הסכם תמ"א 38 בתל אביב: דירות חדשות - ו-2 מיליון שקל במזומן

בהסכם שנחתם בין היזם לבעלי הדירות ברחוב שלזינגר, נקבע שהם יתחלקו בתמורות - כמו בעסקת קומבינציה ■ כל אחד מ-16 בעלי הדירות יקבל 125 אלף שקל בממוצע ■ ההסכם מחזק את הטענה כי תמ"א 38 איבדה קשר לייעודה המקורי

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

בעלי דירות בבניין ברחוב שלזינגר בתל אביב חתמו על עסקה עם היזם יצחק עופר לביצוע פרויקט תמ"א 38, שלפיו ייהנו גם מדירות חדשות וגדולות יותר, לאחר הריסת הבניין ובנייתו מחדש, וגם מכסף מזומן ביד. לפי ההסכם, נוסף על דירות חדשות וגדולות משמעותית שייבנו בפרויקט, היזם ישלם ל–16 הדיירים שיעור מסוים מרווחיו, בסך של כ–2 מיליון שקל סך הכל ומאחר שמדובר ב–16 בעלים, כל אחד מהם יתוגמל בכ–125 אלף שקל בממוצע.

רחוב שלזינגר, שבו בוצעה העסקה, ממוקם באזור הצפון החדש הנחשב אחד היוקרתיים בעיר, דרומית ליהודה מכבי וצפונית לפנקס, במרחק כמה דקות הליכה ממגדלי אקירוב ומכיכר המדינה. במקום בית הדירות שייהרס — בן ארבע קומות, שתי כניסות ו–16 דירות בסך הכל — יוקם בניין בגובה 8 קומות הכולל 32 דירות, שיכלול גם חניון תת־קרקעי. 16 מהדירות החדשות יועברו כאמור לידי בעלי הדירות הנוכחיים, ו–16 דירות נוספות יימכרו.

הבניין ברחוב שלזינגר. תוכנית הבנייה עוד לא אושרה צילום: עופר וקנין

הדירות הקיימות הן בשטח של 40 עד 80 מ"ר. עם השלמת הפרויקט יקבלו הדיירים דירות 4 ו–5 חדרים. עם זאת, תוכניות הבנייה עדיין לא אושרו על ידי עיריית תל אביב, שהיא הגוף המוסמך להנפיק היתרי בנייה לפרויקט.

לדברי עו"ד קרן פרשקר, שותפה במשרד רז־כהן פרשקר ושות', שמטפלת בעסקה מצד היזם, "ההיגיון שבבסיס העסקה דומה לעסקת קומבינציה: הצדדים יחלקו ברווחים מהפרויקט — 48% לדיירים ו–52% ליזם. את חלקם של הדיירים ברווח יחשב שמאי, והוא יורכב מהשבחת ערך דירותיהם, כשהיתרה תשולם במזומן. על פי דו"ח שמאי מקדמי, נראה כי סכום זה צפוי להגיע ל–2 מיליון שקל, אבל הדו"ח הסופי ייעשה רק לאחר השלמת הפרויקט", אומרת פרשקר.

בשונה מעסקות תמ"א 38 רגילות, שבהן פטורים הדיירים מתשלום היטלי השבחה ומס שבח, בעסקה זו ימוסה רכיב המזומן שישולם לדיירים במס שבח. לדברי פרשקר, שותפות של בעלי הדירות ברווחי היזם בצורת כסף מזומן היא חסרת תקדים. "הסיבה שבגללה גובשה כך העסקה היא שיש פחות ודאות לגבי שטח הדירות הסופי שיתקבל, ולכן הם העדיפו לסגור אחוזי רווח — ואז הדיירים בטוחים שיקבלו את ה–48% שלהם, ולאחר מכן מאזנים את הרווחים על בסיס הדירות שנבנו בפועל".

עו"ד קרן פרשקרצילום: דניאל ישר

בעסקה המתוארת יש משום הצדקה לביקורות הגוברות על תוכנית תמ"א 38, שלפיהן התוכנית איבדה מזמן קשר לייעודה המקורי — חיזוק מבנים להתמודדות עם רעידות אדמה — והיא למעשה כלי יזמי ה"מעשיר את העשירים", כלומר את בעלי דירות בלב תל אביב וביישובי המרכז המבוססים. פרשקר מסכימה: "בתנאי השוק הנוכחיים, קשה לי להאמין שעסקה מסוג זה יכולה להתקיים בתחום ההתחדשות העירונית בפריפריה".

עם זאת, פרשקר מוסיפה: "מדובר בקרקע מהיקרות במדינה, וקשה להאמין שמרבית הבניינים הבנויים עליה פשוט מתפוררים. גם אני מתנגדת להוספת קומות על בניין קיים, דבר שמוביל לציפוף אוכלוסייה בלא שיפור של תשתיות — אבל כשמדובר בבניין חדש, שמוסיף מקומות חניה לאזור, אז מדובר בצעד שבהחלט משרת את האזור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות