ביורוקרטיה שתורמת לאובדן חיים

קיים כשל מובנה באופן הטיפול של העיריות והרשויות בעניינים הקשורים לרישוי עסקים - שעלול להוביל לאסונות ותאונות

דניאל ארנסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל ארנסט

באסון השריפה בספא דלוס בהרצליה מצאו כמה מכלי התקשורת את האשמים המיידים: בעלי הספא, שלא קיבלו אישורים ממכבי האש. אם הפרטים הראשוניים מהחקירה שהתפרסמו בתקשורת אכן נכונים, בעלי הספא חשודים כאחראים לאסון במקרה זה. אבל אסור להתעלם מחלקה המרכזי של הביורוקרטיה העירונית בישראל בכך שעסקים רבים אינם מצליחים לקבל רישיונות עסק - ובייחוד לכך שהליכי הרישוי אינם שמים את הדגש על הנושאים החשובים באמת: כיבוי אש, בריאות ומשטרה.

הדברים כאן הם כלליים ואינם מתייחסים דווקא למקרה השריפה בהרצליה. עם זאת, קיים כשל מובנה באופן הטיפול של העיריות והרשויות בעניינים הקשורים לרישוי עסקים - כשל שעלול להוביל לאסונות ותאונות.

בחוק רישוי עסקים ובנוהלי הרשויות קיים פרדוקס בנוסח מלכוד 22: החוק דורש שכל עסק שנפתח יהיה חייב ברישיון עסק. מרגע שהעסק פועל בלא רישיון - המפעיל הוא עבריין. מצד שני, כמה מהדרישות, שבלעדיהן לא ניתן לקבל רישיון עסק, נבדקות רק לאחר שהעסק נפתח ומתפקד. כך, משרד הבריאות לא יכול לבצע ביקורת של עסק, כל עוד אין בו מטבח מתפקד.

מדובר במצב שבו כל בעלי העסקים שנפתחים בענפים מסוימים, כמו מזון, הם עבריינים אוטומטיים. בנסיבות כאלה פוחתת הרצינות שמפגין בעל עסק חדש לדרישות הרישוי - הרי בכל מקרה הוא עבריין, לא חשוב מה יעשה. גם מחלקות הפיקוח על עסקים בעיריות אינן מתרגשות מעסקים הפועלים בלא היתר. גם המפקחים יודעים כי ריבוי הדרישות, הקשיים והזמן הרב הנדרש להוצאת היתר - פירושם מציאות של עיסוק בלא היתר במקרים רבים.

בתקשורת צוין מספר מדאיג - שליש מכלל העסקים בישראל פועלים בלא רישיון. מניסיוני, מהתקופה ששימשתי שופט, גם בענייני רישוי עסקים, מספר זה נשמע מציאותי. בתל אביב לבדה מוגשות מדי שנה למחלקה המשפטית כ-1,600 המלצות להגשת כתבי אישום בגין עסקים בלא רישוי. תיקי הרישוי גוררים הטלת קנסות משמעותיים על העוסקים ומהווים מקור הכנסה לעיריות.

כששימשתי שופט בתיקי רישוי עסקים, עיריית תל אביב נהגה להגיש כתבי אישום לאחר שלושה חודשי פעילות של עסק חדש, מה שהפך את רוב העוסקים בענפים מסוימים לעבריינים. המלצתי בזמנו לעירייה היתה להמתין עם הגשת כתבי אישום למשך חצי שנה לאחר פתיחת העסק, כדי לאפשר לעסקים לסיים את הליכי הרישוי.

סיבה מרכזית לכך שעסקים רבים פועלים בלא רישיון היא הביורוקרטיה המתישה, שמאטה ומסכלת בחלק מהמקרים את השגת הרישיון. כדי לקבל היתר לעסק מציבות הרשויות עשרות דרישות, שרובן אינן נוגעות לעניינים החשובים באמת - כמו אש, בטיחות ובריאות - אלא קשורות לסוגיות תכנוניות ולהכנסות הרשויות.

בעלי העסקים מותשים מריבוי הדרישות בלא שיש הכוונה ממשית להתרכז בנושאים החשובים באמת לציבור. אישור כיבוי אש הוא בדרך כלל אחד האחרונים שנדרשים לו.

במקום לנהל ביורוקרטיה להוצאת היתר לעסק, תוך העמדת שפע דרישות, עדיף להתרכז תחילה בעיקר. כדי להקטין את מספר האסונות בעתיד, עדיף לחלק את הליך רישוי העסקים בישראל לשני שלבים. ראשית, אישור בטיחותי, הכולל אישור משולש - של רשויות כיבוי האש, משרד הבריאות והמשטרה. לאחר מכן, אם אין סיבות כבדות משקל, יש לתת היתר זמני לשנה. במשך השנה לאחר פתיחת העסק, תינתן ארכה לעוסק לטפל בשאר הדרישות, למשל דרישות כלכליות ותכנוניות באופיין, כמו אישורי שימוש חורג וסוגיות תכנוניות שאינן בטיחותיות.

העסקים הקטנים הם מנוע צמיחה חשוב של כל משק וגם של ישראל, ומהווים ספק עיקרי של תעסוקה. יש להקל על עסקים לפעול במקום להקשות עליהם בדרישות רישוי רבות ויקרות. בדומה לניסיונות שנעשים כיום לייעל את הליכי הרישוי בתחום הבנייה, רצוי לייעל גם את הליכי רישוי העסקים. הדבר לא רק טוב לכלכלה, אלא עשוי גם להציל חיים.

הכותב הוא עורך דין, שופט בדימוס ובורר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום