בזכות הפרנויה

המיליארדר פרנק לואי, ניצול שואה, לוחם בצה"ל והבעלים של ווסטפילד - מחברות הקניונים הגדולות בעולם - מימש אחזקות וגייס מזומנים לפני משבר האשראי, אבל בדרך גם הסתבך עם מס הכנסה

ויליאם מלור | בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ויליאם מלור | בלומברג

המיליארדר פרנק לואי מרים את ידו אל מצחו וחושף מתחת לשיערו הלבן צלקת שהותירו רסיסי פגז. כילד יהודי בן 13, בבודפשט שנכבשה על ידי הנאצים, לואי יצא לרחובות לחפש מזון בשבילו ובשביל אמו לאחר שאביו נשלח לאושוויץ והוכה למוות על ידי שומרי המחנה. הוא עלה לפלשתינה באונייה ונפצע בראשו במלחמת העצמאות.

לואי נושא גם צלקות פנימיות. "כל האירועים האלה עיצבו את חיי", אומר מייסד ויו"ר קבוצת ווסטפילד, המחזיקה ב-118 קניונים ברחבי העולם - מסנצ'ורי סיטי בלוס אנג'לס ועד לבונדי ג'נקשן באוסטרליה. "חייבים להיות קצת פרנואידים. חייבים לחשוב מה יכול להשתבש אפילו כשהכל מתנהל כשורה. כך שאתה אף לא יכול ליהנות ממהצלחה במלואה".

שישה עשורים מאוחר יותר, לואי, 77, מחדד את חושי ההישרדות שלו פעם נוספת. לאחר שמכר נכסים והפחית את החובות שלו כדי לבודד את האימפריה שלו ואת נכסיה ששווים 51 מיליארד הדולר מפני האטה בשוקי הנדל"ן בעולם וממה שנהפך למשבר פיננסי בוול סטריט, הוא נכנס לעימות עם רשויות המס, השלישי במספר בתוך 16 שנים.

מס ההכנסה ורשויות המס באוסטרליה חוקרים טענות כי לואי העלים מסים בשווי 68 מיליון דולר. ועדה של הסנאט האמריקאי טענה ביולי שמשפחתו של לואי וקבוצת LGT, בנק בבעלות משפחת המלוכה של ליכטנשטיין, השתמשו בחברות שרשומות בדלוור ובאיי הבתולה הבריטיים כדי להסתיר את החוב. הסנאט קיבל את המידע מהיינריך קייבר, שמכר מידע על 1,400 חשבונות של LGT לרשויות גרמניה תמורת 7.2 מיליון דולר. "זה מפריע לי ומטריד אותי", אומר לואי. "אני לא חושב שעשיתי משהו לא בסדר".

האנליסטים ממליצים לקנות

לואי זכה להצלחה רבה יותר בניווט החברה שלו דרך הסערה בשוק הנדל"ן. עד כה, הוא ריכך את המהלומה הודות לפרנויה שלו. בשלוש השנים שהסתיימו בסוף 2007, בשעה שיריביו התרחבו בזכות האשראי הזול והצריכה הפרטית הגבוהה, גייס לואי 8.7 מיליארד דולר על ידי מכירת נכסים ומניות. הוא מכר 14 קניונים והפחית את חלקו באחרים ל-50% תוך שהוא ממשיך לנהל אותם, דבר שהעלה את הכנסותיו מדמי ניהול והפחית את ההכנסות משכירות.

מסוף 2005 ועד יוני 2008 לואי הפחית את החוב הנקי שלו מ-44% משווי הנכסים ל-33%. כאשר האשראי התייבש בשנה שעברה הוא החזיק בעתודות של 6 מיליארד דולר לרכישת קניונים ולביצוע עסקות חדשות.

