המשנה ליועמ"ש: החלטת המועצה הארצית על הגדלת זכויות הבנייה בתמ"א 38 ללא תוקף משפטי

במכתב הבהרה ששלח עו"ד קמיניץ לראשי השלטון המקומי, הבהיר כי עד לסיומו של ההליך התכנוני, שצפוי לכל המוקדם בעוד כחצי שנה, נעדרת תוקף משפטי, ולפיכך לא ניתן להגן עליה בערכאות

נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו

במכתב הבהרה ששלח היום (ב') המשנה ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד ארז קמיניץ לראשי השלטון המקומי, הודיע להם כי התיקון שהתקבל לאחרונה במועצה הארצית לתכנון ולבנייה לתוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים נגד רעידות אדמה (תמ"א 38), הינו חסר תוקף משפטי כל עוד לא קיבל התיקון תוקף ופורסם ברשומות. המשמעות היא כי בפרק הזמן של חצי השנה הקרובה לפחות, במה שמכונה "תקופת הביניים" בין קבלת ההחלטה העקרונית במועצה הארצית, ועד לכניסת התיקון לתוקף, על הוועדות המקומיות לנהוג על פי פרשנות היועץ המשפטי לממשלה לתמ"א 38 בגרסתה הנוכחית, המקנה היקף מצומצם יותר של זכויות בניה.

כזכור, ב-3.11 אישרה המועצה הארצית תיקון לתמ"א, ולפיו חישוב הזכויות שמקנה התמ"א יחושב על פי סך זכויות הבנייה הקיימות במגרש ("הבניין התיאורטי) ולא על בסיס הבניין הקיים. שיטת חישוב זו, הידועה גם כ"פרשנות גדרון",מקנה על פי רוב סכום גדול משמעותית של זכויות בניה.

במכתבו, מזכיר קמיניץ את נוסח ההחלטה שקיבלה המועצה הארצית בראשותו של יו"ר מטה הדיור באוצר, אביגדור יצחקי. "לאחר שקיימה דיון בעניין, החליטה המועצה הארצית על הנוסח להפקדה, וכן החליטה להעבירו להערות הוועדות המחוזיות והשגות הציבור", כתב. "בשולי החלטת המועצה הארצית נקבע כי '...המועצה הארצית מנחה את מוסדות התכנון הדנים בבקשות להיתר לפי תמ"א 38 לשקול בין היתר את מדיניות המועצה, כפי שבאה לידי ביטוי בנוסח התמ"א שיועבר להערות הועדות המחוזיות ולהשגות הציבור'".

לטענת קמיניץ, מאחר ש"הנחיית" המועצה הארצית אינה נשענת על תוכנית תקפה כי אם על תיקון שעדיין מצוי בהליכים תכנוניים, הרי שלדבריו "נעדרת 'הנחיית' המועצה הארצית בענין זה תוקף משפטי מחייב. שנית, ולגופם של דברים, נבקש להדגיש, כי כל עוד לא התקבל תיקון 3/א לתמ"א, הרי שלעמדתנו מצב הדברים המשפטי המחייב נגזר אך מהוראות התמ"א טרם תיקונה.

בניין המיועד לעבור תמ"א 38 ברעננה, 2014צילום: עופר וקנין

"לעמדתנו, כל פרשנות אחרת של התמ"א בנוסחה הקיים, שמעניקה זכויות במסלול הריסה ובניה מחדש, בהתאם ל'קומה רעיונית' האפשרית לכאורה לבניה במקרקעין, לא עומדת במבחנים המשפטיים הנוגעים לענין".

קמיניץ הדגיש כי החלטות על מתן היתרים בהתאם לתיקון שעליו החליטה המועצה הארצית, אך טרם הושלם, עלולות שלא לעמוד בהוראותיו הסופיות של התיקון. "חשוב מכך, יש ליתן את הדעת כי הערות הציבור והועדות המחוזיות טרם נשמעו ובהתאם לפסיקה יש הכרח שישמעו בנפש חפצה... כל עוד לא נכנס לתוקף תיקון המשנה את הוראות התמ"א, עמדת המדינה היא כי החלת ההוראות המוצעות בתיקון היא בלתי אפשרית ואינה עולה בקנה אחד עם הוראות הדין. בהמשך לכך, גם החלטת המועצה הארצית המנחה את הוועדות המקומיות לפעול בהתאם להצעת התיקון נעדרת תוקף משפטי. ".

על מנת לפתור את הקושי שבו מצוי מי שמבקש לקדם בימים אלה פרוייקט תמ"א במסלול הריסה ובנייה, ואינו יודע כיצד לנהוג בתקופת הביניים, כותב קמיניץ: "פתרון ראוי בהקשר זה לתקופת ביניים' יכול שיהיה הסכמה למתן אורכות להגשת עתירות או ערעורים וזאת עד לאישורו הסופי של התיקון לתמ"א".

דברים אלה משתלבים בקו שנוקטות בימים אלה ועדות הערר המחוזיות לתכנון ולבניה. בשבוע שעבר פרסם "דה מרקר כי לאחרונה השיבה ועדת הערר המחוזית של מחוז חיפה לא פחות מעשר בקשות להיתר לפרוייקטים של תמ"א 38 לעיריית חיפה, בדרישה כי אגף ההנדסה של העירייה יוודא כי הזכויות מחושבות בהתאם לפרשנות היועץ המשפטי לממשלה לתמ"א 38 טרם תוקנה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker