תיקון בחוק עבודת נוער יאפשר עבודה עד חצות ובשבתות

שר התמ"ת שלום שמחון יזם את בחינתו מחדש של החוק באמצעות מועצת הנוער - המורכבת מנציגי ההסתדרות, תנועות הנוער והממשלה

הילה ויסברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2

משרד התמ"ת מקדם שינוי בחוק עבודת נוער כך שיתעדכן לפי דפוסי עבודה קיימים, שאינם עומדים בהכרח במגבלות החוק הקיים. לפי חוק עבודת נוער אסור להעסיק בני 16 ומטה אחרי השעה 20:00 ובני 16-18 אחרי השעה 22:00, ניתן להעסיק בני נוער עד 23:00 רק בהיתר מיוחד, וכן לא ניתן להעסיק בני נוער ביום המנוחה השבועי, אך איסורים אלה צפויים להשתנות.

בעקבות כניסתו לתוקף של החוק להגברת האכיפה על חוקי העבודה ביוני החלה אכיפה מוגברת של חוק עבודת נוער, ומעסיקים שהיו רגילים להעסיק בני נוער בשבתות ואחרי 22:00 נקנסו בידי הפקחים של משרד התמ"ת. בשל כך החלו חלק מהמעסיקים להימנע מהעסקת בני נוער בשבתות, אף שבני נוער יכולים לעבוד בעיקר בימים אלה. מסיבה זו הוחלט לבחון מחדש את החוק ולראות כיצד ניתן להתאימו לצרכיהם של המעסיקים ושל בני הנוער כיום. בני נוער גם עובדים לא פעם במשרות כמו מלצרות ובחברות קייטרינג, הדורשות הישארות בעבודה מעבר ל-22:00.

שר התמ"ת, שלום שמחוןצילום: ירון קמינסקי

התיקון הוא תוצאה של יוזמת שר התמ"ת שלום שמחון לבחון מחדש את החוק באמצעות מועצת הנוער (מורכבת מנציגים של ההסתדרות, תנועות הנוער ונציגי ממשלה), שהגישה את המלצותיה לשר אתמול. בהתאם להמלצות הנחה שמחון את המחלקה המשפטית במשרד התמ"ת לתקן את חוק עבודת נוער בהוראת שעה ולהכין הצעת חקיקה, והמשמעות היא שהצעת החקיקה תצא לדרך ככל הנראה לאחר שתיקבע הכנסת הבאה. הוראת השעה תקפה לשלוש שנים, שלאחריהן ייבחן החוק מחדש.

לפי התיקון לחוק תתאפשר עבודת בני נוער מעל גיל 16 עד חצות בזמן חופשה (עד כה הורשו לעבוד עד 22:00) - בתנאי שהמעסיק ידאג להסעתם הביתה. לפי תיקון שני תתאפשר עבודת בני נוער ביום המנוחה השבועי - עבור יהודים שבת - תחת התנאי שהדבר יקרה רק אחת לשבועיים, וכמובן רק בעסקים שיש להם היתר להעסקה בשבת. בחופשות יוכלו בני נוער לעבוד שלוש שבתות ברציפות כשהשבת הרביעית היא חופשית. בני דתות אחרות יעבדו כך בהתאם ליום המנוחה שלהן.

מובן שכפי שקובע חוק שעות עבודה ומנוחה, גם כשמדובר בבני נוער לא תאושר העסקה של שבעה ימים בשבוע, ותמורת העסקה בשבת ישולם שכר של 150%. הרציונל לקידום החקיקה הוא התאמת החוק לדפוסי עבודה הקיימים גם כך בקרב בני נוער - במיוחד לאור העובדה שחוק עבודת נוער חוקק בשנות ה-50, אז לא עבדו בני נוער רבים במקביל ללימודיהם.

השר שמחון אמר בתגובה: "העולם השתנה, ויש להתאים את חוק הנוער לצרכים המשתנים. בעבר, כשהחוק חוקק, היו נערים שעבדו כל השבוע ונדרשה הגנה על יום המנוחה - כיום כשהנוער לומד יש לו אפשרות לעבוד ביום הפנוי".

מנכ"ל משרד התמ"ת שרון קדמי אמר כי אלא אם שר התמ"ת בממשלה הבאה ישתייך לסיעות החרדיות ולכן יתנגד לקידום החוק, מרב הסיכויים הם כי החוק יקודם, שכן פקידות המשרד עומדת מאחוריו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker