פוטנציאל הנדל"ן המשמעותי ביותר במדינה

מחוז מרכז, הגדול מבין ששת המחוזות בישראל, נחשב כבעל הפוטנציאל המשמעותי ביותר ליישום המשימות הלאומיות של הגדלת היצע הדיור ובלימת מחירי הדיור

יואל צפריר, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פרויקט פינוי-בינוי בשיכון המזרח בראשל"צ
פרויקט פינוי-בינוי בשיכון המזרח בראשל"צצילום: צילום: עופר וקנין
יואל צפריר, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

מחוז המרכז במינהל התכנון חולש על אזור הנמצא בלב-ליבה של המדינה, בו מתגוררת רבע מאוכלוסיית המדינה, כ־2.1 מיליון איש. הוא גובל עם חמישה מחוזות אחרים ומהווה חלק משמעותי ממטרופולין תל-אביב בטבעת השנייה והשלישית. למחוז עתודות קרקע חשובות למגורים, תעשייה, מסחר וחקלאות, הוא מהווה צומת משמעותי למעבר תשתיות לאומיות ומתאפיין במגוון רחב של צורות יישוב, מרקמי בנייה ותבניות נוף.

דוד לפלרצילום: צילום: יח"צ

מחוז המרכז משתרע על שטח של כ-1,300 קמ"ר ובתחומו קיימים 36 מרחבי התכנון: הוד השרון, זמורה, חוף השרון, טייבה, טירה, יבנה, כפר סבא, לוד, גזר, חבל מודיעין, קסם, נס ציונה, נתניה, עמק חפר, פתח תקווה, יהוד, ראש העין, לב השרון, ראשון לציון, רחובות, רמלה, רעננה, שורקות, דרום השרון, שרונים, שוהם, מודיעין, מזרח השרון, אלעד, וועדה מקומית מחוזית.

למעשה, מחוז המרכז הוא הגדול מבין ששת המחוזות בישראל, ונחשב כבעל הפוטנציאל המשמעותי ביותר ליישום המשימות הלאומיות של הגדלת היצע הדיור ובלימת מחירי הדיור. ההסבר לכך הוא שגבולותיו הם גבולות אזורי הביקוש, על הציר "גדרה־חדרה" והוא כולל את כל ערי המרכז, למעט תל-אביב והערים הצמודות לה הכלולות במחוז נפרד, מחוז תל-אביב.

רחוב ישורון הוד השרוןצילום: צילום: עופר וקנין

התוכנית האסטרטגית של מִנהל התכנון לשנת 2040 שמה דגש על מחוז המרכז, הנחשב לאזור ביקוש ושמצויים בו כיום שטחים פתוחים מצומצמים ומקוטעים. מחוז מרכז אמור לשמש כחוליה מקשרת בין המערכות האקולוגיות הטבעיות בצפון הארץ לבין המערכות האקולוגיות בדרומה. לצורך כך מציעה התוכנית האסטרטגית לשטחים פתוחים לקדם תוכנית למסדרון האקולוגי במרכז הארץ, תוך הצעה להרחבתו לחיפה ולצפון הנגב.

לפי נתוני מינהל התכנון, כשליש מהתחלות הבנייה בשנים האחרונות התרחשו באזור המרכז והוא מוביל את טבלת המחוזות בישראל בתחום זה. מהנתונים עולה, כי במחוז מרכז אושרו במהלך 2019 46,844 יחידות דיור.

דוד לפלר משמש כמ"מ יו"ר הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה, מחוז המרכז.

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן