תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המטרה: חוק להסדרת תחום קבוצות הרכישה

רוכשים רבים מעדיפים להימנע מכניסה לקבוצות רכישה, עקב חששות מהתנהלות לא ישרה. תזכיר חוק חדש שמקדמת השרה איילת שקד נותן מענה לחששות הרוכשים וגם ליזמים. פרויקט מגורים ראשון מסוגו שנצמד לתזכיר החוק החדש מוקם בימים אלו בשכונת נווה שאנן המתעוררת

תל אביב
© Slidezero | Dreamstime.com

תזכיר חוק שפרסמה לאחרונה שרת המשפטים איילת שקד, אמור לתת מענה לאלה המעוניינים להצטרף לקבוצות רכישה, אך חוששים מהתנהלות לא מקצועית או ישרה, עקב מקרי עבר. השרה שקד הצהירה בעבר כי בכוונתה לעגן את הנושא בחקיקה, והקימה לשם כך ועדה מקצועית, שכללה את הצוות של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה ארז קמיניץ, כדי לגבש המלצות להסדרת התחום. על פי המלצות הוועדה, הגישה השרה לאחרונה תזכיר חוק, כדי לבצע הסדרה רכה בקבוצות הרכישה. לדבריה החוק יחייב את היזמים להתנהל בשקיפות מלאה, ויגדיר נקודות יציאה לרוכשים במקרה ולא תהיה התקדמות בפרויקט תוך פרק זמן מוגדר. שקד הבהירה לא פעם כי אין בכוונתה לחסל את הענף, אלא להכניס בו סדר כך שהרוכשים דרך קבוצות הרכישה עדיין יוכלו  לרכוש דירה זולה יותר באזור בו הם בוחרים, אך יזכו להגנת החוק בהתנהלותם מול היזמים.

החוק מבטח את הרוכשים

אחד הסעיפים החשובים בתזכיר החוק היא חובת הצגת דוח שמאי מקרקעין (דו"ח אפס) על הקרקע המוצעת, כדי למנוע מעשי רמייה. עוד מצוין בתזכיר, כי היזם יחויב להנפיק לרוכשים דו"ח מפורט על התקדמות הבנייה כל שישה חודשים. היזם יהיה חייב להדגיש בפני הרוכשים כי המחיר שסוכם אינו המחיר הסופי, והוא יכול להשתנות ולעלות משמעותית בהמשך התהליך.

אחד הכשלים העיקריים בקבוצות הרכישה הם ניגודי האינטרסים המובנים בקבוצות הרכישה. אם לדוגמה דמי הניהול של היזם יהיה אחוז מסוים מערך הדירה, הרי שהאינטרס שלו יהיה שמחירה יהיה כמה שיותר גבוה. תזכיר החוק קובע כי דמי הניהול יהיו קבועים מראש עם ההצטרפות לקבוצה, ולא יקבעו כאחוז מסוים מסכום הדירה. בנוסף, יוגבלו דמי ההצטרפות לקבוצה בהתאם לתקנות שתפרסם השרה שקד לאחר אישור החוק.

ניהול חשבונות הנאמנות בקבוצות הרכישה הוא מרכיב קריטי בשמירה על כספי הרוכשים. כשיזם מנהל כמה קבוצות רכישה במקביל, התנהלות לא מקצועית או לא ישרה עלולה לגרום לאובדן הכסף של הרוכשים. תזכיר החוק קובע כי כדי לבטח את כספי הרוכשים, יהיה חשבון נאמנות נפרד לכל קבוצה. החשבון  ינוהל  על ידי נאמן שלא יהיה מקורב בכל צורה שהיא למארגן הקבוצה.

עוד נקודה חשובה שמעלה החוק היא הסדרת נקודת יציאה לרוכשים. אם תוך שלוש שנים הקרקע לא נרכשה, או תוך ארבע שנים לא יושג היתר בנייה, הרוכשים יוכלו לקבל את כספם ולעזוב.

בנוסף, יוכלו חברי קבוצת הרכישה להחליף את היזם ברוב של 70%, ואת הנאמן ברוב רגיל, וכך מחזק החוק את המחויבות לרוכשים ולא לבעלי אינטרסים אחרים.

תל אביב
© Rostislav Glinsky | Dreamstime.com

לפרויקט הבוטיק של דרום תל אביב >>

קבוצות רכישה שכבר פועלות על פי החוק

חקיקה בתחום קבוצות הרכישה היא לא אינטרס רק של הרוכשים, אלא גם של היזמים המקצועיים, הנפגעים מהתנהלות לא מקצועית ולעיתים אף פלילית של גורמים שונים בענף .

עבור אותם יזמים, תזכיר החוק הוא מבורך והם כבר החלו לפעול על פיו. חברת שהם ישראל לדוגמא, המנהלת קבוצת הרכישה ברחוב ארלינג'ר 13, בשכונת נווה שאנן בתל אביב, כבר נצמדת לתזכיר החוק החדש.

פרויקטים אחרים שנבנים בשכונות נווה שאנן ופלורנטין בתל אביב נמצאים בתחילת תהליך אישורי הבנייה והעתיד צופה להם קשיים ודרישות לא ברורות בהמשך תהליך העבודה. לעומתן, פרויקט המגורים ברחוב ארלינג'ר נמצא בסוף תהליך אישורי הבניה, והתכניות כבר אושרו בוועדה. החברה מלווה על ידי משרד עורכי הדין E.R.M הבינלאומי, וכבר קיבלה דוח שמאי של משרד השמאות ישראל יעקב, והיתר הבניה צפוי להתקבל לאחר תשלום האגרות.

"אנחנו גאים להיות הפרויקט הראשון שנצמד לתזכיר החוק של שרת המשפטים איילת שקד בנוגע לקבוצות רכישה", אומר בעלי החברה והיזם, נדב גולדשטיין. "אנחנו מברכים על היוזמה של שרת המשפטים ומאמינים כי החוק יחזיר את האמון של המשקיעים והרוכשים בקבוצות הרכישה, ויסייע להוציא מהתחום גורמים פחות מקצועיים".

חברת שהם ישראל מתחייבת להציג בפני המתעניינים בפרויקט את כל המסמכים הרלוונטים, בהתאם לסעיף השקיפות המוזכר בחוק.

קבוצת רכישה בשכונה הכי חמה בתל אביב

שכונת נווה שאנן בדרום תל אביב נחשבת לבעלת פוטנציאל גדול בזכות הסמיכות שלה למרכז העיר וליציאה לאיילון, ובזכות תשתיות חזקות מהתקופה בה הייתה חלק מהלב הפועם של העיר. עד היום הפוטנציאל לא מומש, אך לאחרונה חלו מספר התפתחויות המעידות שתוך שנים בודדות המהפך במעמדה של השכונה יקרום עור וגידים: תוואי הרכבת הקלה שעובר בסמוך, מתחם שומרון בו יבנו עשרות מגדלי מגורים עם  1,160 יח"ד, קמפוס תרבות, אמנות ומחול, שיכלול את משכנה הקבוע של להקת בת שבע, שוק אוכל בינלאומי ושטחי תעסוקה ומסחר נוספים.

חברת שהם ישראל

השטח של קבוצת הרכישה של שהם ישראל ברחוב ארלינג'ר 13 ממוקם במרחק כ- 200 מטרים ממתחם שומרון, והיזמים משוכנעים כי בניין הבוטיק יניב תשואות מעולות למשקיעים בזכות המיקום האטרקטיבי שלו.

בניין הבוטיק ברחוב ארלינג'ר 13 כולל 22 דירות בלבד, ושלוש חנויות עם כניסה מהודרת הכוללת פטיו מעוצב וגימור חיצוני מרהיב עם תכנון אדריכלי ייחודי. הדירות הרגילות בפרויקט נחטפו בתוך חודש מתחילת השיווק, וכעת משווקת החברה את הפנטהאוזים הייחודיים ואת דירת הגן בבניין, בנוסף לחנויות בקומת הכניסה.

לפרויקט הבוטיק של דרום תל אביב >>

התחדשות עירונית > בחזרה למדור

כתבות שאולי פיספסתם

*#