אך גם חברתו של לואי נפגעה מהמשבר. במחצית הראשונה של 2008 הרווח התפעולי טיפס ב-15% ל-769 מיליון דולר, אך הרווח הנקי צנח ב-35% ל-1.07 מיליארד דולר עקב ההאטה בצמיחת ערך הנדל"ן שמחזיקה ווסטפילד. העתיד צופן בחובו קשיים נוספים: האנליסט ג'ון קים ממריל לינץ' כתב למשקיעים ב-27 באוגוסט כי הוא חושש מפני החמרת התנאים בארה"ב.

"עם חשיפה גבוהה לקמעוניות אמריקאיות, ובהן סטיב אנד בארי'ס וסירס, אנחנו חוששים כי שיעור התפוסה של ווסטפילד יירד", כתב קים. ובכל זאת, שישה מתוך 12 אנליסטים שסוכנות הידיעות בלומברג בחנה, וקים ביניהם, נתנו לווסטפילד המלצת "קנייה". חמישה קבעו "החזק" ואחד אמר "מכירה".

"לא צפינו את מחנק האשראי, אבל תהינו כמה זמן החגיגה תימשך", אומר בן הזקונים של לואי, סטיבן בן ה-45, שמכהן בחברה כסמנכ"ל תפעול משותף יחד עם האח האמצעי פיטר, 49. "התשובה, כפי שגילתה היריבה האוסטרלית סנטרו פרופרטיס, היא לא לאורך זמן. ב-2006 רכשה סנטרו מווסטפילד שבעה קניונים בארה"ב ב-524 מיליון דולר. בשנה הפיסקלית האחרונה דיווחה החברה על הפסד של 1.66 מיליארד דולר, בהשוואה לרווח של ווסטפילד - 2.82 מיליארד דולר ב-2007. מחיר המניה של סנטרו צנח ל-6.6 סנט ב-22 בספטמבר לעומת 8.3 דולר ב-7 במאי 2007. ב-30 בספטמבר תיאלץ החברה להחזיר 1.1 מיליארד דולר למשקיעים בארה"ב.

"החבר'ה האלה בווסטפילד הם הטובים ביותר", אומר מתיו הולט, ראש מחלקת נכסים בחברת ההשקעות פורטיס בסינגפור, שמנהל נכסים בשווי 6 מיליארד דולר ובהם מניות ווסטפילד. "האופן שבו הם גייסו את הכסף לפני מחנק האשראי תואר כפעולה שמתאימה לאבירי ג'דיי. הם משיגים את כולם בשני צעדים".

חבר בבנק המרכזי

לואי הגיע לאוסטרליה ב-1952, בגל של מהגרים אירופאים. הוא נולד בעיירה תעשייתית בחבל ארץ שהוא כיום חלק מסלובקיה. אביו היה איש מכירות והיו לו שלושה אחים. במלחמת העולם השנייה עברה המשפחה לבודפשט כדי להיעלם בתוך הכרך הגדול, אך זה לא עזר. "בכל דקה הם היו יכולים לתפוס אותך", הוא אומר. "זהו נס שמישהו נותר בחיים". הוא שומר על התמונות של בנות הדוד שלו בעלות פני המלאך, רנה ורבקה גרינפלד. המשפחה ניסתה להציל אותן, אך הן הוגלו למחנות ההשמדה.

"כאשר אני מביט בתמונות האלה, אני חושב מה היה יכול לצאת מהילדות האלה", הוא אומר, והחיוך שנהפך לסמלו המסחרי נעלם אט אט. לאחר התבוסה של גרמניה ב-1945 הצטרף לואי למסע של יהודי אירופה לישראל. הוא התנדב לארגון ההגנה ובהמשך שירת בצה"ל. ב-1952 הוא היגר לאוסטרליה בעקבות אמו ואחותו. עבודה הראשונה שלו היתה בבית חרושת לייצור כלי עבודה. ב-1955 הוא חבר לניצול שואה נוסף, ג'ון סונדרס, ופתח אתו מעדנייה.

בנוסף לסלאמי ולחם שיפון היו המהגרים מאירופה זקוקים לבית. לואי וסונדרס לוו כסף ממנהל של בנק מקומי, הוסיפו לו רווחים מהמעדנייה ומבית קפה שהחזיקו, וקנו אדמה חקלאית - וכך החלה להתפתח האימפריה של לואי. ההצלחה העסקית שלו הביאה אותו לקדמת המערכת הפיננסית, המדיניות הציבורית והספורט באוסטרליה. ב-1994 הוא מונה למועצת המנהלים של הבנק המרכזי של אוסטרליה, ונשאר שם עד 2005. הוא חבר במועצת היועצים הבינלאומית של מכון ברוקינגס בארה"ב, מוסד למחקר מדיניות.

בתחילת 2003 הוא הוציא 33 מיליון דולר על הקמת מכון לואי למדיניות בינלאומית, שהוקם לפי המודל של ברוקינגס ושל המועצה למדיניות חוץ בניו יורק. באותה שנה הוא קיבל על עצמו את תפקיד יו"ר מועצת הכדורגל של אוסטרליה לפי בקשתו של ראש הממשלה ג'ון הווארד, לאחר שזו נקלעה לקשיים. ב-2006 עלתה נבחרת אוסטרליה לגמר גביע העולם לראשונה מזה 32 שנים.

כפי שלואי טוען בעצמו, הוא זוכה הן לאהדה והן למשטמה. חלק מבעלי העסקים ששוכרים חנויות בקניונים של ווסטפילד מוחים על מחירי השכירות הגבוהים שגובה החברה בפרברים האוסטרליים העניים וטוענים כי החברה מסוגלת לעשות זאת רק משום שהיא שולטת בשוק. "ההצלחה שלהם באה על חשבון הקמעונאים הקטנים יותר", אמר קרייג קלי, נשיא התאחדות הקמעונאים בדרום סידני.

לואי אומר שהוא לא תמיד קשוח. "אתה חייב להשיג את התשואות הגבוהות ביותר האפשריות עבור בעלי המניות שלך", הוא אומר. "היו לי יחסים טובים עם מרבית השוכרים שלנו, וכשהם דרשו הקלות הם קיבלו".

פנחס לוי נהפך לפרנק לואי

מאת: אריק מירובסקי

לפרנק לואי יש מספר מצומצם של עסקים גם בישראל. שמו התפרסם בהרחבה בעניין עסקי, אך לא מהזן החיובי - ראש הממשלה אהוד אולמרט נחשד שניסה להטות את המכרז למכירת בנק לאומי לטובת קבוצה של לואי, שאליו הוא מקורב.

לפני כשנתיים חנך לואי את המכון למדיניות וביטחון לאומי באוניברסיטת תל אביב, שלו הוא תורם מיליוני דולרים מדי בשנה, ועד כה נראה שזו הפעילות המרכזית שלו בישראל. בטקס חנוכת המכון השמיע לואי את האמירה המוכרת "אני בוחן אפשרויות השקעה בישראל", ואף סיפר שבנו, דיוויד, יגיע לישראל בתוך כמה שבועות ויודיע על כוונות המשפחה בנוגע להשקעות בישראל. ואולם עד כה לא נודע על התפתחויות כלשהן בתחום.

באותו אירוע סיפר לואי כי עסקיו בישראל מנוהלים ברובם באמצעות קרן ION וכי השקיע בישראל עשרות מיליוני דולרים, אך סירב לפרט את אפיקי ההשקעות שלו. ככל הנראה רובן היו בשוק ההון.

ללואי היסטוריה ישראלית קצרה: ישראלי בעברו, לואי עלה ארצה כששמו היה עדיין פנחס לוי. הוא לחם במלחמת השחרור בחטיבת גולני. כשהיגר לאוסטרליה שינה את שמו לפרנק לואי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר