ד"ר שמשון שושני, מנכ"ל משרד החינוך

בנק יעדים, הישגים מדידים, תוצאות מיידיות ומעל הכל - אחוזי גיוס ומבחנים בינלאומיים; מי שלא רצה את שושני כשר החינוך, קיבל אותו כמנכ"ל כל יכול

העיר

נדמה שמעולם לא הגיע למשרד החינוך מנכ"ל עם קו מחשבה מוסדר ואג'נדה ברורה כל כך כמו מנכ"ל משרד החינוך הנוכחי, שמשון שושני. אחרי שהיה מורה, מנהל בית ספר, מנהל אגף במשרד החינוך, ראש מינהל החינוך בעיריית תל אביב ומנכ"ל של שלושה שרי חינוך שונים, מגיע שושני, בגיל 72, עם סדר יום עמוס ובנק של יעדים לשינוי מערכת החינוך. באמתחתו גם המצע החינוכי של הליכוד, שאותו סייע לבנות עוד לפני הבחירות, אז גם עלה שמו כמועמד מוביל למשרת שר החינוך.

במסדרונות המשרד חשו בשינוי כבר ביום הראשון. שושני הוא ההפך הגמור מהמנכ"לית היוצאת, שלומית עמיחי, שהתנהלה באיטיות והובילה תהליכים מסורבלים. מנהלים בכירים במשרד אומרים עליו שהוא איש מקצועי, תכליתי ומשימתי שיודע את העבודה. גם בגיל מבוגר, כשהוא מקפיד לישון שעתיים בצהריים, הוא מצליח, חודשים ספורים אחרי שנכנס לתפקיד, לקבע את היסודות הראשונים של השינוי שצפוי להתחולל במשרד.

השאיפה האמיתית של שושני היא רפורמה מקיפה במערכת. שושני אמר לא פעם שהמערכת זקוקה לרפורמה מקיפה ולא לפלסטרים. הוא כבר פתח בדיונים עם אנשי ארגון המורים, אבל לא נראה שיבזבז את זמנו על מאבקים מיותרים ומתישים. השנה הוא צפוי להתמקד בתוכנית היעדים שמטרתה העלאת ההישגים הלימודיים והשבת אמון הציבור במערכת.

רשימת 50 המשפיעים על החינוך בישראל 2009

התוכנית עדיין לא פורסמה באופן רשמי, אבל הפרטים הראשונים שדלפו ממנה משקפים את הכיוון שאליו צועד משרד החינוך בראשותו. התוכנית עוסקת ביעדים מדידים בכל הקשור להישגי התלמידים במבחנים הבינלאומיים ובבגרויות, ובצורך להתמקד בלימודי הליבה על חשבון מקצועות העשרה. החלטתו הטרייה לפרסם את נתוני הזכאות לבגרות לפי בתי הספר, כמו גם את נתוני המצטיינים וההנשרה, משתלבת ביעדים אלה ומעידה על שאיפתו של שושני לקדם את המצוינות ולייצר תחרות במערכת.

משנתו של שושני לא תסתכם רק בהעלאת ההישגים הלימודיים. היא כוללת גם אלמנטים ניאו-ליברליים שככל הנראה יתמקד בהם בשלבים מאוחרים יותר של הקדנציה. ביניהם: מתן סמכויות נרחבות למנהלי בתי הספר וגמישות העסקה למורים, תגמול דיפרנציאלי למורים ועידוד המעורבות של ארגוני המגזר השלישי בבתי הספר ושל החינוך הפרטי.

הביקורת על השינויים הצפויים של שושני לא מתמהמהת. נציגי ארגוני המורים ואנשי חינוך שונים כבר אמרו את דעתם החריפה על פרסום הישגי התלמידים לפי בתי ספר ועל החשש שהדבר יוביל לכך שמוסדות החינוך יהיו "בתי חרושת של ציונים". התכנונים להכין את התלמידים באופן ממוקד למבחנים הבינלאומיים וההתמקדות במקצועות הליבה עוררו ביקורת, שלפיה תפקידו של בית ספר הוא לחנך ולא רק להכין למבחנים. שושני, שידוע כבר כרץ לטווחים ארוכים, לא מפגין התרגשות בינתיים, מקפיד לומר למבקרים שמי שלא עושה לא זוכה, ומתכונן במרץ למבחנים הבינלאומיים של 2010. הוא לא שוכח להציב לעצמו יעדים מוגדרים, גם בנושא העלאת אחוזי המתגייסים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker