תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

אשדר בוטיק: הזוכה במדד ההתחדשות העירונית-תמ"א 38 לשנים 2017-2018

הזינוק האדיר שעבר בעשור האחרון תחום התמ"א הביא לשוק חברות נדל"ן רבות שניסו לזכות בבכורה. לאחרונה, "אשדר בוטיק" דורגה במקום הראשון במדד להתחדשות עירונית- תמ"א 38, וקיבעה את מעמדה כמובילה בתחום

אשדר
תמונת הדמיה

במשך שנים "אשדר בוטיק" עשתה לעצמה שם כאחת המובילות, החזקות והמבוססות ביותר בתחום ההתחדשות העירונית. השנה, היא זכתה במדד להתחדשות עירונית של מדלן וגלובס בתחום התמ"א 38, והוכיחה שגב חזק של חברת אשדר מקבוצת אשטרום, ביחד עם ניסיון רב שנים – עושים את שלהם, גם כשזה מגיע לתמ"א.

תמ"א 38: השנים הראשונות

תמ"א 38, היום מונח שגור בפי כל קבלן, דייר או עיתונאי נדל"ן, היא המצאה חדשה יחסית בנוף המקומי. התמ"א אושרה בישראל רק בשנת 2005. היא התקבלה בקרירות, השוק לא בדיוק הבין מה זו החיה החדשה הזו ואיך יוכל להרוויח ממנה, ומחירי הנדל"ן באותה התקופה והיקף התמריצים שניתנו ליזמים - לא הצדיקו, ברוב המקרים, פרויקטים מהסוג הזה. הרגולטור, שהבין את המורכבות הגדולה של הנושא, החל לחוקק חוקים בתחומי המקרקעין, המיסוי, התכנון והבניה – כדי לתמרץ את אותה יוזמת התחדשות עירונית ולהוציא אותה לדרך.

וכך, בשנת 2008, שלוש שנים אחרי שהתמ"א אושרה, החלו להופיע ניצנים ראשונים שלה ברחבי הארץ. "צריך להבין, שכדי להגיע למצב של תמ"א 38, צריך לעשות לא מעט פעולות הכנה," אומר עומר גוגנהיים, מנהל אשדר בוטיק. "צריך לעבור בין הדיירים, להחתים אותם על הסכמה, לייצר תכניות, להגיש לעירייה. מהרגע שרעיון התמ"א עולה ועד שהוא מגיע למימוש, יכולות לעבור בקלות 5-6 שנים."

אשדר
תמונת הדמיה

"אשדר מקבוצת אשטרום" זיהתה את פוטנציאל התמ"א האדיר במדינה, והחלה לפעול בתחום. "בשנת 2008, כשאמרו תמ"א 38, התכוונו לפרויקטים של חיזוק מבנים, בהם מחזקים את הבניין נגד רעידות אדמה, ובמקביל, בונים תוספת של דירות ספורות על הגג. השחקנים הגדולים בתחום הבניה למגורים, ואשדר ביניהם, לא רצו להיכנס לפרויקטים שהיו בהגדרה קטנים מאוד מבחינת ההיקף," מספר גוגנהיים. "בשנים האלה המחוקק החל לחוקק חוקים שהפכו את התחום לכדאי עבור היזמים, ובאשדר ואשטרום זיהו את הפוטנציאל. בשנת 2011 כבר היו ניצנים ראשונים של תמ"א 38/2, הריסת מבנים ובניה מחדש, וזה מה שיצר עבורנו את ההזדמנות להיכנס לתחום ולהתמחות בו. לקבוצה כמו שלנו, שעובדת בתהליכי עבודה מסודרים, עם שדרת ניהול מקצועית ובעלת ניסיון רב, זה התאים. עם הזמן הגדלנו את היקף ואת נפח הפרויקטים, והפכנו למומחים בתחום. עם השנים התחרות גדלה, והסתבר כי קיימת חשיבות מכרעת למקצועיות, הניסיון והחוסן הפיננסי אותם צברנו בכל הפרויקטים שהסתיימו בהצלחה רבה."

אמינות מעל הכל  

"תחום התמ"א הוא תחום מאתגר עבור בעלי הדירות", מסביר גוגנהיים. "לא חסרים מקרים בהם דיירי הבניין התקשרו עם חברה קטנה, שבמקרה הטוב נקלעה לקשיים כבר בשלב קבלת ההיתר, רק בגלל חוסר ניסיון, ובמקרה הרע - במהלך הביצוע התברר שאין לחברה משאבים שיאפשרו לה לסיים את הפרויקט. מה גם, שעם הזמן הדרישות של בעלי הדירות עלו, ובהתאם - מתודות העבודה השתכללו. "אשדר בוטיק" סללה והובילה את הדרך למגמה הזו, ובמידה רבה גם יצרנו את הסטנדרטים הגבוהים בתחום."

לראיה, "אשדר בוטיק" זכתה בשנים 2017 ו-2018 במקום הראשון במדד ההתחדשות העירונית- תמ"א 38, מדד אשר בודק בין השאר את החוסן הפיננסי של החברה, כמות הפרויקטים שהסתיימו בהצלחה, כמות פרויקטים שבשיווק, שאוכלסו, שבשלבי היתר וכן הלאה. מעל 1,000 חברות נדל"ן מתחרות בשוק התמ"א בארץ, וכולן מתחרות על ההובלה. "התחום הזה מאוד קשה ומאוד מורכב. יש המון בעלי תפקידים שקשורים בהקמה של בניין במסגרת התחדשות עירונית: החל מאיתור המבנה וניתוח הכדאיות הכלכלית של הפרויקט, דרך השיח עם הדיירים, ניהול המו"מ החוזי, אישור התכניות ועוד. זהו תהליך רגיש מאוד של איזונים וצריך לדעת כייצד לנהל אותו. בעבר , היה ניתן  לסיים את הפרויקט בארבע שנים בערך, והיום מדובר בפרויקטים שנמשכים לפחות חמש או שש שנים, ובמקרים חריגים אפילו יותר."

"סוד הקסם", על פי גוגנהיים, הוא התמדה, "אנחנו לא פוחדים מעבודה קשה. השילוב בין מתודות העבודה המשוכללות, המוטיבציה והאמביציה של אנשי הצוות, רמת האמינות הגבוהה והמוסר העסקי גורמים לנו להצליח ולהמשיך להוביל את התחום."

אז מה כללי האצבע עבור דיירים שמחפשים חברה יזמית לפרויקט התמ"א?

אשדר
תמונת הדמיה

על פי גוגנהיים, מדובר בשלושה כללים פשוטים:

  • ביטחון ביזם: כשדיירים ניגשים לבחור יזם, חשוב שידעו ויבינו היטב עם מי הם עושים עסקים. הקבוצה שלנו, אשטרום, וחברת אשדר, הן חברות עם DNA מאוד אמין ואחראי, הלקוחות שלנו מרגישים בטוחים, ובצדק, הן כשהם בוחרים באשדר בוטיק לביצוע פרויקט והן כשהם קונים דירה מהחברה. הניסיון שלנו מדבר בעד עצמו, ומבטיח שהחברה תעמוד בהתחייבויותיה.
  • המקצועיות והניסיון: למצוא יזם בעל ניסיון מצטבר מהווה חשיבות מכרעת, רצוי לאתר מישהו שכל מטרתו, תכליתו וכספו מיועדים לקידום פרויקטים, וזה מה שעושה את כל ההבדל. אני ממליץ לדיירים לחפש חברה רצינית שזה מה שהיא עושה, מהבוקר עד הערב ולא כעיסוק משני. אשדר בוטיק מהווה דוגמא מצוינת כחברה מומחית וייעודית.
  • גב כלכלי ויחס אישי : פרויקטים של תמ"א 38 עלולים להיבלע  בחברות הגדולות. לעומת זאת עם חלק מהחברות הקטנות יש בעיה של חוסר ודאות בהקשר של חוסנן הכלכלי. "אשדר בוטיק" מהווה שילוב מנצח מצד אחד מקבלים את האיתנות הפיננסית של קבוצת אשטרום וחברת אשדר ומצד שני את היחס האישי של הצוות באשדר בוטיק . באשדר בטיק, כל פרוייקט מקבל את תשומת הלב האינדיבדואלית בכל השלבים : משלב ההסכם לביצוע הפרויקט, דרך התכנון ההנדסי המותאם לדרישות הדיירים, , שלבי הפינוי, ההקמה, האיכלוס והשירות שלאחר מכן.

התחדשות עירונית > בחזרה למדור

כתבות שאולי פיספסתם

*#