כרמיאל מובילה את עליית מחירי הדירות ב-2013; אחריה - עכו ובאר שבע - מחירי דירות - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
מדד yad2 ו-TheMarker

כרמיאל מובילה את עליית מחירי הדירות ב-2013; אחריה - עכו ובאר שבע

מחירי הדירות בכרמיאל עלו ב-17% בשלושת הרבעונים הראשונים של 2013 ■ ברוב הערים המשתתפות במדד yad2 ו-TheMarker עלו המחירים בעד 5% מתחילת השנה ■ ירידות קלות בשכר הדירה הממוצע של ספטמבר

27תגובות

הפריפריה הצפונית, ובראשה כרמיאל, מובילה את עליות המחירים בשלושת הרבעונים הראשונים של 2013. מחירי הדירות בכרמיאל עלו מתחילת השנה בכ-17%, ובכ-23% בשנה האחרונה. מחירי הדירות בעכו עלו מתחילת השנה ב-11%, וב-14% מאז ספטמבר 2012.

גם בפריפריה הדרומית עלו המחירים במידה ניכרת - בבאר שבע נרשמה עלייה של 8% מתחילת השנה ו-9% מספטמבר 2012. ברמת גן, לעומת זאת, מחירי הדירות רשמו ירידה של 1% מתחילת השנה, ומחירי הדירות בהרצליה לא רשמו כל שינוי באותה התקופה - כך עולה ממדד הנדל"ן המשותף של הלוח האינטרנטי הגדול yad2 ושל TheMarker.

כתבות נוספות באתר TheMarker

"הסינים יכולים להקים רכבת לאילת, כמו שהם יכולים לשפץ את בית ראש המוסד"

נערת ליווי שהרוויחה 240 אלף שקל: "ההכנסה מגברים - מתנה שפטורה ממס"

דברו אליה: המערכת שתקשיב לקול שלכם - ותדע בדיוק מה אתם מרגישים

ירון קמינסקי

נראה כי 2013 ממשיכה להיות רגועה יחסית לשלושת הרבעונים האחרונים של 2012, והמחירים ברוב הערים רשמו עליות של עד 5%. אמנם מדובר בעליות משמעותיות - בייחוד בהתחשב בכך שמחירה של דירה בישראל עולה, בממוצע רב-שנתי, בכ-2%. ואולם עדיין מדובר בשיעור מתון יחסית לזה שהורגלנו אליו ב-2010-2009 ובשלושת הרבעונים האחרונים של שנה שעברה, שבמהלכם פגה השפעת המחאה החברתית שהוצתה במחצית השנייה של 2011.

בחינה גיאוגרפית של מחירי הדירות מעלה כי באזור תל אביב וגוש דן, מובילה בת ים את עליות המחירים. מחיר דירת 4 חדרים בעיר הוא 1.56 מיליון שקל בממוצע - עלייה של 7.7% לעומת דצמבר 2012 ושל כ-10% ביחס לספטמבר 2012. תל אביב וחולון הן ערים נוספות שהצטיינו בעליות מחירים באזור המרכז. בתל אביב עלו המחירים בכ-5% מתחילת השנה ובכ-7% מספטמבר שנה שעברה, ומחיר דירת 4 חדרים מגיע היום ל-2.7 מיליון שקל בממוצע. בחולון המחירים עלו בכ-5% מתחילת השנה ובכ-6% מספטמבר 2012, ודירת 4 חדרים בעיר מגיעה לרמת מחיר של 1.67 מיליון שקל בממוצע.

יתר הערים הנכללות במדד שלנו בגוש דן ואזור תל אביב רשמו עליות מחיר של 2%-3% בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה, ושל 4%-6% ברמה השנתית, למעט, כאמור, רמת גן, שבשלושת הרבעונים הראשונים רשמה ירידת מחיר של 1%, ובשנה האחרונה עלתה ב-2%, עם מחיר ממוצע של 2.1 מיליון שקל לדירת 4 חדרים.

בהרצליה אירע דבר חריג. בעוד שבשלושת הרבעונים הראשונים של השנה לא חל כל שינוי במחירי הדירות בעיר, ברבעון האחרון של השנה האחרונה קפצו המחירים בעיר בכ-9%, וכך רמת מחירי דירות 4 חדרים במדד ספטמבר שלנו מגיע ל-2.1 מיליון שקל - בדומה לרמת גן.

במעגל החיצוני של תל אביב בולטת הוד השרון עם עליית מחירים גדולה בשנה האחרונה, שעיקרה נרשם ברבעון האחרון של 2012. החל מאותו רבעון עלו מחירי הדירות בעיר ב-11%, על פי המדד שלנו, בעוד שבשלושת הרבעונים הראשונים של השנה התמצתה עליית המחיר ב-5%. מחיר דירת 4 חדרים בעיר מגיע כיום ל-1.65 מיליון שקל בממוצע.

מקום בולט נוסף שרשם עליית מחירים גדולה בשנה החולפת הוא מודיעין-מכבים-רעות, שמאז ספטמבר 2012 מחירי הדירות שם עלו ב-9% בממוצע, וב-5% בממוצע מאז דצמבר 2012. מחיר דירת 4 חדרים בעיר מגיע כיום ל-1.52 מיליון שקל בממוצע.

רמלה ולוד רשמו, כהרגלן בשנים האחרונות, עליות מחירים נאות, כשגם כאן חלק משמעותי מהן נרשם ברבעון האחרון של 2012. מאז תחילת השנה עלו מחירי הדירות ברמלה ב-6%, ודירת 4 חדרים בעיר מגיעה לרמת מחיר של 1.12 מיליון שקל. בדיקה השוואתית לעומת ספטמבר 2012 מעלה כי מחירי הדירות בעיר עלו מאז ב-8%. בלוד המצב שונה מעט, שכן מתחילת השנה מחירי הדירות בעיר עלו בפחות מ-2%, ואולם מספטמבר 2012 המחירים עלו בשיעור משמעותי של 7%, ומחירי דירות 4 חדרים בעיר מגיעים ל-937 אלף שקל בממוצע.

דודו בכר

מחירי הדירות בכפר סבא עלו מתחילת השנה בשיעור של 6%, ל-1.6 מיליון שקל עבור דירת 4 חדרים. ברחובות המחירים עלו מתחילת השנה ב-3% וכך גם מהרבעון השלישי של השנה שעברה, ל-1.34 מיליון שקל לדירת 4 חדרים; ואילו באשדוד, בנתניה ובחדרה - מהערים שכיכבו בשנים שעברו בעליות המחירים שנרשמו בהן - המחירים עלו בשיעורים מתונים יחסית. בחדרה הם עלו ב-1% מתחילת השנה, ודירת 4 חדרים בעיר עולה 981 אלף שקל; באשדוד הם עלו ב-2% מתחילת השנה ל-1.15 מיליון שקל לדירת 4 חדרים; ובנתניה ב-3% ל-1.37 מיליון שקל.

אזור חיפה המשיך לרשום עליות מחירים גבוהות יחסית. בחיפה עצמה נרשמו עליות מחירים של 7% בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה, ושל 9% מספטמבר שנה שעברה. מחיר דירת 4 חדרים בעיר מגיע ל-1.09 מיליון שקל בממוצע. בקרית אתא נרשמו עליות מחירים של כ-7% בשלושת הרבעונים הראשונים של 2013, ומחיר דירת 4 חדרים מגיע ל-808 אלף שקל. בקריות ביאליק ומוצקין נרשמו עליות מחיר של כ-6% לרמות מחיר של 950 אלף שקל ו-1.01 מיליון שקל לדירות 4 חדרים, בהתאמה.

כאמור, הפריפריות המרוחקות כיכבו במדד שלנו, עם עליות מחירים גדולות, אבל ממצאי הסקר אינם אחידים. בעוד שכרמיאל ‏(1.01 מיליון שקל לדירת 4 חדרים‏) ועכו ‏(791 אלף שקל לדירה דומה‏), הובילו את עליות המחירים בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה ‏(כמו גם מאז ספטמבר 2012‏), טבריה רשמה עליית מחיר מתונה יחסית של כ-4% מאז תחילת השנה ובנהריה המחירים עלו ב-3%.

בדרום בלטה באר שבע, עם עליית מחיר של 8% מתחילת השנה ל-832 אלף שקל לדירת 4 חדרים. ואולם אשקלון - עוד עיר שהצטיינה בעליות מחירים גדולות - הסתפקה בעליית מחיר של 3% מתחילת השנה, לרמת מחיר של 862 אלף שקל לדירת 4 חדרים.

שוק השכירות של ספטמבר רשם הרבה מאוד ירידות, אבל מדובר בשיעורים נמוכים מאוד - ברוב המקרים שיעור הירידות הגיע לרמות של עד 2% מהמחיר. ייתכן כי הדבר נבע מתקופת החגים, שבה אנשים מיעטו לחפש דירות - מה שהניע את בעליהן להפחית במעט את המחירים, כדי שישכירו אותן במהירות.

ירון קמינסקי

ולמרות זאת, מחירי השכירות, בניגוד לתחזיות הרבות שמגיעות בתחום זה, מסרבים להגיע לרמת עליית מחירי הדירות, אף שגם הם עלו בעשרות אחוזים בשנים האחרונות.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: סקירה יומית של שוק הנדל"ן ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם