מחוז מרכז: פוטנציאל הנדל"ן המשמעותי ביותר במדינה

מחוז מרכז, הגדול מבין ששת המחוזות בישראל, נחשב כבעל הפוטנציאל המשמעותי ביותר ליישום המשימות הלאומיות של הגדלת היצע הדיור ובלימת מחירי הדיור

יואל צפריר, תוכן מקודם בשיתוף CitySquare
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רחוב ישורון הוד השרוןצילום: עופר וקנין
יואל צפריר, תוכן מקודם בשיתוף CitySquare
תוכן שיווקי

דירוג מחוזות: מחוז מרכז. הערים הכלולות במחוז זה:

נס ציונה
יבנה
דבעת שמואל
לוד
רמלה
מזכרת בתיה
אזור
ראשון ציון
גני תקווה
יהוד-מונוסון
כפר סבא
הוד השרון
נתניה
רחובות
רעננה
פתח תקווה

דוד לפלרצילום: יח"צ

מחוז המרכז במינהל התכנון חולש על אזור הנמצא בלב-ליבה של המדינה, בו מתגוררת רבע מאוכלוסיית המדינה, כ־2.1 מיליון איש. הוא גובל עם חמישה מחוזות אחרים ומהווה חלק משמעותי ממטרופולין תל-אביב בטבעת השנייה והשלישית. למחוז עתודות קרקע חשובות למגורים, תעשייה, מסחר וחקלאות, הוא מהווה צומת משמעותי למעבר תשתיות לאומיות ומתאפיין במגוון רחב של צורות יישוב, מרקמי בנייה ותבניות נוף.
מחוז המרכז משתרע על שטח של כ-1,300 קמ"ר ובתחומו קיימים 36 מרחבי התכנון: הוד השרון, זמורה, חוף השרון, טייבה, טירה, יבנה, כפר סבא, לוד, גזר, חבל מודיעין, קסם, נס ציונה, נתניה, עמק חפר, פתח תקווה, יהוד, ראש העין, לב השרון, ראשון לציון, רחובות, רמלה, רעננה, שורקות, דרום השרון, שרונים, שוהם, מודיעין, מזרח השרון, אלעד, וועדה מקומית מחוזית.

פרויקט פינוי-בינוי בשיכון המזרח בראשל"צ צילום: עופר וקנין

למעשה, מחוז המרכז הוא הגדול מבין ששת המחוזות בישראל, ונחשב כבעל הפוטנציאל המשמעותי ביותר ליישום המשימות הלאומיות של הגדלת היצע הדיור ובלימת מחירי הדיור. ההסבר לכך הוא שגבולותיו הם גבולות אזורי הביקוש, על הציר "גדרה־חדרה" והוא כולל את כל ערי המרכז, למעט תל-אביב והערים הצמודות לה הכלולות במחוז נפרד, מחוז תל-אביב. 
התוכנית האסטרטגית של מִנהל התכנון לשנת 2040 שמה דגש על מחוז המרכז, הנחשב לאזור ביקוש ושמצויים בו כיום שטחים פתוחים מצומצמים ומקוטעים. מחוז מרכז אמור לשמש כחוליה מקשרת בין המערכות האקולוגיות הטבעיות בצפון הארץ לבין המערכות האקולוגיות בדרומה. לצורך כך מציעה התוכנית האסטרטגית לשטחים פתוחים לקדם תוכנית למסדרון האקולוגי במרכז הארץ, תוך הצעה להרחבתו לחיפה ולצפון הנגב.
לפי נתוני מינהל התכנון, כשליש מהתחלות הבנייה בשנים האחרונות התרחשו באזור המרכז והוא מוביל את טבלת המחוזות בישראל בתחום זה. מהנתונים עולה, כי במחוז מרכז אושרו במהלך 2019 46,844 יחידות דיור.

דוד לפלר משמש כמ"מ יו"ר הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה, מחוז המרכז.

לדירוג באתר CitySquare