רוב הבכירים בענף הנדל"ן צופים קיפאון במחירי הדירות

42% מבכירי ענף הנדל"ן סבורים כי מחירי הדירות למגורים ישארו כפי שהם בשנה הקרובה; 37% צופים כי מחירי הדירות ימשיכו לעלות ו-21% מעריכים כי המחירים ירדו - כך לפי סקר שערכה פירמת Deloitte

רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

42% מבכירי ענף הנדל"ן סבורים כי מחירי הדירות למגורים ישארו כפי שהם בשנה הקרובה. 37% צופים כי מחירי הדירות ימשיכו לעלות ו-21% מעריכים כי המחירים ירדו - כך עולה מסקר הנדל"ן שערכה פירמת ראיית החשבון והייעוץ Deloitte בריטמן אלמגור זהר.

25% מהנשאלים העריכו שמחירי הדירות בתל אביב ירדו השנה, 20% צופים תחזית דומה בנתניה, 15% צופים ירידה בפתח תקוה, ולגבי ירושלים - רק 13% מהבכירים צופים ירידה. אף אחד מהבכירים לא צופה ירידות במודיעין, פרדס חנה, הוד השרון וגדרה. מנתוני הסקר עולה כי הערים האטרקטיביות לרכישת דירה למגורים הן תל אביב, חיפה ופתח תקוה, ואחריהן חדרה ורחובות.

להאיץ את תהליכי אישורי הבנייה

אתר בנייה במרכזצילום: מוטי מילרוד

בכירי קהילת הנדל"ן נשאלו מה החסמים העיקריים שצריך לפתור אותם על מנת למתן את קצב עליות המחירים, 42% מהם ציינו כי הממשלה חייבת להאיץ את תהליכי אישורי הבנייה, 32% ציינו כי המינהל צריך להוזיל את מחירי הקרקעות באזורי הביקוש, 13% ציינו כי הממשלה צריכה להגדיל את שיעור הרווחיות ליזמים שבונים פרויקטים לדיור בר השגה ו-10% סוברים כי יש להקל את המיסוי על היזמים.

רו"ח דורון גבור, שותף וראש מגזר הנדל"ן ב-Deloitte בריטמן אלמגור זהר, מציין כי "נראה שהצעדים שננקטו לאחרונה על ידי הממשלה, כדוגמת הפחתת הריבית על ידי בנק ישראל וכן תוכניות המיסוי והעלאת המע"מ, לא עתידים להוביל לשינוי מהותי במגמת מחירי הדיור".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הסקר בדק גם את הקשיים של יזמי הנדל"ן בתחום הבנייה למגורים ויזמי תמ"א 38. בתחום ההתחדשות העירונית, 40% מהבכירים סבורים כי עיקר ההתמודדות של היזמים היא בהשגת הסכמה של מרבית הדיירים לביצוע הפרויקט. 28% תולים את עיקר הקושי בהשגת מימון בנקאי ו-15% בלבד האשימו את ההליך הביורוקרטי של קבלת היתרי בנייה בעירייה.

גבור מציין כי "בעקבות קשיי המימון הבנקאי, אנחנו עדים בימים אלו ליוזמות להקמת קרנות מימון לפרויקטי תמ"א 38. הקרנות הפרטיות הללו, בתמורה לריביות מתאימות, יתנו מענה לפרויקטים שהבנקים מתקשים לממן כתוצאה מקשיים בהעמדת בטחונות מספקים על ידי היזמים".

בענף הבנייה למגורים נראה שעיקר הקושי הוא בהשגת קרקעות לבנייה באזורי ביקוש, לדעתם של 42% מהבכירים. 35% ציינו את הקושי בהשגת המימון הבנקאי ו-15% סבורים כי האתגר המרכזי הוא עלויות ההקמה של הפרויקטים.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker