ביקשתם מהספק חשבונית מס לפני ששילמתם? אתם עבריינים

תיקון לחוק מע"מ קובע כי אין לדרוש חשבונית מס מעוסק המדווח על בסיס מזומן לפני מועד תשלום התמורה בפועל

רמי אריה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רמי אריה

באפריל 2012 הלכו רשויות המס בישראל צעד קדימה לקראת העסקים הקטנים, שנאנקו כלכלית בגלל משך הזמן שחלף מהיום בו הוציאו חשבונית מס (עבור ביצוע השירות או הספקת המוצר) ועד הרגע המיוחל שבו הם קיבלו את הכסף בפועל. לפעמים מדובר בחודשים ארוכים שבהם העסק או העצמאי הקטן נאלץ לממן את הלקוח שלו, ועבור רבים - מדובר בעול כלכלי קשה ביותר.

ואכן תיקונים 41 ו-42 לחוק מע"מ שאושרו השנה הרחיבו את מעגל העוסקים הרשאים לדווח על בסיס מזומן למע"מ. עוסקים אלו יכולים עתה להוציא "חשבונית עסקה" בלבד בעת ביצוע העסקה של המכר או מתן השירות, "שובר קבלה" בעת קבלת תקבול דחוי (שקים עתידיים או תשלום בכרטיס אשראי) ואת "חשבונית המס" להוציא רק בעת פירעון בפועל של התקבול בגין העסקה, ועד 14 יום ממועד הפירעון. תיקון זה מאפשר את תשלום המע"מ רק לאחר שנתקבל התקבול בפועל בגין העסקה.

עסק קטן, אילוסטרציהצילום: תומר אפלבאום

יש לשים לב כי בתיקון 42 לחוק מע"מ נוסף סעיף 47(א1) לחוק, הקובע כי אסור לדרוש חשבונית מס מעוסק המדווח על בסיס מזומן, לפני מועד תשלום התמורה בפועל. הפרת הוראה זו מהווה עבירה פלילית לפי סעיף 118 לחוק שעונשה מאסר שלושה חודשים או קנס בסך 9,600 ₪.

אז מי בין הנהנים?

הדיווח על בסיס מזומן יחול מעתה לגבי העוסקים הבאים:

1. יצרנים: נגרים, מסגרים, בתי מאפה, מפעלי ייצור, אשר מחזור עסקותיהם כולל מע"מ הינו בסך של עד 1,950,000 שקל כולל מע"מ לשנה ולא מעסיקים יותר מ-6 עובדים. בסיס המזומן לגביהם מוגבל בתוקף עד ליום 31 במרץ 2013, אלא אם יוארך על ידי שר האוצר.

2. קמעונאים: בעלי חנויות מכולת, אופנה, תכשיטים, מכר אביזרי רכב, כלי בית, אשר מחזור עסקותיהם כולל מע"מ הינו בסך של עד 1,950,000 שקל כולל מע"מ לשנה ולא מעסיקים יותר מ-4 עובדים.

3. נותני שירותים: אולמות אירועים, בתי מלון, הובלות, מוסכים, השכרת רכב, שיפוצים ותיקוני בניינים, מסעדות, שמחזור עסקם לא כולל מע"מ הינו בסך של עד וכולל 15,000,000 שקל לא כולל מע"מ בשנה.

4. בעסקות מקרקעין וקבלנים יחול בסיס המזומן למע"מ, לגבי מקדמות המתקבלות לפני מסירת המקרקעין או גמר עבודות הבנייה לקונה.

5. בעלי מקצועות חופשיים: עורכי דין, רואי חשבון, אדריכלים, יועצים, טכנאי שיניים, כלכלנים, עורך פטנטים ושמאים. ללא הגבלת מחזור הכנסות או מספר מועסקים.

6. רופאים , בעלי בתי ספר לנהיגה , בעלי בתי ספר, סוחר מקרקעין, סוחר רכב, עוסק במתן אשראי, מכירת מנויים לעיתון או מופעים ללא הגבלת מחזור הכנסות או מספר מועסקים.

7. עוסק או מלכ"ר או מוסד כספי שקיבל שירות לפי תקנה 6א לתקנות מע"מ מאדם שאינו רשום כעוסק ועיקר הכנסתו ממשכורת, גימלה או קצבה (חשבונית עצמית).

כדאי לשים לב, כי אין התאמה בהכרח בין הדיווח על בסיס מזומן למע"מ המותר רק לעוסקים המפורטים מעלה, לבין הדיווח על בסיס מזומן למס הכנסה המותר לפי הלכת השומרים והלכת דמבו. בהלכות אלו נקבע כי נישום שיש לו מלאי עסקי אינו יכול לדווח על בסיס מזומן למס הכנסה. לכן, ייתכנו מצבים שלא תהיה התאמה בין הדיווחים של יצרנים או קמעונאיים או עוסקים אחרים, לצורכי מס הכנסה לעומת הדיווחים לצורכי מע"מ. במקרה כזה, כדאי להכין מראש בעת הדיווח השנתי למס הכנסה את ההסברים להפרשי הדיווח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker