מדריך

מה עושים כאשר שיק של לקוח חוזר?

שיק חוזר של לקוח יותר אי נעימות רבה לבעל העסק וללקוח, ובעיקר נזק כלכלי לא מבוטל ■ אלון בר דוד, מנהל סניף יצחק שדה בבנק הפועלים מסביר מה לעשות

אורן מג'ר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"חזר לכם שיק בחשבון" היא הודעה שאף בעל עסק לא אוהב לקבל מסניף הבנק שלו. לצד אי הנעימות הכרוכה בכך, במיוחד אם מדובר בלקוח שיש לכם מערכת יחסים קבועה איתו, הרי מדובר גם בנזק כלכלי כבד, שעלול במקרים מסוימים לפגוע התזרים השוטף של העסק. בין אם מדובר בשיק על סכום 'כבד' או בשיק שיוצר בעיקר אי נעימות, להלן 4 עקרונות שצריכים להנחות אתכם בהתנהלות בסיטואציה הזו.

1. הסיבה הטכנית: ראשית, יש לברר מהי הסיבה בגינה חזר השיק. החזרה מסיבה טכנית יכולה להיות עקב חוסר התאמה בין הספרות למלים, היעדר חתימה ליד תיקון, הצגת השיק טרם זמנו וכו'. אם מדובר סיבה טכנית הרי הטיפול פשוט יחסית. במקרה זה יש לפתור את הנושא מול הבנק או לחילופין לבקש מהלקוח להחליף את השיק. פעמים רבות החזרות מסוג זה נובעות מחוסר תשומת לב של הלקוח.

2. "אין כיסוי מספיק": אם סיבת ההחזרה היא אכ"מ ("אין כיסוי מספיק"), נורית אזהרה אדומה צריכה לדלוק! זהו סממן מובהק לקשיי נזילות של הלקוח וחוסר יכולתו לעמוד בהחזרים השוטפים – בין אם מדובר בלקוח פרטי או בלקוח עסקי. מדיניות הבנקים היא להימנע ככל הניתן מהחזרת שיקים, ולכן מצב כזה מעיד על בעיה אמיתית אצל הלקוח.

יש לקחת את השיק ולבקש מהבנק שהחזיר אותו את פרטי המוטב, ואז לנסות ולגבות אותו  מהלקוח.

3. נקיטת צעדי ביטחון מול הלקוח: אם אין ברירה, חייבים לנקוט בדרכים משפטיות. בנוסף, מומלץ לנקוט בצעדי ביטחון מול אותו לקוח, כגון מעבר לפעילות על בסיס מזומן, כדי להימנע מהישנות המקרה. חשוב לזכור בהקשר זה, כי אם הוחזרו ללקוח יותר מ-10 שיקים, חשבונו יוגבל עפ"י הוראת בנק ישראל והוראות ההגבלה יפורסמו לציבור. המשמעות היא שגם אם יש ללקוח כסף בחשבון, הבנק שבו מתנהל חשבונו יחזיר שיקים של הלקוח מסיבת "אין כיסוי מספיק".

4. לבדוק האם ניתנה הוראת ביטול: שיק שהוחזר מסיבת "ניתנה הוראת ביטול" צריך לעורר תשומת לב מיוחדת, שכן פעולה כזו מהווה עילה לתביעה. עפ"י הוראות בנק ישראל, אם מדובר בשיק שהיה אמור להיות מוחזר עקב סיבת "אין כיסוי מספיק", הרי החזרתו תהיה בפועל במסיבה זו והוא יצטרף למניין השיקים שהחזרתם תגרור הגבלות על החשבון.

5. נקטו צעדי מניעה: כדי להימנע ממצב שבו שיקים מוחזרים מסיבת אכ"מ, עדיף לצמצם במידת האפשר את ההסתמכות עליהם, בפרט מלקוחות שאינם מוכרים לבעל העסק. בנוסף, קיימות מספר חברות מידע וייעוץ שיכולות לספק מידע על מהימנות של שיקים ובעליהם.

6 מתוך 6 |
צילום: דרימסטיים
1 מתוך 6 |
2 מתוך 6 |

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker