למה בכלל צריך עו"ד מלווה בפרויקט תמ"א?

כשיוצאים לפרויקט תמ"א – יוצאים להרפתקה עם התחלה, סוף ואמצע לא ידוע שעלול להפוך לסיוט. ההתנהלות מול היזם, הריבים בין הדיירים והבירוקרטיה מול העירייה. איך תשמרו על עצמכם? עו"ד שירן בן עזרא, המתמחה בתחום, עם מדריך מיוחד

עו"ד שירן בן עזרא, תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עורך הדין נמצא בתמונה לאורך כל הדרך ושומר על זכויות הדייריםצילום: ID 53279554 © Denisismagilov | Dreamstime.com
עו"ד שירן בן עזרא, תוכן מקודם

אתם מתכננים פרויקט התחדשות עירונית? אל תמעיטו בערך החשיבות של עורך הדין להצלחה שלכם. מדובר בפרויקטים ארוכים ומורכבים, הטומנים בתוכם מהמורות רבות שייעוץ משפטי צמוד יעזור לכם לעבור אותם בשלום – ובמינימום קשיים.

צפו: עו"ד שירן בן עזרא עם המדריך למתכנני התמ"א

קרדיט: TheMarker Labels

ההסכם מול היזם קובע לרוב כי אנשי המקצוע המלווים, ובכלל זה עורך הדין, האדריכל והמפקח, משולמים על ידי היזם. על אף שהיזם נושא בשכרם של אנשי המקצוע, בל נשכח כי מרבית הזכויות הן של הדיירים. לכן, חשוב ורצוי לפקח על הליך בחירתם של אנשי המקצוע והתאמתם לפרויקט ולדרישות הדיירים.

עו"ד מטעם בעלי הזכויות מייצג רק אותם ואת האינטרסים שלהם בפרויקט. מכין את החוזה מול היזם או הקבלן, נותן את הליווי המשפטי הדרוש מא' ועד ת' ובוחן את החוזים מול נותני השירותים השונים – קבלני משנה, יועצים, מומחים וכו'.

אם אתם רוצים להתחיל פרויקט תמ"א או להציל פרויקט תקוע >> צרו קשר

הוא גם זה שבודק האם ישנן בטוחות מספקות ומתאימות לביצוע הפרויקט, מכין את כל המסמכים הדרושים בדרך ואת התקנון ודואג לכל מה שנדרש לשם הסדרת יחסי בעלי הזכויות בינם לבין עצמם.

במקביל – עורך הדין המלווה עוסק בטיפול שוטף מול הרשויות וצדדים שלישיים ודואג להימנע מטעויות משפטיות ועיכובים שיכולים להעיב ולהשליך על כדאיות הפרויקט. עמידה בזמנים קריטית בכל פרויקט תמ"א כדי למנוע עלויות נוספות וגרירת העבודות למשך שנים ארוכות.

בבסיס כל פרויקט תמ"א עומד החוזה שנחתם בין הדיירים לבין היזם. שם מוגדרות ההתחייבויות של היזם כלפי הפרויקט ברמת הפירוט הגבוהה ביותר, ושם נכללים כל הנושאים החשובים ביותר – הגדרת התמורות, לוחות הזמנים, הערבויות לדיירים, רישום הדירות ועוד. כשיש לדיירים עורך דין, שאחראי אך ורק לאינטרסים שלהם ובודק את פרטי הפרטים של החוזה – הם יכולים לישון בשקט.

אחד מתפקידים של עורך הדין המלווה הוא גם לוודא שהדיירים יקבלו מהיזם את כל הבטוחות המתאימות – וישנן מספר בטוחות שונות, המשתנות מפרויקט לפרויקט.

כך לדוגמא בתמ"א 38/1 (חיזוק), עדיף לקבל ערבות בנקאית אוטונומית לפרויקט - ערבות בסכום או באחוזים המשתנים בהתאם לפרויקט עצמו. ערבות זו תגן על הדיירים במקרה חלילה של הפסקת הפרויקט באיבו (ע"י הקבלן או היזם) ומאפשרת להם לקבל את כספם מהבנק ולהמשיך את הבנייה עם יזם או קבלן אחר.

חשוב לוודא כי הדיירים יקבלו ערבות ביצוע אשר תבטיח כי הקבלן יעמוד בהתחייבויותיו בחוזהצילום: מרכז העיר נדל"ן

לעומת זאת בתמ"א 38/2 (הריסה ובניה), עדיף לקבל ערבות אוטונומית לדמי השכירות. ערבות זו תגן על הדיירים במקרה של הפסקת העבודה ותאפשר להם להמשיך לגור בשכירות. 

בנוסף, חשוב לוודא כי הדיירים יקבלו ערבויות נוספות כגון: ערבות לרישום הבית המשותף אשר תאפשר לדיירים להשלים את הרישום במקרה שבו היזם לא יבצע את הפרויקט; ערבות ביצוע אשר תבטיח כי הקבלן יעמוד בהתחייבויותיו בחוזה ויבנה את מה שהוסכם בינו לבין הדיירים; ערבות בדק, אשר מסדירה לדיירים אחריות מטעם הקבלן גם לאחר סיום העבודה; ערבות מיסים, אשר תכסה אותם מול היזם במקרה של עלויות מס בלתי מתוכננות.

ליווי על ידי אנשי מקצוע

עורך הדין המלווה לא אחראי רק לעבודה מול היזם – אלא גם להסדרת מערכת היחסים בין הדיירים השונים בפרויקט. וגם כאן לא מדובר בעניין פשוט, שכן לכל אחד האינטרסים, הרצונות והבקשות שלו.

עורך הדין יערוך הסכם שיתוף, תקנון או מערכת הסכמית אחרת שתסדיר את מערכת היחסים בין הדיירים וימנע עיכובים בפרויקט שעלולים לצוץ בגלל מחלוקות ביניהם.

לרוב פרויקט תמ"א נמשך למעלה משלוש שנים, מרגע החתימה מול היזם, וכמעט תמיד צצות בדרך בעיות שלא ניתן היה לצפות מראש. עורך הדין נמצא בתמונה לאורך כל הדרך, שומר על הזכויות, מטפל בבירוקרטיות מול הרשויות והצדדים השלישיים וזמין לכם עד למסירת הדירה.

אם אתם רוצים להתחיל פרויקט תמ"א או להציל פרויקט תקוע >> צרו קשר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא: