"אפילו לג'ובס עצמו היו ספקות לגבי האייפון"

אחד המעצבים הבכירים באפל העיד במשפט התביעה נגד סמסונג ותיאר כיצד אפילו מייסד החברה חשש משיווק האייפון כיוון שהיה מוצר מהפכני לזמנו ■ ג'ונתן אייב - המעצב הראשי של אפל: "היו בעיות מהותיות בפיתוח שכמעט גרמו לנו לזנוח את האייפון"

נדן פלדמן
נדן פלדמן
נדן פלדמן
נדן פלדמן

אחד המעצבים הותיקים והבכירים באפל הודה אתמול בבית המשפט, במסגרת מתן העדויות בקרב המשפטי הגדול בין אפל לבין יריבתה סמסונג, כי אפל כמעט וויתרה על ייצור ושיווק האייפון, המוצר הנמכר ביותר שלה מאז יצא לשוק ב-2007. "לסטיב ג'ובס עצמו היו ספקות כי המוצר היה חסר תקדים", הודה כריסטופר סטרינגר, שהחל לעבוד בחברה ב-1995.

סטרינגר, העד הראשון במשפט התביעה בו מנסה אפל להוכיח כי סמסונג העתיקה ממנה את העיצוב של האייפון והאייפד, תיאר כיצד פותחו לאייפון מספר אבות-טיפוס כבר ב-2006. לדבריו, דגם אחד היה שטוח, דגם אחר קופסתי יותר ודגם נוסף שיועד להיות האייפד. סטרינגר אמר כי צוות הפיתוח המוביל של החברה רצה לפתח את המוצר "היפה ביותר" האפשרי, ולא התחשב בעניינים פונקציונליים כמו שיפור הקליטה ואיכות השיחות. 

סטיב ג'ובסצילום: אי–פי

חיזוק לדבריו של סטרינגר כי באפל חששו מהתגובה בשוק לאייפון המהפכני, התקבל על ידי לא אחר מהמעצב הראשי של אפל, סר ג'ונתן אייב. אייב חשף אתמול בכנס עסקי בלונדון כי אפל היתה קרובה מאוד לזנוח את האייפון זמן לא רב לפני שהותחל בייצורו.

"היו מספר פעמים שכמעט וזנחנו את הפיתוח של האייפון, משום שהיו בו כמה בעיות מהותיות שלא יכולנו לפתור", אמר אייב. "באבות הטיפוס הראשונים, הייתי מקרב את האוזן למכשיר והאוזן היתה מחייגת מספר טלפון".

אייב חשף עוד כי אפל לא עושה בשום אופן סקרי קבוצות מיקוד. "זאת הסרת אחריות של מעצבים ומנהלים", אמר. "קבוצות מיקוד זה כמו פוליסת ביטוח, שאם משהו משתבש, אתה תמיד יכול לתלות את האחריות בהן".

עורכי הדין של אפל וסמסונג דנו אתמול בהבדלים בין העתקה לבין תחרות בריאה בטיעוני הפתיחה שלהם באחד ממשפטי הפטנטים הגדולים אי פעם, שנפתח אתמול בסן חוזה שבקליפורניה ומהווה את שיאו של המאבק המתמשך בין שתי ענקיות הטכנולוגיה.

הרולד מקלהני, עורך דינה של אפל, אמר לחבר המושבעים כי סמסונג החלה להעתיק מאפל ברגע שהאייפון הראשון נחשף בינואר 2007. "כשסטיב ג'ובס הציג את האייפון, הוא הזהיר את מתחריו כי רשם פטנטים על יותר מ-200 המצאות חדשות באייפון", אמר מקאלהיני בנאום הפתיחה שלו.

סמסונג, לעומת זאת, טוענת כי מוצריה אינם העתקה של האייפון אלא דוגמה לתחרות בריאה ולגיטימית. עורך דינה של החברה הקוריאנית, צ'רלס ורהובן, הודה כי האייפון הוא מוצר שנתן השראה למוצרים אחרים, אך לטענתו אין כל רע בכך. "האם זו גניבת פטנטים? לא, זו תחרות. זה מה שאנחנו עושים באמריקה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker