בתוך שנה: הוכפלו 
הבקשות להיתרי בנייה לפרויקטים של תמ"א 38

לפי משרד הפנים, ב–2012 הוגשו 556 בקשות לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה, ואילו ב–2013 – 1,059 ■ יותר משליש מהבקשות היו במסלול להריסת המבנים ■ הפריפריה נותרת מאחור ביישום התוכנית - עקב חוסר היתכנות כלכלית

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

תמ"א 38, התוכנית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה, צברה תאוצה גדולה במהלך 2013: דו"ח סיכום שנתי שהוציא מינהל תכנון במשרד הפנים מעלה כי בתוך שנה הוכפל מספר הבקשות שהוצאו להיתרי בנייה לתמ"א 38, והוכפל גם מספר היתרי הבנייה שהוציאו הרשויות המקומיות לפרויקטים כאלה. חיפה נהפכה למובילה בתמ"א 38, עם סך של 171 היתרי בנייה שהוצאו בשנה שעברה, בעוד שבתל אביב הונפקו 130 היתרי בנייה וברמת גן 86.

תמ"א 38 קיבלה תוקף במאי 2005, ומטרתה המוצהרת היא לקבוע הסדרים תכנוניים לחיזוק מבנים שהוקמו לפני 1981 מפני רעידות אדמה. לאורך השנים התוכנית עברה שינויים ושדרוגים, כדי לאפשר ליזמים ולבעלי דירות מסלולים שונים לחיזוק המבנים, ובכך להגדיל את ההיתכנות הכלכלית של התוכנית באזורים נרחבים יותר.

ואולם, מימוש התוכנית קירטע לא מעט, והיא סופגת עד היום ביקורות קשות. עיקר הביקורת הוא כי דווקא ביישובי הפריפריה, שחלקם מועדים לרעידות אדמה, בעקבות סמיכות לקווי שבר גיאולוגי - אין היתכנות כלכלית לתוכנית.

שיפוץ בניין תחת תמ"א 38צילום: עופר וקנין

על פי הדו"ח, הוגשו 2,460 בקשות להיתרי בנייה לפי התמ"א, שמהן אושרו כ–1,650. 43% מכלל הבקשות - 1,060 - הוגשו בשנה שעברה; וכ–47% מכלל האישורים - 770 - בוצעו בשנה שעברה.

ה"להיט" בקרב תמ"א 38 הוא מסלול 2 של התוכנית, שכולל את הריסת המבנה והקמת מבנה חדש תחתיו, לפי זכויות הבנייה שמקנה התוכנית. מסלול זה, שמזכיר את שיטת הפינוי־בינוי, יצא לאור ב–2010, וב–2013 36% מהבקשות להיתרים לפי תמ"א 38 וכרבע מהבקשות שאושרו - היו במסלול זה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ואולם, ההתקדמות נרשמה בעיקר באזורי הביקוש, בעוד שבירושלים, בנגב ובגליל, יישום התמ"א נותר ברמה נמוכה מאוד. במחוז הצפון של משרד הפנים הוגשו רק 17 בקשות להיתרים ב–2013, בדרום 32 ובירושלים 30. מתוך הבקשות נתקבלו שישה היתרים בצפון, חמישה בדרום ותשעה בירושלים - פחות מ–3% מסך ההיתרים שניתנו בשנה שעברה. על כך מעירים במינהל תכנון, כי רק סיוע ממשלתי יוכל לעודד את קידומה של תמ"א 38 בפריפריה.

שאלה נוספת היתה לגבי הביורוקרטיה של הליכי האישור לפרויקטים, וגם כאן התקבלה תמונה מעודדת, שעה שנמצא שמשך הטיפול בבקשות להיתר ירד מממוצע של 12 חודשים ב–2012 ל–7 חודשים ב–2013. פתח תקוה היא המהירה ביותר, ובממוצע בקשות טופלו בתוך חודש וחצי בלבד. בבני ברק, בחדרה ובנס ציונה זמן טיפול ממוצע היה חודשיים; ובהרצליה שלושה חודשים וחציף, ואולם, יש לציין כי מרבית הערים המהירות לא נדרשו לטפל בתיקים רבים.

בעוד שעיריית תל אביב לא דיווחה למינהל התכנון על זמן הטיפול הממוצע בתוכניות, בחיפה, שהעניקה הכי הרבה היתרי בנייה, הזמן הממוצע היה שנה. ברחובות הזמן הממוצע היה 14 חודשים וברמת גן - 15 חודשים.

מעיריית חיפה נמסר כי העירייה עיצבה קריטריונים שנועדו להבטיח שתוספות הבנייה במסגרת תמ"א 38 לא יגרמו להעמסת יתר על התשתיות בשכונה. כמו כן המדיניות נועדה להבטיח כי לא תהיה פגיעה במרקם הבנייה הקיים ובאיכות חיי התושבים במבנים הסמוכים ולא תגרום להסתרת נוף, וכי מספר העצים הבוגרים במגרש לא יפחת מהמספר הקיים.

"בקשות רבות על פי תמ"א 38 נתקלות בהתנגדויות שכנים, שרבים מהם פונים לוועדת הערר המחוזית, דבר המעכב לצערנו את הליכי אישור הבקשות שהעירייה מבקשת לקדם", נמסר מהעירייה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker