שבע השנים הטובות של המשקיעים בתל אביב

אף שזה נראה כך, מחירי הדירות בתל אביב לא עלו מאז ומעולם, וגם לא השתנו במונחים ריאליים בין 1998 ל-2007. מחירי הדירות בעיר הכפילו את עצמם בשבע השנים האחרונות, וכיום המחיר של דירה ממוצעת בתל אביב הוא כ-2.137 מיליון שקל ■ כתבה חמישית בסדרה

חיים לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוי

תל אביב נוסדה ב–1909 בשם "אחוזת בית". שנה לאחר מכן שונה שמה ל"תל אביב". הכינוי ניתן לה על שם התרגום העברי של סוקולוב לשם הספר של הרצל - "אלטנוילנד". תל אביב מונה כיום כ–410 אלף תושבים והיא חלק ממחוז תל אביב (שבטעות מכונה גוש דן), המונה כ–1.3 מיליון תושבים. גבולותיו הם חולון ובת ים בדרום, כפר שמריהו בצפון ואור יהודה במזרח.

נכסי המגורים בעיר הציגו שבח מרשים בשנים האחרונות. מחירי הדירות בתל אביב הכפילו את עצמם בממוצע בשבע השנים האחרונות - מחיר דירה ממוצעת בעיר ב–2006 היה כ–1.045 מיליון שקל ואילו כיום הוא כ–2.137 מיליון שקל. באופן ריאלי (תוך התחשבות במדד המחירים לצרכן), חלה עלייה של כ–72%. לא רע בהתחשב בעובדה שמדובר בהשקעה סולידית.

כמחצית מתושבי העיר גרים בביתם, כלומר שיעור גדול מהנכסים מצוי בידי משקיעים, ומתברר שאלה עשו קופה לא קטנה. מחירי הנכסים בעיר עלו באופן א־סימטרי בתקופה המדוברת: מחיר דירה קטנה־בינונית של 1.5 עד 3 חדרים זינק בממוצע ביותר מ–100%. לעומתו, שיעור ההתייקרות של דירות בנות 4.5 חדרים או יותר היה כ–65% בלבד.

רבים מהמשקיעים מחככים ידיהם בהנאה לאור השבח שהשיגו בשבע השנים האחרונות, אך יש להביא בחשבון שבירת הנדל"ן לא תמיד רשמה עליות מחירים. בין 2000 ל–2003 ירד מחיר דירה ממוצעת בעיר ביותר מ–25% באופן ריאלי.

תל אביב, ממש כמו אזורים אחרים שניתחנו כאן, חוותה עשור אבוד. המחירים בה לא השתנו באופן ריאלי בין 1998 ל–2007. האם ייתכן שתל אביב, שחוותה שבע שנים שמנות (מאוד), עתידה להיכנס לתקופה רזה שתציין עצירה בעליות המחירים או אפילו ירידה?.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מחיר דירת 3 חדרים בעיר משיק ל–2 מיליון שקל. האם מחירי הדירות בתל אביב הגיעו לגבול העליון שלהם? אם נשפוט לפי הדעה הרווחת בין משקיעי הנדל"ן נראה שכן, אך ממש כמו הקו האדום בכינרת או קו העוני בישראל - גם התקרה התל אביבית היא צפה.

תל אביב היא יבשת נדל"נית. התנהגות הנכסים בכל שכונה שונה, ולכן יקשה עלינו להתייחס להשקעה בתל אביב כמקשה אחת. האם זה הזמן להמשיך ולהשקיע בה? זאת נדע רק בעוד כמה שנים. מנגד, הסבירות שתל אביב תציג עלייה זהה לזו שהשיגה בשלוש או חמש השנים האחרונות אינו גבוה. בהצלחה.

חוותה גם עשור אבוד. תל אביב צילום: דניאל בר און

הקוראים מוזמנים להעלות שאלות ותגובות באתר: www.REJ.co.il

הכותב הוא מומחה בהשקעות בנדל"ן מניב, יועץ, מרצה ומחבר הספר "נדל"ן בג'ינס"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker