שלוש דילמות של מנהלי החדשנות

תרבות של חדשנות פירושה לאפשר כישלון, התנסות ואפילו בזבוז; ארגונים עסוקים מדי רצים תמיד לדבר הבא, מבלי לאפשר זמן להגות, לשתף ולטעות

אורית וולף
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> מה משותף למקדונלדס', מכתשים אגן, פרוקטור אנד גמבל ודויטשה טלקום? בכולן נולד בשנים האחרונות תפקיד חדש: סמנכ"ל חדשנות. הנה כמה נקודות למחשבה לסמנכ"ל הנכנס:

איך מזהים אנשים מוכווני חדשנות?

באחרונה סיפר ידיד טוב, מנכ"ל של חברה טכנולוגית משגשגת, את הסיפור הבא: "לקחתי את האנשים הכי חדשניים ופורצי דרך בארגון, שמתי אותם יחד במשך שבוע כדי שיחשבו על הדבר הבא, ושום דבר לא קרה. מה קורה כאן? איפה טעיתי?"

שאלתי אותו: "איך בחרת את האנשים"? והוא השיב: "לקחתי את הכי מבריקים, הכי חכמים, הכי פתוחים, הכי יצירתיים. אלה שתמיד חושבים מחוץ לקופסה". תשובה טובה. אמיתית, אבל כל כך מוטעית בהנחת היסוד שלה.

אנחנו מזהים ממרחק אנשים עם יצירתיות ראשונית - אלה שתמיד יודעים להביא פתרון לא שגרתי ורעיון מקורי. קשה הרבה יותר לזהות אנשים עם יצירתיות משנית - אלה שיכולים להביא רעיון מקורי לכדי יישום וביצוע, חרף כל המכשלים העומדים בדרך. בחדר הישיבות היפה של ידידי לא היה ולו משתתף אחד עם יצירתיות משנית. מנהל חדשנות מעולה יודע להרכיב צוותים חכמים ונכונים, המשלבים כמה סוגי יצירתיות.

האם הארגון שלי מוכוון חדשנות מוצרית-טכנולוגית או ארגונית-תרבותית?

קל ליפול במלכודת החדשנות המוצרית. כל חברה רוצה שיהיה לה בנק של מוצרים לטווח ארוך, וגם בנק רעיונות. ואולם, חדשנות איכותית אינה נמדדת רק בפיתוח טכנולוגי. היא נמדדת ביכולת של ארגון להיות בעל תרבות של חדשנות, שלא רק מדבר "על" אלא עושה "את", שיודע לפתח פלטפורמות המונעות מתשוקת העובדים והמנהלים להביא את הדבר הבא, לספר עליו בפתיחות ולהוציאו אל הפועל. תרבות של חדשנות פירושה לאפשר כישלון, התנסות ואפילו בזבוז. ארגונים עסוקים מדי רצים תמיד לדבר הבא, מבלי לאפשר זמן להגות, לשתף ולטעות.

האם כמנהל חדשנות עלי לחשוב מאקרו? מיקרו? שניהם גם יחד, או בכלל לרוחב?

אף שאין תשובה אחת נכונה, השאלה חייבת להיות מונחת כל הזמן על השולחן. מצד אחד, חדשנות פירושה אסטרטגיה, לראות את הנולד, לזהות הזדמנויות. ללא ספק, חשיבה מלמעלה למטה. ועם זאת, חדשנות של חברי הנהלה בלבד, אסטרטגים דגולים ככל שיהיו, משולה לממשלה שמחליטה ומאשרת את החלטותיה לבדה.

אז את מי משרת מנהל החדשנות? את ההנהלה, את העובדים, או את כותרת התפקיד הנחשק?

נראה כי האתגר הגדול הוא להביא את הדבר הבא מתוך השורשים הפעילים של הארגון ולחברם בתבונה באופן רוחבי. אנחנו חיים בעידן של הזדמנויות לא רק טכנולוגיות ועסקיות, אלא גם של הון אנושי. סמנ"כלי חדשנות שיידעו לאפשר את מיצוי הכישרון של העובדים ומתן הזדמנות שווה לשינוי, יאפשרו לאנשים להשאיר חותם במקומות שמעולם לא קיבלו בהם מנדט. אולי כך יצליחו להביא למהפכה משמעותית בתוך הארגון.

הכותבת היא יועצת בכירה לפיתוח חדשנות בארגונים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker