להיות שם ולסייע לכל הצדדים

חוסר הבהירות הקיים בתחום התמ"א גורם לכך שפעמים רבות הצדדים השונים בו אינם מודעים לכל זכויותיהם. הארגון הארצי להתחדשות עירונית הוקם במטרה לסייע לצדדים ולדאוג שהאינטרסים שלהם יישמרו

אסף לבנון, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסף לבנון, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

התמ"א-38 של היום הוא לא התמ"א-38 של מחר. תקנות התמ"א שנקבעו לפני כחמש שנים יפוגו ביוני 2020 ובמקומן ייכנסו תקנות ביניים שיהיו תקפות לשנתיים הבאות. במהלך תקופה זו אמורה הכנסת לחוקק תקנות קבע בנושא.

אודי כהןצילום: צילום: יח"צ

"חוק התמ"א הקיים הביא עמו שורה של כשלים בשוק", מסביר ניר שחר, יו"ר הארגון הארצי להתחדשות עירונית. "את הפידבק הברור הזה קיבל הממשל הן מהיזמים והן מהעיריות, שנאלצו להתמודד עם קשיים שונים. למשל, האינטרס להרוס בניין שלם ולבנות חדש במקומו במקום לחזק בניין קיים הוא פונקציה של שווי הנכס. בבניין בתל-אביב משתלם לעשות זאת, אבל בבניין בבת-ים או בחולון - פחות. אז יזמי תמ"א העדיפו לשפץ את הקיים במקום להרוס ולבנות. עיריות של ערים יוקרתיות פחות התקוממו על התוצאה הזאת. האינטרס שלהן הוא בניינים חדשים. הן גם התקשו להתמודד עם היעדר אופק תכנוני. כל פרויקט תמ"א נעשה בצורה עצמאית, בלי הסתכלות על הסביבה - מה שמקשה על העירייה לייצר עיצוב ותכנון עקבי של העיר.

"כל הקשיים האלה הביאו עיריות לחוקק תקנות עירוניות שלא כולן היו מקובלות על השלטון המרכזי, מה שהביא את חלקן, כמו עיריית רמת-גן, עד לבג"צ. עיריית חולון עצרה את נושא החיזוק-עיבוי ועיריית נתניה הגבילה את האפשרות להגדלת מרחב הדירה ל-12 מטרים נוספים בלבד. כל עיר עשתה דין לעצמה, גם כשזה סתר את החוק. לבסוף המחוקק הבין שהוא צריך לעשות סדר. אבל מכיוון שלא יכולים ולא רוצים לעצור שוק שלם, יצרו תקנות מעבר לשנתיים, שיניעו את השוק בצורה נכונה יותר עד לחקיקת הוראות קבע חדשות, שצפויות להיכנס לתוקף ב-2022 ולטפל בכל הכשלים הקיימים".

ניר שחרצילום: צילום: יח"צ

לגשר על הפערים הקיימים

הארגון הארצי להתחדשות עירונית הוקם במטרה לקשר ולחבר בין יזמים, קבלנים, רשויות ודיירים. חוסר הבהירות הקיים בתחום התמ"א גורם לכך שפעמים רבות הצדדים השונים בו אינם מודעים לכל זכויותיהם. הארגון שם לו למטרה לסייע לצדדים ולדאוג שהאינטרסים שלהם יישמרו. "רוב הדיירים, למשל, לא יודעים שבמקום ממ"ד של 12-14 מטרים, הם יכולים לקבל ממ"ד כפול בגודלו - 24 מטרים ואף יותר", מדגים שחר. "העיריות, מצידן, מפסידות על כל יחידה חדשה שנבנית במסגרת תמ"א. המדינה אמורה לתת להן מענקים על היחידות האלה, אבל זה לא קורה. אז הן גם לא מקבלות מענק וגם נדרשות לייצר הרחבת תשתיות יקרה: כבישים, מדרכות, מבני ציבור, ריאות ירוקות ועוד. המטרה שלנו היא לגשר על הפערים הקיימים, לסייע ולתפקד כסוג של מתווך בין כולם. במועצת המנהלים שלנו יש את אנשי המקצוע הבכירים ביותר בכל התחומים הרלוונטיים. מטרתנו היא שכל הגופים יתאחדו, כל גוף יציף את מה שמפריע לו וביחד ננסה לפתור את זה".

משה ריקוברצילום: צילום: יח"צ

כעת שם לו הארגון הארצי להתחדשות עירונית למטרה להבהיר לציבור את הכללים החדשים שייכנסו לתוקף ביוני 2020. אלו המרכזיים שבהם:

פרויקטים של חיזוק ועיבוי: מי שירצה להתחיל פרויקט תמ"א של חיזוק, עיבוי ותוספת בנייה (תמ"א 38, סעיף 1 ו-2) - לא יוכל לקבל היתר, למעט במקרים מסויימים ובכפוף לשיקול הדעת של הוועדה המקומית לתכנון ובנייה. מי שנמצא לפני הגשת הפרויקט לוועדה המקומית, עדיין בשלב החתמת דיירים, יצטרך לקוות שהבקשה תאושר. מי שכבר נמצא כיום לאחר החלטת ועדה - יקבל היתר בניה באופן אוטומטי. הסיבה לכך היא שהעיריות רוצות לקדם פרויקטים של הריסה ובנייה על פני פרויקטים של עיבוי וחיזוק. חיזוק המגמה הזאת יסייע לעיריות לאגד מתחמים, להגדיל את השטחים הציבוריים וכך לתכנן היטב את העיר העתידית. "כשהעירייה יכולה להסתכל על מתחם של ארבעה-חמישה מגרשים היא יכולה לתכנן נכון יותר את הצמתים, הכבישים, המדרכות ולהפקיע שטחים", מבהיר שחר.

דניאל הר כסףצילום: צילום: יח"צ

העיריות יעודדו מתן היתרים למתחמים של פינוי-בינוי ובנייה לגובה: כיום מדובר בתהליך ארוך ומייגע הנמשך בין חמש לשבע שנים. התקנות החדשות מספקות לעיריות עצמאות להכריז על מתחמי פינוי-בינוי ולאפשר ליזמים להגיע עד ל-13-14 קומות מבלי להזדקק לאישור ועדה. הקלת הבנייה לגובה מייצרת כדאיות כלכלית להריסה ולבנייה מחדש, מה שטוב לכל הצדדים. העיריות יקבלו יותר סמכויות להרוס בניינים בשלמותם ולאגד כמה חלקות ביחד.

"התקנות החדשות מייצרות הבדל של שמיים וארץ לכל פרויקט תמ"א", מסכם שחר. "ואנחנו מבטיחים להמשיך להיות שם ולסייע לכל הצדדים".

03-5774525 | office@iuro.org | www.iuro.org

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן