נילסן: מכירות המזון גדלו ב-2012 רק ב-1%

העלאות המחירים של מוצרי המזון והמשקאות ומוצרי הטיפוח והניקיון פיצו על הירידה במכירות ברבעון האחרון ■ בכיר ברשת מזון: "המכירות החודש נמוכות בכ-5% לעומת ינואר הקודם"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

>> אחרי שנים של צמיחה, שוק מוצרי הצריכה, הכולל מזון, משקאות ומוצרי טיפוח הפרט והבית, מסיים את 2012 עם קיבעון ואף ירידה במכירות. הירידה במכירות גברה ברבעון האחרון של השנה, אך העלאת המחירים על ידי היצרנים והיבואנים פיצתה על כך - כך עולה מנתוני חברת המחקר נילסן ל-2012.

מבחינה כספית, השנה שעברה הסתיימה עם גידול של 0.7% בלבד בסך המכירות לעומת 2011 - שיעור נמוך בהשוואה לקצב גידול אוכלוסיית ישראל, ששיעורו כ-2% בשנה. נתון זה מלמד על התגברות של מגמת ההאטה בצריכה, שהחלה בחציון השני של 2011. בחציון הראשון של 2011, חל גידול של 3% בסך המכירות הכספיות בשוק מוצרי הצריכה, ואולם בעקבות המחאה החברתית שפרצה בקיץ 2011, בחציון השני של 2011 השוק צמח ב-1.9% בלבד, ובחציון הראשון של 2012 השוק צמח ב-1% בלבד.

נתוני נילסן מתבססים על נתוני מכר, המגיעים ישירות מקופות הקמעונאים ומכסים 97% מהשוק המבורקד (לא כולל המגזר הערבי). הנתונים כוללים נתוני שוק מאורגן (רשתות שיווק ופארמים) ונתוני שוק פרטי (רשתות שיווק עצמאיות ומינימרקטים פרטיים מבורקדים).

קונים בסופרמרקטצילום: עופר וקנין

מבחינה כספית, מכירות המזון גדלו בשנה שעברה ב-1.1% בלבד לעומת 2011, ומכירות המשקאות ירדו ב-2%. גם תחום טיפוח הפרט סיכם שנה לא מוצלחת, עם גידול של 0.3% בלבד לעומת 2011 - ירידה של כמעט 2%, אם מביאים בחשבון את הגידול הטבעי באוכלוסייה. במספר הפריטים שנרכשו, חל ב-2012 גידול של 0.6% בלבד בכלל שוק מוצרי הצריכה לעומת 2011. בשוק המשקאות הירידה הכמותית הסתכמה ב-3.2%.

קנו פחות, אבל שילמו יותר

בשלושת החודשים האחרונים של 2012 (אוקטובר-דצמבר) ניכר כי הצרכנים קנו פחות, אך עליות המחירים של היצרניות והיבואניות, שנכנסו לתוקף בנובמבר, הביאו לכך שהמכירות הכספיות גדלו ב-1.2% ברבעון האחרון של השנה.

מבחינת כמות המוצרים, ברבעון האחרון גדלו מכירות מוצרי הצריכה ב-0.2% בלבד, לעומת גידול של 0.6% בכל 2012, ואילו מבחינה כספית המכירות גדלו ב-1.2%, לעומת גידול של 0.7% ב-2012.

מבחינה כמותית, מכירות המזון גדלו ברבעון האחרון ב-0.1% בלבד, לעומת 1% בכל 2012, ואילו מבחינה כספית, מכירות המזון גדלו ב-1.1%.

לדברי בכיר באחת מרשתות השיווק, "2012 היתה שנה שרוב הרשתות רוצות לשכוח. זאת היתה שנה עם נטייה לצרכנות חכמה יותר: יותר לקוחות נכנסו לחנויות כדי ליהנות ממבצעים ספציפיים. אצלנו חלה ירידה של 3% במכירות בחנויות הזהות, וגם רשתות אחרות הראו ירידה במכירות בחנויות הזהות. בנוסף, ב-2012 הרשתות הלכו לכיוון של מכירת סניפים. פעם כל סניף היה 'פרה קדושה' ולא היו מוכרים סניפים בשום מצב כמעט".

ברשתות השיווק מספרים כי גם 2013 לא התחילה בסימן חיובי. "הרשתות נוהגות להתחיל את השנה ברגל ימין במבצעים חזקים בינואר. השנה, בניגוד לשנים קודמות, הציבור פחות מגיב למבצעים האגרסיביים של הרשתות. המכירות בינואר השנה נמוכות בכ-5% לעומת ינואר בשנה שעברה. לא מרגישים את ההסתערות על המבצעים כמו בתחילת השנה שעברה", אומר בכיר ברשת דיסקאונט.

"יש מבצעים מכל הסוגים, אבל הם לא עובדים", אומר בכיר ברשת אחרת. "מתחילים כנראה להרגיש את עודפי שטחי המסחר, והצרכנים לא נסחפים לקנות הרבה, אלא רוכשים רק מה שבאמת צריכים. גם אפקט הבחירות והגזירות הצפויות יוצרים פחד ועוצרים את הקניות".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