האתגר של מחלקת משאבי האנוש

בעולם עמוס בדרכים זולות לביצוע מטלות הקשורות לכוח האדם בחברה, אנשי משאבי האנוש צריכים לספק ערך על ידי התמקדות בפיתוח יכולות ארגוניות בהתאם לאסטרטגיה העסקית

בראיין הולץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בראיין הולץ

>> לאור התנודתיות הכלכלית בעולם כיום, נבחנים מחדש היבטים עסקיים רבים באשר ליכולתם ליצור ולשמר צמיחה רווחית. אני עובד בתחום משאבי אנוש כבר 25 שנה, כך שאין זה אתגר חדש עבורי. לאורך כל הקריירה אני שואל את אותה שאלה, לא תמיד בנימוס המתבקש: "כיצד מחלקת משאבי האנוש מוסיפה ערך לארגון?"

בעולם עמוס בדרכים זולות יותר למלא מטלות משאבי אנוש בסיסיות כמו טכנולוגיות חדשות שמאפשרות אוטומציה של תהליכים שגרתיים, ארגוני שירות משותפים שמתמחים בניהול היבטים טקטיים רבים וספקים חיצוניים מטפלים בתפקודי משאבי אנוש בסיסיים כגון משכורות, איוש וגיוס, לעתים קרובות במחיר נמוך יותר ובאיכות גבוהה יותר משיכולות החברות לבצע בעצמן - האם עבר זמנה של מחלקת משאבי האנוש?

משאבי אנוש יכולים עדיין להשפיע במידה ניכרת על החברה אם יש יכולת אמיתית ומדידה לסייע בבניית יכולת בארגונית. זה תפקיד שלא ניתן לבצעו באופן אוטומטי, בארגון חיצוני או במיקור-חוץ. הוא מבוסס על היכרות אינטימית עם האסטרטגיה והיכולות של החברה. בסופו של דבר, כל האסטרטגיה מיושמת על ידי אנשים - אנשים שיש להכשירם ולציידם בהתאם לחזון החברה.

בחברה האחרונה שבה עבדתי הצלחנו ליצור הסכמה גורפת בקרב ההנהלה הבכירה שהסכימה שתפקידה העיקרי של מחלקת משאבי האנוש הוא לבנות יכולות ארגוניות שתומכות ביישום האסטרטגיה העסקית שלנו. המנהלים שלנו התרגשו מאוד ממהלך זה, והיו מעוניינים שהמחלקה תטמיע את המודל החדש בהקדם האפשרי.

אלא ששינויים כאלה אינם מתרחשים בין לילה - דרוש להם זמן. כדי לסייע לבצע את המעבר, צוות משאבי האנוש שלנו מיפה את הכישורים הדרושים לכל משרה בארגון וביקש להבין מהו הפער בין המקום שבו אנו נמצאים כיום לבין המקום שבו אנו רוצים להיות בעתיד. התחלנו גם לפרוש תהליך פיתוח ארוך טווח לצוות משאבי האנוש כשאנו נוגעים בכל נקודה - מיסודות פיננסיים ועד לתכנון כוח אדם אסטרטגי. אנו גם משתמשים בטכנולוגיה כדי להקל על הצוות שלנו במטלות משאבי אנוש שגרתיות יותר כדי שיוכלו להתמקד יותר בבניית יכולות.

אין אנו שואפים להחליף את צוות משאבי האנוש באנשים חדשים או בטכנולוגיות חדשות, אלא ללמדם את המיומנויות הדרושות לתפקידה החדש של מחלקת משאבי האנוש באווירה העסקית הבלתי יציבה של ימינו.

הכותב הוא סגן נשיא לארגון בינלאומי ופיתוח אנושי בניו-וול ראברמייד

***הסוגיה: האם הטכנולוגיה ומיקור החוץ הפכו את מחלקת משאבי האנוש למיותרת?

הפתרון: לגמרי לא, היא רק צריכה לשנות את פניה

הדרך: משאבי האנוש אמורים לדעת לקשר בין פיתוח היכולות הארגוניות בהתאם לאסטרטגיה העסקית של החברה

צילום: תומר נויברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker