תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

בניין עם דיירים סרבניים? אולי תרצו לדעת

זה מתחיל בחלום ונגמר בבניין משופץ ודירה חדשה אבל הדרך לשם, העוברת בפרויקט תמ"א 38 היא ארוכה ורצופת מהמורות. ברוב הפרויקטים ניתן למצוא לפחות דייר סרבן אחד שמתנגד לביצוע הפרויקט, ושאר הדיירים התומכים בפרויקט נאלצים להתמודד עם הבעיה

שכנוע
© Fizkes | Dreamstime.com

פרויקט של תמ"א 38 חיזוק או הריסה ובינוי הם תהליכים ארוכים ומורכבים בשל גורמים רבים המעורבים בתהליך והדרישה לאישורים של ועדות מקומיות. מה שלעיתים עשוי להפוך את הפרויקט לסבוך עוד יותר הוא הצורך בהסכמת הדיירים לפרויקט תמ"א 38. לא פעם יש דייר אחד או יותר אשר יתנגדו לביצוע הפרויקט בבניין. איך מתמודדים עם דייר סרבן?

על מנת שתמ"א 38/1 חיזוק תצא לפועל נדרשת הסכמה של 66% מבעלי הזכויות בבניין לעומת זאת, בתמ"א 38/2 הריסה ובינוי נדרשת הסכמה של 80% מבעלי הזכויות בבניין. לכאורה עסקת תמ"א 38 נראית ככזו שכל הצדדים מרוויחים בה, אך בפועל ברוב הפרויקטים ניתן למצוא לפחות דייר סרבן אחד שמתנגד לביצוע הפרויקט. חלק מהדיירים הסרבניים מתנגדים למימוש הפרויקט מסיבות אובייקטיביות כמו לדוגמא פגיעה באיכות חיים בזמן ביצוע עבודות התחזוקה בבניין ההופכות אותו לאתר בנייה רועש ומלוכלך. חלק אחר של דיירים מסרבים בשל היסטוריה של סכסוך עם השכנים. אך ישנם דיירים המערימים קשיים על ביצוע הפרויקט על מנת לזכות בתמורות גבוהות יותר, הם משתמשים בסירובם לחתום על העסקה כצעד טקטי להפעיל לחצים על היזם ולמקסם את ערך הדירה שלהם וכך לסחוט ממנו הטבות נוספות או תשלום כספי.

ברוב המקרים, דיירים סרבניים יעכבו את התהליך הארוך ממילא, אך לעיתים הם אף יצליחו לסכל אותו. במרץ 2018 בוטל סופית פרויקט תמ"'א 38/1 ברמת גן בשל דייר סרבן אחד שניהל מול היזם מאבק משפטי על מנת למנוע את ההוצאה לפועל של הפרויקט, ולבסוף כאמור הצליח. דיירים סרבניים עלולים לצוץ בכל אחד משלבי הפרויקט: בהתחלה, כאשר מתגבשת יוזמה לביצוע הפרויקט, בשלב חתימת ההסכם, ואף לאחר שאותו דייר סרבן חתם בעצמו על הסכם אך מסרב בזמן אמת לפנות את דירתו. 

איך תשכנעו דייר סרבן לחתום?

  • ראשית, חשוב לקיים דיאלוג מכבד ולהימנע ככל האפשר ממצבים של ויכוחים, הטחת האשמות, ושבירת כלים. זכרו כל הזמן שאתם צריכים לגייס את הסרבן ולא להזין את ההתנגדות שלו. היו קשובים לצד שלו, נסו להבין את המניעים שלו להתנגדות לפרויקט, ולהציע פתרונות והצעות יעילות.  
  • כאשר מדובר בדייר סרבן מטעמים אובייקטיביים כמו אדם מבוגר או חולה אשר ביצוע עבודות התחזוק בבניין יפגעו בהתנהלותו ובאורח חייו, אפשר לשקול להעניק לו הטבה נוספת, כמובן בהסכמת שאר הדיירים.
  • לאורך כל התהליך חשוב להיות יצירתיים ולשוב מחוץ לקופסא. אם מדובר לדוגמא בדייר סרבן משום שהוא חושש משינויים או מעלויות אחזקה של בניין חדש, חשוב להתגמש מולו ולנסות למצוא פתרון יצירתי שישביע את רצונו.
  • כאשר מדובר בסרבן שטיעוניו אינם סבירים וכל כוונותיו הן ניסיונות לסחוט תמורות נוספות אין להיכנע לדרישותיו. אם הוא אינו מתרצה לאחר הסברים והבהרות, הוא עשוי להסכים לאחר שתפנו למפקח או לבימ"ש בתביעת נזיקין או בבקשה לחייב את הדייר לחתום על ההסכם או לפנותו מדירתו. ככלל מומלץ לבחון אפשרויות גישור עם אנשי מקצוע מוסמכים ולמצות את כל הדרכים לפני שניגשים לתביעות משפטיות שיאריכו את התהליך וייקרו אותו. 

הגעתם להסכמה עם כל הדיירים בבניין? לחצו כאן לשלבים המומלצים לתהליך תמ"א 

כתבות שאולי פיספסתם

*#