רנית נחום-הלוי

היקף יחידות הדיור הזקוקות לחיזוק בפני רעידות אדמה גבוה יותר מהדיווחים שנמסרו עד היום ועומד על 1,105600 ברחבי הארץ - נתונים אלה עולים במסגרת דיון שהתקיים היום (ג') במועצה הארצית לתכנון ובנייה, לפיהם באזור תל אביב והמרכז מספר הדירות הגבוה ביותר שאינן עומדות בפני רעידות אדמה - בהיקף של 408,800.

במקום השני מחזיק אזור הצפון עם 379,000 דירות שאינן עומדות בפני רעידות אדמה, במקום השלישי מחזיקה ירושלים והסביבה עם כ-106,500 דירות כאלה, וצמוד לה מטרופולין חיפה עם כ-105,000 דירות הזקוקות לחיזוק. למרות כל זאת עלה עוד מהדיון כי עד היום הוגשו 1,000 בקשות בלבד במסגרת תוכנית המתאר. הערכות הן כי רק חלק קטן, כ-100 בלבד, אושרו.

בדיון שהתקיים היום אישרה המועצה הארצית בראשותו של ד"ר שוקי אמרני, להעניק הקלות בתמ"א 38 הכוללות בין היתר תוספת זכויות בנייה של קומות נוספות וניוד זכויות למגרש אחר בתמורה לחיזוק מבנים הטעונים לחיזוק. סמכות זו תהיה בידי מוסד התכנון האחראי על הנושא.

עד היום ניתן היה לחזק מבנה שנבנה לפני שנת 1980 ולקבל בתמורה זכויות לתוספת בנייה של קומה אחת, באמצעות תוספת קומה עליונה, סגירת קומת עמודים מפולשת או תוספת אגף לבניין. כעת יתווספו לזכויות אלה קומה וחצי נוספת והעברת זכויות.

צילום: תומר אפלבאום

במסגרת תוספת זכויות הבנייה תתאפשר תוספת של עד 2.5 קומות, למעט אזורי ביקוש ברשויות מקומיות במחוז תל אביב ומרכז בהן יוגדלו זכויות הבנייה עד לקומה וחצי בלבד.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

כדי להבטיח את עמידות המבנים החליטה המועצה הארצית כי יש לפרט במסגרת התוכנית את התנאים ההנדסיים שיבטיחו את עמידות המבנה המחוזק מכוח התמ"א, ובכלל זה הגדרת תנאי סף הנדסיים להגשת בקשה להיתר מכוח התמ"א והגדרה מראש של הגבלות עקב סיכון הנדסי. "ברגע שמגדילים את העומס על המבנה אנו מחוייבים להבטיח אמו מידה גבוהות של קונסטרוקציה", מסביר מנכ"ל משרד הפנים, ד"ר שוקי אמרני, "בכוונתנו לעסוק בנושא הזה בישיבות הבאות של המועצה הארצית במסגרתה נקבע כלים פרטניים להבטיח את יציבות המבנים. האחריות בנושא זה תישאר בידי מהנדס העיר שיידרש לתת חוות דעת בנושא. אין ספק שזה נועד לתת מענה לאותם חששות שקיימות אצלנו. יש לזכור כי תמ"א 38 הינה רק כלי אחד מתוך מערך של צעדים שישלימו את התוכנית לחיזוק מבנים בפני רעידות אדמה".

דברים אלה מצטרפים לדיונים קודמים שהתקיימו בוועדת המשנה של המועצה הארצית מהם עלה כי ישראל אינה ערוכה להתמודד עם רעידות אדמה ולפחות מחצית הדירות בישראל הדרושות חיזוק, למעלה מ-400,000 לא יחוזקו עקב ערכי קרקע נמוכים, על אף התמריצים הניתנים. "עבור יחידות אלה נדרש לייצר מנגנונים חלופיים ומשלימים לתמ"א, ויחד אתה יאפשרו חיזוק מבנים", נאמר אז בוועדה.

צילום: עופר וקנין

על אף ההחלטה שהתקבלה היום משרד הפנים מציין כי קיים צורך בתמרוץ כלכלי באמצעות מענקים והלוואות בכדי לענות על הצורך בחיזוק מבנים בפני רעידות אדמה באזורי פריפריה רגישים ססמית, בהם הביקוש ליחידות דיור הינו נמוך. "המועצה הארצית קוראת למשרדי הממשלה הרלוונטיים האחראיים להיערכות לרעידות אדמה לפעול בנושא ללא דיחוי", נמסר ממשרד הפנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker