אביגדור יצחקי: "תמ"א 38 רלוונטית לכמה מובלעות במרכז, צריך תוכנית חיזוק מבנים חדשה"

לדברי יו"ר מטה הדיור במשרד האוצר: "בשוק חסרות היום 150 אלף דירות ובלי פתרון המספר ילך ויגדל. הבעיה החמורה ביותר היא עובדים. הסינים לא רוצים לחתום על הסכם בילטראלי להגנה על זכויות עובדים. אנחנו רוצים לחנך אותם?"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

אביגדור יצחקי – יו"ר מטה הדיור במשרד האוצר ויו"ר המועצה הארצית לתכנון ובנייה, ביקר אמש (ה') את תוכנית תמ"א 38, על רקע ההתפתחויות האחרונות בנושא. "תמ"א 38 היא תוכנית מתאר ארצית שמתאימה לכמה מובלעות במרכז הארץ. החליטו רוצים לחזק את המבנים במרכז הארץ, על ידי זכויות בנייה".

לדברי יצחקי, ב-3 בנובמבר צפויה להתקבל החלטה במועצה הארצית לגבי האופן שבו לדעתה יש לפרש את התמ"א לאור הבלבול שחל בשבועות האחרונים. עם זאת אמר יצחקי: "אני לא יודע איך אפשר לתת זכויות בנייה לחיזוק מבנים שהן זהות בקרית שמונה ובתל אביב. בקרית שמונה בשביל לאפשר חיזוק מבנים צריך לתת זכויות למגדל של 23 קומות, למישהו זה נראה הגיוני? לכן צריך לעשות תוכנית הרבה יותר רצינית לחיזוק נגד רעידות אדמה בכל הארץ. כיום אין לנו זמן לזה, אולי בעתיד יהיה זמן". הדברים נאמרו בכינוס הנדל"ן השנתי של ארגון הקבלנים והבונים תל אביב-יפו-בת ים, הנערך באילת.

אביגדור יצחקיצילום: תומר אפלבאום

יצחקי התייחס למשבר הדיור ואמר: "כשאנחנו מדברים על מהו משבר הדיור, אנחנו לא מדברים על המחירים. המחירים הם רק התסמין. המשבר הוא הפער בין מספר משקי הבית בישראל, ובין מספר הדירות שאנחנו מייצרים. הפער כעת עומד על 150 אלף דירות ואם לא נייצר יותר – הוא רק ילך ויגדל. בסוף לאנשים לא יהיה איפה לגור.

"למה אנחנו לא מייצרים יותר דירות? יש שלוש סיבות. דבר ראשון - גורמי ייצור, ובראש וראשונה מחסור בעובדים. חסרים הרבה מאד עובדים. לכן אני מנהל מלחמת חורמה על הסיפור של העובדים הזרים. יום יום, שעה שעה, וזה לא קל. הסינים לא רוצים לחתום איתנו על הסכם בילטראלי, הם לא רוצים. אז החלטנו שלא צריך. אנחנו רוצים לחנך את הסינים? אנחנו מדינה מספיק חזקה כדי לשמור על זכויות עובדים".

"הדבר השני זה הרשויות המקומיות – אחד לא רוצה דירות והשני לא בנו לו כביש. בעיני הנושא הזה פתיר. חתמנו על 7 הסכמי גג. גם בהם יש בעיות. בקרית גת נעצרנו בגלל ויכוח מאד חריף עם ראש העיר. בהרצליה נעצרנו בגלל שדרשו מאיתנו פארק של הרצליינים. בדרך לחתום עוד 5-6 ערים, וזה ייפתר בזמן הקרוב.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"הנושא השלישי זה תשתיות על, בעיקר תחבורה. הצענו למשרד התחבורה להקים חברת תחבורה נוספת בנוסף לנתיבי ישראל, שיהפכו להיות חברות ביצוע רק לנושא דיור. כי זה באמת מעכב את הנושא של הדיור. בחריש בונים עיר, אי אפשר להיכנס ואי אפשר לצאת. בקרית גת – אם לא יוסיפו מחלפים אנשים יעמדו שעות בפקקים".

על מחיר למשתכן אמר יצחקי: "השר הכריז שההנחה המינימלית על כל דירה תהיה 200 אלף שקל. בתוך המכזים האלה עשינו שני דברים. קודם כל החלטנו שהכל מחיר למשתכן, נקבע מחיר מקסימום, ונחלק את המתחמים לקטנים ביותר שאפשר. זה נועד לכך שכל קבלן במדינת ישראל, גם אם הוא לא יזם – יוכל לגשת למכרז".

עוזי לוי – מנכ"ל החברה הממשלתית דירה להשכיר, הזרוע האחראית על תחום הדיור להשכרה - אמר בכינוס כי בתקופה הקרובה תפרסם החברה מכרזים לבניית כ-1,000 דירות. מתחם הגדנ"ע בתל אביב – פרוייקט ל-350 יחידות דיור. ברבעון הראשון 2016 נפרסם מכרזים במתחם אלנבי -260 דירות, ועוד 400 דירות ב"הדסה הקטנה".

מנכ"ל דירה להשכיר, עוזי לויצילום: יח"צ

לדבריו "היזם מממן את הקמת יחידות הדיור, ומשכיר אותן ל-20 שנה. 75% במחיר שוק, ו-25% במחיר מוזל לזכאים. שכר הדירה ידוע מראש. השוכר יודע שהוא יכול לגור בשכר הדירה לפחות 5 שנים. מוכתב ליזם התחזוקה והסכם השכירות. דירה להשכיר מפקחת על תקופת השכירות ל-20 שנה.

"רמת התשואה לתקופת ההשכרה היא יחסית נמוכה, אבל כלל הרווח בהתחשב בעובדה שהדירות יימכרו אחרי 20 שנה יכול להיות גדול יותר. מה שמאפיין את החברות שזכו עד היום זה אלו חברות עם יכולת ביצוע. לא רק יזמיות אלא גם קבלניות. החברות קיבלו מימון מאד אגרסיבי, גם בשיעור ההון העצמי שהקבלנים קיבלו היה יחסית נמוך. כולם קיבלו מימון טוב. שיעורי הריבית היו נמוכים יחסית".

עוד עדכן לוי כי "אתמול חתמנו עם משרד האוצר על קבלת הכסף ל'השכר ומהר' – לפחות 2,000 יחידות דיור להשכרה. הכסף עומד לרשותנו. אני מניח שיהיו חדשות בנושא בימים הקרובים".

איתי שניידר – מנכ"ל חברת אומדן עלויות הבנייה דקל, המפרסמת את "מחירון דקל", הראה נתונים אודות עלויות בנייה למ"ר ממוצע, מהם עולה כי עלויות הבנייה הממוצעות למ"ר בבניינים נמוכים, משמעותית נמוכות יותר מבאשר בבניינים גבוהים, ועומדות על כ-3,700 שקל למ"ר בבניינים בני שבע קומות, לעומת 3,900 שקל למ"ר בבניינים בני 22 קומות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker