מחוז חיפה: איזון בין צרכי הבינוי והפיתוח לשמירת הסביבה

תוכנית המתאר מחוזית למחוז חיפה שמה לה למטרה לחזק את מעמדו של מטרופולין חיפה, תוך שמירה על עקרונות פיתוח בר-קיימא, עידוד תהליכי התחדשות עירונית וייעול ניצול הקרקע. לצד זה מיועדת התוכנית למניעת פרבור, הן בתחום המגורים והן בתחום התעסוקה

יואל צפריר, תוכן מקודם בשיתוף CitySquare
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צילום: shutterstock
יואל צפריר, תוכן מקודם בשיתוף CitySquare
תוכן שיווקי

דירוג מחוזות: מחוז חיפה. הערים הכלולות במחוז זה:

חיפה
קריית אתא
קריית ביאליק
קריית ים
קריית מוצקין
חדשרה
פרדס חנה כרכור

איתמר בן דוד צילום: רמי שלוש

מחוז חיפה במינהל התכנון משתרע על השטח שבין חדרה בדרום לקריית מוצקין בצפון, מהים במערב ועד עירון במזרח, וכולל 30 רשויות מקומיות, שבתחומן מתגוררים כמיליון תושבים. יו"ר הוועדה לתכנון ובנייה במחוז חיפה הוא איתמר בן דוד.

במחוז מגוון רחב של נופים. קיימים בו יישובים עירוניים וביניהם העיר הגדולה חיפה, ישובים מעין עירוניים, קיבוצים, מושבים וכפרים. המחוז גם משופע בתשתיות לאומיות. בולטים בנוכחותם תחנות כוח, שדות תעופה ונמלים.

תמ"מ/ 6 - תוכנית מתאר מחוזית למחוז חיפה - שמה לה למטרה לחזק את מעמדו של מטרופולין חיפה, תוך שמירה על עקרונות פיתוח בר-קיימא. התוכנית שמה דגש על מתן מענה לצרכי הבינוי והפיתוח במחוז, תוך העלאת רמת החיים ואיכות החיים, צמצום פערים בין קבוצות אוכלוסייה ובין אזורים, הכוונת תהליכי גידול האוכלוסייה ופעילויות התעסוקה אל הערים, עידוד תהליכי התחדשות עירונית וייעול ניצול הקרקע. לצד זה מיועדת התוכנית למניעת פרבור, הן בתחום המגורים והן בתחום התעסוקה ופועלת לפיתוח מבוקר שיאפשר שמירה על אופיים של הישובים הכפריים. דגש נוסף מושם על פיתוח וטיפוח התיירות בהתייחס למרכיבי האכסון המלונאי ביישובים. שירותי התיירות השונים כוללים את אלה הסמוכים לאתרי הביקור ולאתרי הנופש בחיק הטבע.  כן מושם דגש על תכנון ופיתוח מתואם של תשתיות, תוך ניצול מיטבי ויעיל של הקרקע, מזעור הפגיעה באיכות הסביבה והגנה על ערכי טבע נוף ומורשת לטובת הציבור ולטובת הדורות הבאים.

במחוז מאמינים, כי יישומה של התוכנית יאפשר את חיזוק הישובים העירוניים והעלאת איכות החיים בהם, ייתן מענה לגידול הצפוי באוכלוסיית המחוז אף מעבר לשנת היעד שנקבעה, ויחזק את היקף הפעילות הכלכלית והגדלת מספר המועסקים במחוז. יעדים נוספים הם פיתוח והכוונת מעברן של תשתיות, שמירה על אופיו של המרחב הכפרי החקלאי ומתן מענה לשמירת ערכי טבע ונוף ומתן מענה לנופש ופנאי בשטחים פתוחים. השגתם של יעדים אלה תאפשר את השגתם של יעדי מדיניות התכנון הארצית כפי שנקבעו במסגרת תמ"א/ 35 למחוז חיפה.
לפי הנתונים העדכניים של מנהל התכנון, בשנת 2019 אושרו במחוז חיפה  25,469 יחידות דיור.

לדירוג באתר CitySquare