10 טיפים שימושיים לגישור על הפער התרבותי בצוותי עבודה בינלאומיים

מרגוט פז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

1. השאירו מאחור את הנטייה לגשת ישר לעסקים. זיכרו להקדיש כמה דקות לשיחת חולין. דירשו בשלומם של חבריכם לצוות - זה לא יעכב את הפרויקט.

2. חישבו על היחסים בתוך הצוות לפני שתחשבו על הישגים. לעולם אל תחתרו להישגים על חשבון היחסים בין חברי הצוות - זו טעות גדולה שתשלמו עליה ביוקר, גם אם רק בטווח הרחוק.

3. לימדו מה פירוש המלה "כן" בתרבויות השונות. כשחברכם היפאני לצוות אומר לכם "כן", ייתכן שהמשמעות האמיתית היא "התרבות שלי לא מאפשרת לי לומר 'לא'". הודים רבים נוהגים לנענע את ראשם קלות בזמן שהם מדברים, בתנועה שעלולה להתפרש אצלנו כהנהון לחיוב או כתנודת ראש לשלילה.

4. התעניינו בחייהם האישיים של שותפיכם לצוות הגלובלי. אנשים נוטים לחלוק מידע אישי כמו החתונה של אחותם, או הבן שחלה בשפעת. זיכרו זאת לשיחה הבאה והפגינו התעניינות כנה. "וואו! זכרת את החתונה של אחותי..." - כך בונים לכידות בין עובדים מכל קצוות תבל.

5. הכירו את החגים והמועדים המשמעותיים בתרבויות השונות, החשובים לחבריכם לצוות. זכרו מתי הם חלים - חג ההודיה לאמריקאים, דיוואלי (חג האורות) להודים וראש השנה הסיני לחבריכם הגרים בשנחאי.

6. היו נדיבים במידע שאתם חולקים. רוב הישראלים נוטים להסתפק במידע החיוני (need to know), אך עובדים מתרבויות אחרות מצפים לקבל גם מידע שפשוט נחמד לדעת (nice to know).

7. דעו תמיד איך נראים שותפיכם לצוות. כולנו נוטים להדביק סטריאוטיפים לאנשים שאיננו מכירים היטב - בעיקר מתרבויות ולאומים שונים משלנו. מהרגע שראית את פניו של אדם, יחסך אליו ישתנה לתמיד.

אנקדוטה מחברת תוכנה גדולה: לאחר שבועות של עבודה משותפת, שלחו חברי צוות וירטואלי את תמונותיהם זה לזה, ורק אז התברר כי קולה הענוג של המהנדסת מסין אינו אלא קולו של מהנדס ממין זכר.

8. גוונו את שיחות הוועידה שלכם. נסו להנות יחד - לעתים תכופות באמצעות שאלוני היכרות, משחקי אמת או שקר וכדומה. החיים לא מוכרחים להיות כה רציניים כל הזמן.

9. בנו אמון דרך אינטימיות. הראו לחבריכם לצוות שאתם לא רק מקצוענים, אתם גם בני אדם.

10. זיכרו תמיד: הנוסחה בצוותי עבודה וירטואליים וגלובליים היא: 10% טכנולוגיה + 90% לכידות ואמון = 100% הצלחה.

-

הכותבת היא יועצת בין-תרבותית לארגונים גלובליים, מדוברי iDevelop, מרתון פיתוח אישי לעובדי SAP Labs

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker