תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

האם התחדשות עירונית יכולה להיות גם בפריפריה?

מי שבעיקר נהנים מחיזור בלתי נלאה של יזמים וקבלנים לביצוע פרויקט תמ"א 38 הם תושבי מרכז תל אביב, העיר בה ערך הנדל"ן בממוצע הוא הגבוה ביותר בארץ ומספר הבקשות להיתרי בנייה הלך ועלה עם השנים

בניין
© Nataliya Pylayeva | Dreamstime.com

מאז שהחלה תוכנית תמ"א 38 לתפוס תאוצה בערים השונות, נראה כי המטרה הראשונית שלשמה התגבשה, התפספסה. מהות התוכנית, שתקנותיה תוקנו ב-2005, הייתה לחזק מבנים שנבנו טרם שנת 1980. הסיבה לכך היא שמבנים אלו לא נבנו על פי תקן 413. תקן זה קובע הוראות קונסטרוקטיביות לבנייה, כדי שהבניין יוכל לעמוד ברעידת אדמה. בפריפריה, היכן שהסיכון להיפגע מרעידת אדמה גבוה, כמעט ולא נעשים פרויקטים של התחדשות עירונית. הסיבה לכך היא חוסר כדאיות כלכלית, בשל שווי הקרקעות הנמוך. האם המצב הזה הולך להשתנות בקרוב?

על פי המודל שקבעה המדינה, פרויקטים של התחדשות עירונית נעשים על בסיס התקשרות בין דיירי הבניין לבין יזם פרטי. הדיירים מקבלים בניין מחוזק ומשופץ ותוספות כגון מעלית, חנייה, וממ"ד.    בתמורה, מקבל היזם זכויות בנייה, שמאפשרות לו לבנות דירות נוספות, ולמכור אותן בשוק החופשי.
היזמים מעדיפים להשקיע את מרצם כדי לממש פרויקטים של תמ"א היכן ששווי הקרקעות גבוה - בערים כמו תל אביב, הרצליה או רמת גן. ערים אלו נמצאות באזורי סיכון נמוכים יחסית לרעידות אדמה. לעומת זאת, בערים אשר נמצאות ברמת סיכון גבוהה לרעידות אדמה, כמו עכו או טבריה מומשו פרויקטים בודדים. ואילו בערים אשר נמצאות ברמת הסיכון הגבוהה ביותר כמו בית שאן, קריית שמונה או צפת, לא נעשו עד היום כלל פרויקטים של התחדשות עירונית.

חייבים לשנות את המודל הקיים

מומחים בתחום טוענים, שהדרך היחידה לחזק מבנים מפני רעידות אדמה בפריפריה ולמגן אותם, תהיה רק על ידי מימון ממשלתי. שר האוצר, משה כחלון, הצהיר לאחרונה כי הממשלה צפויה לאשר תוכנית לחיזוק ומיגון מבנים ברחבי הארץ מפני רעידות אדמה וטילים. שר השיכון, יואב גלנט, הכריז גם הוא לאחרונה על מהלך שצפוי לחולל שינוי דרמטי בנושא. על פי גלנט, יזמים שיקדמו פרויקטים של תמ"א בפריפריה, יקבלו בתמורה זכויות בנייה באזורי ביקוש במרכז הארץ. אך עד שהבטחות אלו ימומשו, אם בכלל, חייב להימצא פתרון זמני. אפשרות אחת היא להגדיל את המכפיל עבור היזם, כדי שיהיה לו תמריץ כלכלי לקדם את הפרויקטים בפריפריה. אך מודל זה עלול ליצור בעיות אחרות. כאשר מדובר במכפיל גבוה, כגון 4-5 דירות על כל דירה קיימת, הברירה היחידה תהיה בנייה של רבי קומות. מבנים אלו יקרים הן לבנייה והן לתחזוקה. בנוסף, התוצאה תהיה צפיפות יתר, ועומס רב על התשתיות העירוניות.

אחד החסמים העיקריים בקידום תהליכי התחדשות עירונית הוא הבירוקרטיה הסבוכה ברשויות המקומיות. אין ספק, שגם הרשויות המקומיות בפריפריה יצטרכו להקל על היזמים בוועדות ובבירוקרטיה, על מנת לקדם התחדשות עירונית בתחומן. 
כך או כך, המציאות בשטח היא שהמודל הנוכחי אינו מעודד התחדשות עירונית בפריפריה. על מנת לקדם פרויקטים של תמ"א באזורי סיכון, יש צורך ביצירת מודל מתאים.  

מעוניינים לדעת כמה שווה תמ"א 38 בתל אביב? לחץ 

כתבות שאולי פיספסתם

*#