עושים עסק

סקר מיוחד: 75% מהעצמאים חשים חוסר ביטחון תעסוקתי

מסקר של מכון פאנלס בקרב עצמאים עולה כי רק 23% מהם מרוצים מהיקף הכנסותיהם, וכי 30% מקבלים תשלומים באיחור של חודש עד שלושה חודשים ■ מנכ"ל לה"ב: "הרשויות לא עוזרות לעצמאים - אלא להיפך"

אורן מג'ר

מגזר העצמאים בישראל, המונה 230 אלף עובדים המהווים כ-7.6% מכלל המועסקים במשק, מתמודדים בקושי עם האטה במשק, התחרות הגוברת, והבירוקרטיה החונקת. כך עולה מסקר אינטנרטי שערך מכון המחקר פאנלס לבקשת מדור עושים עסק של TheMarker ובדק עצמאים שאינם מנהלים עובדים בגילאי 21 ומעלה.

עקבו אחרי TheMarker בטוויטר

מגזר העצמאים כולל בעלי מקצועות חופשיים, בעלי עסקים קטנים שאינם מעסיקים שכירים, פרילנסרים, בעלי מקצוע העוסקים בתחזוקת הבית ועוד. חשיבותו של המגזר הזה רבה במיוחד נוכח השינוי הכרוני שוק העבודה. עבודה כעצמאי מספקת פתרון למי שנפלט משוק העבודה, הן מפאת גילו או מצבו הבריאותי. היא גם מאפשרת, בעידן של האטה כלכלית ופיטורים, יצירת משרות חדשות בעלות נמוכה יחסית. עצמאי היא דרך להגשים שאיפות מקצועיות ונתפסת לעתים כאפשרות לצמיחה כלכלית ללא תלות בנדיבותו של מעסיק זה או אחר. ולבסוף, אבני הלגו הקטנות הללו תורמות להיווצרותו של כלכלה בריאה שכן היא מכניסה תחרות למשק ומעודדת חדשנות.

למרות השונות רבה בין סוגי העיסוק בקרב העצמאים, תוצאות הסקר משקפות מציאות לא פשוטה, של כלל המגזר, וראוי כי הממשלה כמו גם רשויות מקומיות וארגונים שונים יפעלו בדחיפות על מנת לקדם פתרונות שיקלו על שגשוגם.

תמונה עגומה של חוסר ביטחון תעסוקתי

תמונת המצב של העצמאים בנוגע לביטחון התעסוקתי שלהם אינה ורודה. תוצאות הסקר מגלים כי 75% מהמשיבים אינם חשים ביטחון תעסוקתי רב, ו-77% מהם אינם מרוצים מהיקף ההכנסות שלהם. לעומתם רק רבע מהמשיבים מסכימים או מסכימים במידה רבה כי יש להם ביטחון תעסוקתי רב ו-23% מרוצים מההכנסות. לא מפתיע אם כן כי 62% מהמשיבים שקלו בשנת 2012 להפוך לשכירים או כבר מצאו עבודה כזו. 38% בלבד השיבו כי האפשרות להפוך לשכיר כלל לא עלתה בדעתם.

נתון נוסף, שיכול לשפוך אור על הסיבות לביטחון הכלכלי המעורער של העצמאים ולהסביר מדוע הם מהרהרים באופציה להפוך לשכירים עם משכורת קבועה מדי חודש, מתייחס למועד קבלת התשלום עבור השירות או המוצר שהם מספקים: 28% מהם מקבלים את התשלום עבור העבודה או המוצר שסיפקו בתנאי תשלום של שוטף + 30 ועד שוטף + 90 יום. רק 10% מקבלים את התשלום עם הזמנת העבודה, ו-43% מקבלים עם סיום העבודה או העברת המוצר. מה שעלול להגדיל את הפגיעות של העצמאים הוא העובדה כי 43% מהם מסתמכים על פחות מ-10 לקוחות בשנה, ורק לשליש מהם יש יותר מ-21 לקוחות בשנה.

על רקע הנתונים הללו, מוטי שפירא, מנכ"ל לה"ב, מסביר כי במציאות בשטח בעצמאים רבים בתחום המסחר הקמעונאי, מכולות, ביגוד וכו נמצאים בדילמה יומית האם לסגור את העסק. "לא משנה אם זה ברחוב אלנבי בתל אביב או ברחוב העצמאות בחיפה. הם נמצאים תחת איום מאוד קשה שנובע מהתרחבות הקניונים והרשתות, כאשר המדינה והרשויות המקומיות לא מצאו דרך למשוך את האנשים לבקר בחנויות האלה באמצעות תכנון אורבאני נכון. להפך: הרשויות עושות הכול כדי להפריע להם. מטילים אגרות, יושבים להם על הזנב, ולמעט במקומות מסוימים לא מפתחים בצורה נכונה את הרחוב שיהיה אטרקטיבי".

