מסלול מפלה |

יותר מ-67% מהדירות ב"דיור למשתכן" שווקו לחרדים

"דיור למשתכן" הוא מסלול של מכירת דירות מוזלות, הנבנות על קרקעות של המדינה; ב-2003-2006 לא שווקה אף דירה אחת לציבור שאינו חרדי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אחד הפתרונות ששלף ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בשבוע האחרון כדי לרכך את הביקורת שעלתה בעקבות מחאת האוהלים נגד מחירי הדירות היא הקצאה של 5,000 דירות במסגרת מסלול "דיור למשתכן". אלא שמסלול זה אינו מביא בשורה אמיתית למרבית הציבור: מנתוני משרד השיכון עולה כי ב-2000-2006, יותר משני שלישים (67.7%) מהדירות ששווקו בו שווקו לאוכלוסייה החרדית. בחלק מהשנים האלה (2003-2006) לא שווקה אף דירה אחת לציבור שאינו חרדי.

הנתונים של משרד השיכון נמסרו למרכז לפלורליזם יהודי, שביקש אותם במסגרת חוק חופש המידע. ב-2007-2008, 56% מסך יחידות הדיור שווקו לאוכלוסיה החרדית. ב2009- שווקו בסך הכל 1,028 דירות מתוכן 714 (69.4%) בשכונות חרדיות כמו רמת בית שמש ג' וב-2010 שווקו בסך הכל 522 יחידות דיור, מתוכן 48 באלעד (9%), 36 ברמת בית שמש ג' (6%), 158 דירות בשכונת רמת מירסקי בירושלים (30%) ובסך הכל 262 דירות לאוכלוסייה החרדית - 50% מכלל הדירות.

המגזר החרדי מהווה 7% בלבד מכלל האוכלוסייה בישראל, כך שלמעשה יותר ממחצית מהדירות במחיר למשתכן מוקצות לטובת 7% מהציבור.

"דיור למשתכן" הוא מסלול של מכירת דירות מוזלות, הנבנות על קרקעות של המדינה. ההוזלה מושגת בכך שהמכרזים לבניית הדירות הם מכרזים הפוכים - הזוכה במכרז הוא הקבלן המתחייב למכור את הדירות במחיר הנמוך ביותר. דירות במסלול זה יימכרו עם סבסוד חריג של 50% מעלות הקרקע. משרד האוצר מתנגד בתוקף להצעה, מאחר שניסיון מלמד שהרוב במוחלט של הדירות שנמכרו בעבר במסגרת מסלול זה נמכרו למשפחות חרדיות.

ב-2007 עתר המרכז לפלורליזם יהודי נגד משרד השיכון לבית המשפט העליון בטענה כי מדובר באפליה לרעה של האוכלוסייה שאינה חרדית, שאינה נהנית מההטבה הכלכלית המשמעותית שמקצה המדינה. המשרד התחייב לפעול מעתה תוך התייחסות לכלל הציבור בניסיון להביא לשיווק שוויוני.

האפליה בשיווק של דירות במחיר למשתכן לא באה לידי ביטוי רק בשכונות שבהן בוחר המינהל לקיים מכרזים כאלה, אלא גם בתנאים שבהם אפשר לזכות בדירות. מנוהל מסלול מחיר למשתכן, שנכנס לתוקף ביוני 2011, עולה כי הראשונים לזכות בהטבה הם נכים המרותקים לכיסא גלגלים ואחריהם משפחות חסרות דירה לפי התמהיל הבא: 30% מהדירות נמכרות למשפחות בנות שבעה ילדים ויותר; ו-30% למשפחות בנות ארבעה-שישה ילדים. כלומר, 60% מהדירות מיועדות באופן כמעט בלעדי לאוכלוסייה החרדית. 20% מהדירות נמכרות למשפחות בנות ילד אחד עד שלושה ו-20% מהדירות הנותרות נמכר לזוגות ללא ילדים, אך כאלה שנרשמו ברבנות ועומדים להינשא בתוך שלושה חודשים מיום שליחת הבקשה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו