדכנו את הבנק בזמן. התזמון הנכון הוא כאשר בעל עסק יודע שהעסק עומד להיקלע לירידה בפעילות או לקשיים אחרים, אך זה נכון גם בתקופות של גידול בפעילות. עסקים קטנים שנהנים מגידול בהכנסות מגייסים עובדים ומגדילים מלאים, אך שוכחים לעיתים שהתרחבות הפעילות של העסק גם גוררת גידול בהוצאות (כגון תשלומי מסים) ומחייבת הקצאת הון מתאימה. לכן, עדכנו את הבנק בתחילת התהליך כדי להתאים את האשראי לפעילות המתרחבת. מי שנזכר מאוחר מדי עלול להתמודד עם צ'קים חוזרים ולהיקלע לבעיה חמורה בתזרים.

6. היעזרו בהגנות בתחום המט"ח: לעיתים, יבואנים ויצואנים קטנים לא אוהבים להשתמש בכלים פיננסים של הגנות מפני שינויי שערי מט"ח ומוכנים לקחת סיכון. זה מאוד לא מומלץ. כל עסק, גם קטן, שחשוף להשפעת תנודות מט"ח, צריך להתגונן. הבנק יכול להעמיד לרשות העסקים פתרונות הגנה מצוינים.

הכותבת היא מנהלת במטה חטיבת הבנקאות הקמעונאית בבנק הפועלים

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