קרין אלדאה, עיתונאית ומגישת רדיו, המובילה בהתנדבות את המאבק לשוויון זכויות עצמאים ופרילנסרים מסבירה את חוסר הביטחון התעסוקתי באופייה של העבודה כפרילנסרית: "יש חודשים שיש עבודה נון-סטופ, ויש חודשים שאתה רק מחפש אותה, אלא אם כן אתה עצמאי משגשג. זה קשה מאוד וצריך לזה המון אנרגיה ואופי. מאוד מצער אותי לשמוע שעצמאים חושבים לחזור ולהיות שכירים, למרות שאני יודעת שרבים עושים גם וגם כדי לשרוד".

הכי קשה בשיווק

להיות עוסק עצמאי משמעותו כי עלייך לטפל בכל האספקטים של הניהול בכוחות עצמך. שאלנו את העצמאים מה היה הגורם המאתגר ביותר בשנה החולפת מבחינתם בניהול העסק שלהם. 56% הצביעו על תחום השיווק ומכירות. במקום השני דיווחו העצמאים (18%) על סוגיות מיסוי ובירוקרטיה. במקום השלישי – גביית תשלומים מהלקוחות (13%). לעומת זאת שימוש בטכנולוגיה או איתור משרד או סביבת עבודה הם החלק הקל יותר בחייהם המקצועיים של העצמאים.

למרות הקשיים בשיווק ובמכירות, וחרף תחושת חוסר הביטחון הכלכלית, רובם המכריע של העצמאים (75%) מהמשיבים כלל לא נעזרו בייעוץ עסקי. מבין אלו שנעזרו בייעוץ, מעל 7% עשו זאת עם מאמן (מנטור או קואצ'ר) ופחות מ-5% קיבלו עזרה מיועץ שיווק.

יוסי בר אל, מרצה למנהל עסקים בבית הספר למנהל עסקים המכללה למנהל, מציע הסבר: " ייעוץ זו הוצאה כבדה עבור מי שפותח בית קפה או משרד למתן שירותי גרפיקה. זה מאוד חבל כי יועץ יכול להקנות לו צורת חשיבה שהיא הכרחית ולסייע לו בנושאים כמו להבין את ההבדל בין הוצאה קבועה למשתנה, מדיניות תמחור, פילוח לקוחות. בנוסף, בעסק של אדם אחד אין לו זמן לטפל בהכול ולהביא את העסק לרווחיות".

לדבריו בעלי עסקים רבים לא מקבלים ייעוץ בגלל החשש: "השוק משתנה בצורה מהירה, ולהסתכל סביב זה די מפחיד. כמו שיש אנשים שלא הולכים לרופא כדי לא לשמוע את מה שיש לו להגיד גם בעלי עסקים טומנים את הראש בחול כמו "בת יענה" ואומרים הכול יהיה בסדר. מספר העסקים שסוגרים אחרי תקופה קצרה גבוה כי הם מושכים עד נקודה מסוימת. מתמודדים עם לחצים במשפחה, ואז מתחילים לשאול את עצמם בשביל מה אני חי?בשביל להרוויח חמשת אלפים שקל בחודש? ואז סוגרים".

גם את אלדאה הנתון זה לא הפתיע: "אנשים חושבים שהם המציאו את הגלגל, שהם עלו על קונספט מנצח ואז תוך חודשיים הם מגלים שאין הזמנות, עלות הייצור גבוהה מדי. חבל כי יש המון מידע באינטרנט, יש קורסים וייעוץ שאפשר לקבל במט"י. עצמאים חייבים לשאול שאלות ולהתייעץ".

הפייסבוק הוא המלך

על רקע קשיי השיווק והמכירה, ניתן היה להניח כי העצמאים ינצלו בצורה אינטנסיבית את כוחו של האינטרנט, שבמקרים רבים מאפשר שיווק עצמי בחינם או בעלויות נמוכות. כאן התשובות מפתיעות: בעוד ש53% משתמשים בפייסבוק לקידום העסק, רק שליש מהמשיבים מנהלים אתר אינטרנט, ואחוז נמוך עוד יותר,13%, נעזרים בכלים לקידום האתר במנועי חיפוש (SEO). במקום השלישי ככלי לקידום העסק נמצאת הרשת העסקית של חיפוש עבודה לינקד-אין (15.9%), ופחות מ-%10 משתמשים בניוזלטר או במודעות ממומנות בגוגל שנחשבים כלים אפקטיביים יחסית לקידום עסקים קטנים.

