תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

תכנון תמ"א בחיפה – גילויי התנגדות להתחדשות עירונית

חיפה
© Anton Kudelin | Dreamstime.com

בכל מה שנוגע לפרויקטים של תמ"א 38 בחיפה, נראה כי העיר הצפונית נוטה לקפוא על שמריה. המדיניות של עיריית חיפה נוטה להיות נוקשה ומגבילה, ומנגד, היזמים ותושבים פעילים מקימים קול מחאה על ההגבלות והשהיית הפרויקטים.

חיפה סובלת בשנים האחרונות מהגירה שלילית. בין הסיבות לכך ניתן למנות היעדר מקורות פרנסה, מיכל האמוניה, בתי הזיקוק וזיהום האוויר המאפיין אותה, וגם הריחוק מהמרכז. ניתן היה להניח, שגורמים אלו יובילו למדיניות מקלה בהיתרי בנייה מכוח תמ"א 38 בחיפה, על מנת לייצר יחידות דיור חדשות, לשקם תשתיות, לשפר את פני חזות הבניינים הישנים ולמשוך אוכלוסיות שונות. למרות זאת, עיריית חיפה נוהגת ביד קשה עם בקשות להיתרי בנייה במסגרת תמ"א 38.

במאי האחרון, הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בחיפה החליטה להפסיק את מתן אישורי הבקשות להיתרי בנייה עבור פרויקטים של תמ"א 38 בשכונת כרמליה, שכונה אשר הפכה בשנים האחרונות למוקד של יזמות נדל"נית בתחום ההתחדשות העירונית. עם זאת, הוחלט שבקשות להיתרי בנייה בכרמליה אשר עברו שלב מתקדם במסלול האישור, לא ייפגעו כתוצאה מכך. ההחלטה של הוועדה הגיעה בעקבות המלצת מהנדס העיר, אריאל וטרמן, אשר טען כנגד אתרי בנייה מרובים בשכונה וחוסר היכולת לנהל את כולם במקביל.

לפני כשנתיים הוציאה עיריית חיפה מסמך מדיניות עירוני להתחדשות עירונית ותמ"א 38 ובו הטילה מגבלות רבות על פרויקטים של תמ"א 38. היזמים ולא מעט תושבים יצאו כנגד המסמך וטענו שהדבר הופך את תמ"א 38 ללא כדאית מבחינה כלכלית. על פי המסמך שפורסם, בשכונות מסוימות בעיר כמו לדוגמא בשכונת דניה, נווה שאנן ומרכז הכרמל, תוספת הבנייה תהיה קומה אחת בלבד. קומה אחת מאפשרת הוספה של 3 יחידות דיור בלבד. התוצאה של זה היא כיווץ פוטנציאל הרווחיות של היזמים והחלשת המוטיבציה שלהם לפעול לקידום תמ"א. 
סעיף מגביל אחר חייב את היזמים לבנות חניונים תת קרקעיים. עיריית חיפה אף החליטה להגביל את צפיפות הבנייה, באופן כזה שלא מתקיים בערים אחרות בארץ. הוחלט שבשכונות מסוימות כמו נווה שאנן או בת גלים ניתן יהיה לבנות בתמ"א 38/1 13 דירות לדונם ובתמ"א 38/2 עד 18 דירות לדונם. היזמים יצאו כנגד הגבלה זו, וטענו כי הדבר מאלץ אותם לבנייה של דירות גדולות, אותן קשה מאוד לשווק בשכונות אלו.
אריאל וטרמן, מהנדס העיר, אף הודה בכך, שהמסמך שהוציאה העירייה יגדע מימוש של פרויקטים רבים של תמ"א 38 ברחבי חיפה. הגורם שהניע אותם, לדבריו, היא העובדה שאין תשתיות הולמות – מיעוט כבישים ושטחים ציבוריים, ולכן הוחלט שעד שלא יהיו תשתיות, תישאר ההגבלה. היזמים מחו על צעד זה וטענו שהתשתיות מוזנחות בלא מעט שכונות בעיר, והבתים רעועים, ובהיעדר פרויקטים של תמ"א 38 אשר יממנו את שיקום התשתיות, יצטרכו התושבים לממן זאת בעצמם.  

למעוניינים להשקיע בתל אביב, היכן עדיין שווה להשקיע? המלצות כאן

כתבות שאולי פיספסתם

*#