"יצרנו מדיניות תכנונית אחידה בכל מרחב גוש דן"

תמהיל שמכיל כמות גדולה של דירות קטנות, התאמה לרשת התחבורה הציבורית העתידית, צמצום משמעותי של תקני החנייה, יצירת מרקם עירוני מגוון ועירוב שימושים. דניאלה פוסק, יו"ר הוועדה המחוזית לתכנון ובניה של מחוז ת"א, מתארת את החזון התכנוני של הוועדה לעשור הנוכחי

מירב דוסטר, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מירב דוסטר, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

כאשר מדברים על התחדשות עירונית, ברור כי חלק משמעותי ממנה תתרחש במרכז הארץ, וליתר דיוק - בגוש דן. הסיבה לכך היא שעתודות הקרקע במרכז אוזלות ומרבית השכונות במרכזי הערים הן שכונות וותיקות בעלות מבנים ישנים. כך, קרוב ל-70% מתוספת הבנייה למגורים במחוז תל-אביב צפויה להינתן באמצעות תוכניות של התחדשות עירונית. על רקע זה בולט הקושי ליזמים: לכל רשות מקומית תפישת עולם שונה בנוגע להתחדשות עירונית - חלקן ידועות כמקדמות תהליכים וחלקן פחות.

מי שיכולה לראות את התמונה המלאה ולהשפיע על קידום תוכניות התחדשות עירונית היא האדריכלית דניאלה פוסק, יו"ר הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה של מחוז ת"א. מדובר באחד מתפקידי המפתח במערכת התכנון בישראל, משום שהחלטותיה של הוועדה קובעות את מדיניות התכנון ברחבי ת"א וגוש דן - מבת ים בדרום ועד הרצליה בצפון, ומבני ברק במזרח ועד בקעת אונו. שטחים אלה הם בעלי ערכי קרקע גבוהים ובהם מרוכזות כמויות גדולות של שטחי מסחר, תעסוקה ומוסדות מדינה.

השוק היזמי הגיב בחיוב

דניאלה פוסק צילום: צילום: יח"צ

"כיום אנחנו עובדים מול 12 רשויות, וכדי לייצר הבנה משותפת של האתגרים במרחב, מיפינו את כל תוכניות המתאר שמקודמות בכל היישובים, ויצרנו מדיניות אחידה בעלת מדדים כמותיים ואיכותיים, שבאמצעותם ניתן לעמוד על ההבדלים בין יישובים ושכונות, ולבחון לא רק את פוטנציאל הפיתוח, אלא איך נכון לפתח סביבת חיים יותר טובה מזו שקיימת היום", מספרת פוסק. "אנו רואים את התפתחות והרחבת רשת התחבורה הציבורית (רכבת קלה, מטרו) כתרומה לעולם של ההתחדשות העירונית. ההיענות החיובית בוועדות המקומיות הייתה גבוהה, והמדיניות שהוצגה עוררה חשיבה חדשה שאליה הגיב בחיוב גם השוק היזמי.

"זיהינו שיש ביקוש אדיר לדירות של 1-2 חדרים, בעיקר בלב המטרופולין, היכן שגרים צעירים ומבוגרים רבים, ולכן בתוכניות מציעים תמהיל שמכיל כמות גדולה של דירות קטנות, גם היזמות הגיבה לכך.

"בנוסף, בלב גוש דן, הכבישים הפקוקים מבוקר עד ערב הפכו לגוזלי משאבים, ואנשים רבים החליטו לוותר על הרכב הפרטי לטובת שימוש בתחבורה ציבורית או כלי תחבורה חשמלי. גם לכך יש ביטוי בתוכניות המתאר. אנו מציעים צמצום משמעותי של תקני החנייה, דבר שיוזיל את עלויות הבנייה ויאפשר לייצר דיור בר-השגה. כמו כן, אנו מעודדים עירוב שימושים באזורים שנשענים על תחבורה ציבורית, ונרצה לראות מגוון גדול של שילוב שטחי מסחר, מרפאות ומתנ"סים. באזורי מגורים מובהקים בין 15%-20% מהשטחים יוקצו לשימושים של מגוון שירותי מסחר, תעסוקה ותרבות, ולחילופין, באזורי תעסוקה מובהקים, נרצה לראות שילוב של מגורים, בהיקפים של עד 20% בעיקר יחידות דיור קטנות, משום שאזורי תעסוקה מטבעם מתאימים פחות למשפחות גדולות. יצירת מרקם עירוני מגוון יוחל על כל ערי המרכז. עד היום אושרו שתי תוכניות מתאר של בני ברק ות"א והשאר נמצאות בתהליך של קידום. המדיניות החדשה כבר מוטמעת בחשיבה ובתוכניות הללו.

דגש על היבטים סביבתיים

"חשוב להבין, שכל נושא התמורות במחוז ת"א מצטמצם, מבהירה פוסק. "יחסי פינוי-בינוי נעים בין 1:2.3 באזורי הביקוש הגבוהים, ו-1:3.8 באזורים פחות מבוקשים. התמורות מסתכמות בתוספת ממ"ד ומרפסת לדירה. בנוסף, אנו שמים דגש על היבטים סביבתיים, תשתיות ובפרט שימור מי נגר. אנו נמצאים בתקופה של שינויי אקלים ולכן המדיניות שלנו מתייחסת להיבטים של התמודדות עם החום העירוני, מניעת קרינה לסביבה, יצירת סביבה ירוקה שמאפשרת השהייה של מי שיטפונות, ייצור חשמל ואנרגיה מתחדשת ברמת הבניין.

"נקודה מרכזית נוספת היא נושא ההפרשות לצרכי ציבור. כיום, בכל תוכניות ההתחדשות העירונית שמקדמים, בהתאם לגודל המתחם, יהיו שטחי ציבור בנויים, כמו גני ילדים, בית ספר ושטחים שמשולבים במתחם כמו גן ציבורי. הצפיפות שנוצרת חייבת לקבל מענה של שירותים ציבוריים בתוך הפרויקט עצמו".

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן