דליפת הנפט בערבה: תהליך שיקום הטבע עלול להימשך שנים

ברשות הטבע מתלבטים איך לטפל בנפט שנספג באדמת השמורה בערבה. לפי ההערכות, יהיה צורך לפנות שכבות הקרקע, מה שעלול לפגוע בצמחייה ובבע"ח. על אף ריח הנפט, איכות האוויר תקינה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
 נפט בערבה, אתמול
נפט בערבה, אתמולצילום: ליאור דפני

חברת קו צינור אילת-אשקלון (קצא"א) סיימה הבוקר (שישי) לשאוב חלק גדול מהמוקדים העיקריים שבהם הצטבר נפט באזור הדליפה הגדולה שהיתה שלשום סמוך ליישוב באר אורה שבערבה. עם זאת, עדיין נותרו מוקדים רבים וקטנים יותר של זיהום בתוך שמורת מלחת עברונה הסמוכה, ואנשי החברה ממתינים להנחיות מרשות הטבע והגנים ומהמשרד להגנת הסביבה. במדידות איכות אוויר שבוצעו נמצא כי איכות האוויר באילת ובבאר אורה תקינה ואין חשש לבריאות התושבים. עם זאת, באזור עדיין מורגש ריח כבד של נפט.

ההתלבטות הקשה של אנשי הרשות כעת היא כיצד לטפל בקרקע שכבר נספגה בנפט בתוך השמורה ולא ניתן לשאוב ממנה את החומר. ברשות מעריכים כי לא תהיה ברירה ויהיה צריך להסיר את שכבת הקרקע העליונה ממוקדים שונים בשמורת מלחת עברונה ולפנותה. משמעות הדבר היא גרימת נזק לשטח המלא בצמחייה ובבעלי חיים השוכנים בקרקע. ההערכה היא שפני השטח ישוקמו בהדרגה אולם התהליך יכול להימשך שנים. חשש נוסף נוגע לגורלם של עצי השיטים בשמורה המקיימים במידה רבה את כל שרשרת המזון במקום.

מחקרים שנערכו בשנים האחרונות הראו כי בניגוד למה שסברו בעבר, רוב מערכת השורשים של השיטים נמצאת בשכבת הקרקע העליונה. משמעות הדבר היא שהשורשים עלולים להיחשף באופן ישיר למגע עם הנפט, אך לא ברור עדיין מה תהיה התוצאה של חשיפה זו. בינתיים, הבוקר נערך באילת מרוץ הטריאתלון, עם שינויים במסלול שמטרתם היתה למנוע התקרבות לאזור הדליפה.

שממית נדירה ממין ישימונית תמנע, שטבעה בנפט צילום: רועי טלבי / רשות הטבע והגנים

על פי התחזית המטאורולוגית, קיים סיכוי לגשם באזור הערבה באמצע השבוע, ולגשמים ושיטפונות בעוצמה גדולה יותר לקראת סוף השבוע הבא. השיטפונות עלולים לפזר את הזיהום לשטחים גדולים עוד יותר, ולכן יצטרכו ברשות הטבע והגנים להחליט כבר בזמן הקרוב האם הם מאפשרים עבודות בקצב נרחב לפינוי קרקע מזוהמת כדי למנוע החמרה במצב השמורה.

אתמול אמר מנהל מחוז אילת ברשות הטבע והגנים, דורון נסים, כי "אנחנו מעריכים את שטח השמורה שנפגע במאות דונמים. מדובר במוקדים רבים של זיהום והסיכון העיקרי הוא למכרסמים וחרקים הנמצאים בסמוך לפני הקרקע. עומק הזיהום אינו רב". השמורה משתרעת על שטח של 17 אלף דונם וש בה אוכלוסייה של צבאי נגב המונה 250 פרטים. נסים מעריך שלא נשקפת סכנה לצבאים מהזיהום.

דליפת הנפט ארעה במהלך עבודות להעתקת צינור הנפט שנדרשו בעקבות הקמת שדה התעופה החדש של אילת באזור תמנע. לאחר שאיתרו את הדליפה, אנשי קצא"א סגרו באופן מיידי את המגופים בצינור ובכך הפסיקו את זרימת הנפט בו. אולם כל הנפט שכבר היה בקטע הצינור הפגוע כבר דלף.

נפט בערבה, אתמולצילום: ליאור דפני
נפט בערבה, אתמולצילום: המשרד להגנת הסביבה

באירוע דלפו אלפי קוב של נפט גולמי מצינור הנפט של קצא"א, כ-20 קילומטרים צפונית לאילת. כוחות רבים של כבאות, משטרה, אנשי המשרד להגנת הסביבה וצוותים של קצא"א שהגיעו לאזור החלו בטיפול בדליפה, עד שלאחר כשעתיים הושגה שליטה על האירוע. מנהל מחוז הדרום במשרד להגנת הסביבה גיא סמט אמר אתמול כי "מדובר באחד מאירועי הזיהום החמורים ביותר בתולדות המדינה".

בסביבות השעה תשע וחצי ערב שלשום נקראו תושבי באר אורה להישאר בתוך הבתים. "הכביש היה סגור וגם היה חשש לאדי נפט מזיקים אז נשארנו בבתים וסגרנו חלונות", סיפרה ליאור דפני, תושבת הישוב. "אנשים שהיו צריכים לחזור הביתה לא היו יכולים, היו כאלה שהיו באילת ונאלצו להישאר שם לישון. בשעה ארבע בבוקר פתחו את הכביש ויצאתי, בהתחלה היה ריח רגיל של דלק אבל אחרי כמה דקות בחוץ זה היה מאוד חזק והרגשתי מעורפלת. במהלך הבוקר עוד היה ריח נוראי של דלק באוויר וסגרנו את החלונות, עכשיו כנראה עם שינוי הרוחות זה דעך".

נפט בערבה, אתמולצילום: רשות הטבע והגנים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"