תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

פתרונות מימון ליזמי התחדשות עירונית

דניאל הר כסף, מייסד חברת סילבר סיטי, מתמחה בגיוסי הון, מימון וניהול מימון ליזמי נדל"ן בתחום ההתחדשות העירונית. עם ניסיון מצטבר בתחום הנדל"ן למגורים ועם כלים אלו הוא מנתח את העסקאות ועוזר ליזמים לפעול בצורה מדויקת, יעילה וכמובן רווחית יותר

מעטים האנשים שיכולים להתהדר בעובדה שחרף גילם הצעיר יחסית הם מנהלים גיוסי כספים לפרויקטי נדל"ן בהיקף עצום של קרוב למיליארד שקלים. אבל זהו בדיוק סיפורו של דניאל הר כסף, בן ה-37, מייסד חברת סילבר סיטי המתמחה בגיוסי הון, מימון וניהול מימון, פיתוח ויצירת כלים פיננסיים ומודלי מימון חדשים בעסקאות נדל"ן למגורים והתחדשות עירונית.

סילבר סיטי הוקמה בשנת 2016 והיא עוסקת בשני תחומים עיקריים: הראשון, פתרונות מימון ליזמי ופרויקטי נדל"ן בשלבים השונים של העסקה או החברה, תוך סיוע בפיתוח העסקי והאסטרטגי עבור אותם יזמים וחברות; השני, ליווי משקיעים והשקעות בתחום הנדל"ן למגורים בישראל וכן ייעוץ והקמת קרנות השקעה עבור אותם משקיעים.

דניאל, מה זה בעצם אומר פתרונות מימון לפרויקטי נדל"ן?

"פתרונות המימון שלנו מעניקים ליזמים ארגז כלים שעוזר להם לנהל את החברה והפרויקטים בהם הם מעורבים ולהקל עליהם תזרימית ופיננסית. כמו כן, מדובר ב- One stop shop ניהולי עבור היזם, שמרכז את כל הטיפול הפיננסי - החל מבדיקת היתכנות הפרויקט, דרך ניהול והכנת דו"ח האפס וכלה בגיוסי ההון והסגירות שלהם במקביל לגופי המימון".

מה באשר לפיתוח העסקי?

"בעברי ניהלתי מספר חברות יזמיות וקרנות מימון, ובתפקידי האחרון כשכיר ניהלתי השקעות בהיקף של מעל 200 מיליון שקלים בקרן המתמחה במימון פרויקטי התחדשות עירונית. יש לי ניסיון מצטבר ויקר מפז של תשע שנים בתחום הנדל"ן למגורים וההתחדשות העירונית, ועם סל הכלים הרחב הזה אני מגיע ללקוחות, מנתח את העסקאות שלהם ועוזר להם לפעול בצורה יותר מדויקת, יעילה וכמובן רווחית יותר".

נוסף על כל פעילותו האמורה דניאל מנהל מזה ארבע שנים את הפורום הגדול בישראל בתחום ההתחדשות העירונית בפייסבוק, ממנו הוא שואב גם ידע עסקי ומוניציפלי רב ערך לטובת לקוחותיו - יזמים, משקיעים, קרנות וחברות המבקשות להשקיע בתחום המגורים בישראל עם התמחות בהתחדשות עירונית. "אני מכיר את השוק ברמה העמוקה והרחבה ביותר ובזכות ניהול הפורום אני חשוף גם לידע חקיקתי מוניציפלי ומודיעיני רב, מה שתורם לי רבות בעבודה עם הלקוחות", הוא מסביר.

"כל יזם צריך למצות את היכולות שלו. אני מסתכל על עצמי כעל מצע שמאפשר לגדול ולצמוח ממנו, ולכן השוק בו אני ממוקד הוא החברות הקטנות והבינוניות. זה כולל את היכולת להעביר יזם את עסקת הליווי הראשונה שלו בבנק, לאור העובדה שאני מאמין גדול בעבודה מול בנקים וקרנות שמחליפות בנקים עם ערבויות חוק מכר ופחות במסגרות חוץ-בנקאיות".

דרוש שינוי בדפוסי החשיבה

חברת סילבר סיטי פועלת בשיתוף פעולה עם חברת ד"ר שלמה נס ושות', מבכירי משרדי עורכי הדין העוסקים בתחום שיקום והבראת חברות. חיבור זה בין המשרדים הוביל להקמת חטיבה ייחודית לענף, המתמחה בטיפול בחברות נדל"ן בקשיים, בדגש על חברות בתחום ההתחדשות העירונית. את חברת ד"ר שלמה נס מנהלים כיום עוה"ד שי גליקמן כמנהל המחלקה המשפטית-מסחרית ורו"ח לאה רוסוף כמנהלת המחלקה הכלכלית-עסקית. החטיבה נותנת מענה לצרכי החברות הן בהיבט המשפטי והן בהיבט המסחרי-עסקי, לרבות כלל נושאי התזרים, הפיננסים והכלכליים וזאת במטרה למנוע את קריסתן ולאפשר להן חזרה לפעילות תקינה ושוטפת.

נכון להיום מטפלת סילבר סיטי בלמעלה מ-40 פרויקטים וחברות ומתחילת 2017 ועד כה טיפלה בפרויקטים בהיקפים בשווי של קרוב למיליארד שקלים. "רק בחודש האחרון חתמנו על ליווי של עסקת מחיר למשתכן עם כ-200 יחידות דיור, ליווי של חמישה פרויקטי תמ"א בשפלה, גיוס משקיע לחברת התחדשות עירונית בהיקף של 30 מיליון שקלים", וטיפול בקרקע מלונאית לבניית מאות חדרי מלון + מסחר, מציין דניאל.

לדבריו, "אנו עובדים עם לקוחות מצפון ועד דרום, כאשר הפרויקט הצפוני ביותר כרגע הוא באזור ראש פינה והדרומי ברחובות. לחברה יש גם התמחות מיוחדת במימון פרויקטי התחדשות עירונית בשלב טרום ההיתר, שהוא השלב הקשה ביותר למימון מכיוון שהעסקה מותנית בהשלמת ההסכם עם הדיירים ובעלי הקרקע, כאשר העסקה איננה מגובה בביטחונות קרקעיים להבטחת מימון זה. עקב כך התקשרנו עם משרד אדריכלים המתמחה בהתחדשות עירונית, עם ניסיון במגוון רשויות רחב, ואנו מציעים ללקוחותינו לבצע את תכנון הפרויקט (תכנון, תיאום תכנון ורישוי) כולל כלל היועצים הדרושים לתכנון (עד קבלת שובר אגרות הנדרש להיתר בניה וטופס 4) ללא תזרים מהיזם בשלב טרום ההיתר. התשלום למשרד האדריכלים מבוצע רק עם קבלת שובר אגרות ופתיחת הליווי או בקבלת טופס 4".

כמי שמלווה מקרוב פרויקטים של התחדשות העירונית, מה אתה חושב על התחום בישראל?

"אין ספק שהתחדשות עירונית מגיעה לכל אזרח במדינה הביתה ולא רק למוקדי הכוח. אנו רואים פרויקטים כאלה לא רק במרכז הארץ, אלא גם בפריפריה, ביישובים כמו נהריה, קריית גת ואפילו אילת. ההתחדשות העירונית דורשת שינוי דפוס חשיבתי שכל המערכת היזמית עוברת כיום, שכן אם פעם היזם התייחס לקרקע או לבלוקים בלבד הרי שהיום הוא מצרף למשוואה הזאת גם את האנשים, כלומר הדיירים. באופן אישי הייתי שמח אם היזמים היו מפנימים דבר מהותי לגבי תופעת ההתחדשות העירונית - לא מדובר רק על בניינים או יחידות דיור, ההתחדשות העירונית משנה ממש את כל המרקם האורבני בערים הוותיקות והיא כוללת שינויים תחבורתיים, תשתיתיים וסביבתיים. ליזמים שיפנימו את זה יהיה קל יותר להצליח בתחום".

כתבות שאולי פיספסתם

*#