כאשר ביקשנו מהעצמאים לדרג מה בעיניהם היה הכלי האפקטיבי ביותר, פייסבוק הגדילה את הפער על הכלים האחרים עוד יותר: 58% הצביעו על הרשת החברתית הפופולארית, כאשר רק 15% ציינו את אתר האינטרנט שלהם. אחוז נמוך עוד יותר ציינו את קידום האתר במנועי חיפוש (6.4%) ומודעות ממומנות (5.5%) ככלים אפקטיביים בקידום העסק שלהם.

את אדית שטיינברג, שותפה בחברת ניהול מוניטין בע"מ, המסייעת לעסקים לבנות תדמית באינטרנט הנתונים הללו לא מפתיעים: "כל עצמאי חייב לפעול באינטרנט, אבל אני נתקלת באנשים שצריכים את העזרה ולא יודעים לבקש אותה. מי שאין לו אתר לא יודע איך לגשת לזה. זה מרתיע אותם. בעיקר את המבוגרים שבהם. יש הרבה עצמאים שמפחדים : הם חוששים מהעלויות, ולא יודעים שאפשר לבנות אתר גם בחינם. בפייסבוק לעומת זאת זה קל, כי פותחים דף בחינם. הקבוצה השניה היא אלו שניסו לפעול באינטרנט, לא פעלו לפי הכללים כדי להשיג תוצאות הגיעו למסקנה שזה לא עובד. למשל כאלו שבנו אתר כמו שצריך אבל לא קידמו אותו. ברגע שהם לא קיבלו מהאתר לקוחות הם התייאשו ונטשו אותו".

לדבריה בקרב עצמאים שכבר הקימו אתר, והבינו את הצורך בקידומו, יש כאלו שסבורים כי קידום מוצלח מסתפק בכך שכאשר מישהו ירשום את שמם בגוגל הוא יגיע אליהם "הם לא מבינים שאשר אנשים מחפשים באינטרנט הם מסתכלים קודם כל על התוצאות בעמוד הראשון, ולפעמים התוצאה הראשונה מקבלת פי כמה וכמה כניסות מכל האחרות. מבחינה שיווקית, אם אתה לא שם אז האינטרנט הוא לא כלי שיווקי עבורך".

שטיינברג גם מספקת דוגמאות: "לשם המחשה, קיימים 170 חיפושים מדויקים למלה גרפיקאי בחודש, אבל אם נרחיב מעט את הביטוי נראה שיש 3,600 חיפושים מדויקים אחר השירות. ואם נרחיב את זה עוד יותר, נגיע ל-18 אלף חיפושים בתחום של עיצוב גרפי בלבד. אותו דבר בתחום של "אינסטלור בתל אביב", יש 880 חיפושים של המלה הזאת בלבד, כאשר לעומת זאת, כאשר מרחיבים את החיפוש ומשתמשים במלים נוספות מגלים כי בוצעו למעלה מ-33 אלף חיפושים".

ימליצו לילדים להיות עצמאים

למרות הקשיים הרבים שעמם מתמודדים העצמאים, הנתון המפתיע ביותר הוא שמחצית מהעצמאים (50%) ימליצו לילדיהם לבחרו בקריירה כעצמאים. ורק 22% ימליצו להם להימנע מכך. אז אולי המצב לא רע כל כך בסופו של דבר? את אלדאה זה לא מפתיע: "למרות הקושי לעצמאים תמיד יש תקווה בלב שדברים יסתדרו. צריך לזכור שיש לזה יתרונות בהנחה שבחרת בזה: החופש היצירתי, הבחירה לעשות משהו שאוהבים. צריך אופי מסוים להיות עצמאי, זה מאוד מחשל, לפעמים מסתכל, אבל יש המון יתרונות שגוברים על החסרונות. יש משהו בחופש שקוסם למי שהופך לעצמאי כזה. אני לא רואה את עצמי חוזרת להיות שכירה".

שפירא מצביע על כך כי החל מ-2008 בעולם המערבי יש עלייה במספר העצמאים ובעלי עסקים קטנים, במיוחד בקרב מבוגרים בגילאי 55 ומעלה כך שאולי בכלל לא מדובר בעניין של בחירה: "מפעלים התרסקו, אנשים פוטרו ויצאו לפרישה מוקדמת. מה הוא יעשה ב-15 שנים הבאות? הוא לוקח את הידע שלו ופותח עסק. יש 3.1 מליון עובדים שכירים במשק, אין מספיק תעסוקה ולחלק מהאנשים לא תהיה ברירה אלא להקים עסק. יש מדינות שיודעות יותר טוב לטפל בסקטור הזה, אנחנו בדרך אבל יש לנו עוד מה ללמוד ומה לעשות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker