מתחם האלף בראשון לציון: יוצרים מציאות אורבנית חדשה

עיריית ראשון לציון אישרה בסוף 2017 תכנית מתאר שאפתנית שתהפוך את העיר לשלישית בגודלה בישראל. תכנית המתאר החדשה לעיר כוללת בחובה מהפכה עירונית של ממש, בכל הנוגע לתכנון עירוני בישראל, שעשויה לתת מענה לכשלי השוק המאפיינים ערים רבות בארץ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נדלן נדלן
צילום: shutterstock.com
TheMarker Labels
תוכן מקודם
TheMarker Labels
תוכן מקודם

שכונות ומתחמי מגורים רבים אושרו ונבנו לאחרונה בישראל. כל מתחמי המגורים הללו מאופיינים בבנייה מסיבית של אלפי יחידות דיור בשכונות בהן ניתן למצוא מגורים, מוסדות חינוך פורמלי ובלתי פורמלי, ולעיתים מרכזים מסחריים שכונתיים. תכנון זה יוצר כשל שוק מהותי משום שלפי תכנון זה, כמעט כל תושבי המתחמים הבוגרים נאלצים לעזוב את מתחם המגורים בבוקר ולחזור בערב, כדי להתפרנס. דבר זה גורם לא רק לפקקי תנועה קשים בשעות השיא, אלא גם למצב בו המתחמים עצמם מתרוקנים למעשה מתושבים בשעות היום.

יתר על כן, היעדרם של מרכזים מסחריים ומוקדי פנאי ובילוי במתחמים, גורמים לכך שתושבי המתחמים לא צורכים שירותים או מוצרים וגם רחובות המתחמים נותרים שוממים בחלק הארי של היום.

1000 דונם, 5500 יחידות דיור ו- 1.7 מיליון מטרים למסחר. תעשייה ותעסוקה

תכנית האלף, שנכללה בתכנית המתאר המאושרת של ראשון לציון נותנת מענה מעמיק ומובנה לתופעה זו בפעם הראשונה מזה שנים ארוכות.

צילום: יחצ

מתחם האלף משתרע בחלקה הדרום מערבי, ממתחם ראשון מערב בצפון ועד לכביש 431 בדרום ומכביש 40 במזרח ועד לחוף הים במערב. כחלק מהתכנית, יפונו שני קילומטרים בחוף הים, המוחזקים כיום על ידי צה"ל ויוחזרו לרשות הציבור.

במתחם האלף צפויות להיבנות כ- 5500 יחידות דיור וכ- 1.7 מיליון מטרים רבועים, שיוקדשו למסחר, תעשיית הי טק ותעסוקה. ההערכה היא כי כ- 1000 איש יועסקו במתחם זה. מאז אישור התכנית הביע בנק דיסקונט את כוונתו להקים קריה לבנק ברובע.

כמו כן, ייבנו במתחם מוסדות לימוד לכל הגילאים, מתנ"סים וכל השירותים הדרושים לתושביו.

בהקשר זה חשוב לציין כי המתחם גובל בתחנת הרכבת משה דיין ועם השלמת קו המטרו הראשון – M1 של חברת נתע, יוכלו תושבי המתחם והמועסקים בו ליהנות מתחבורה ציבורית אמינה, זמינה ובטוחה, לכל קצווי גוש דן, השפלה ושרון.

עם אישור תכנית המתאר, העירייה תוכל לפעול לאישור מזורז של תכניות מפורטות, התואמות את תכנית המתאר, דבר המשפיע באופן מהותי על תהליכי האישור ומתן ההיתרים בשכונה.

סביבה עירונית שוקקת, בריאה וירוקה

צילום: shutterstock.com

השילוב בין מגורים, תעסוקה, מסחר ופנאי ישפיע באופן ניכר על פני המתחם המתוכנן. בניגוד למתחמי מגורים אחרים בישראל, הרי שבמתחם זה התושבים יוכלו לקבל את כל השירותים שלהם במרחק הליכה מהבית. יתר על כן, סביר להניח כי חלק גדול מהאנשים שיעבדו בקריית התעסוקה במתחם, יעדיפו להתגורר בו.

כך תיווצר לראשונה מציאות עירונית חדשה בישראל, שתאפשר סביבה עירונית שוקקת חיים 24/7, המשלבת מגורים, לימודים, עבודה, בילוי ופנאי והכל במרחק הליכה מהבית. המשמעות של כל אלה אינה מתבטאת רק באיכות החיים של התושבים, אלא גם באיכות הסביבה העוטפת אותם. פחות כלי רכב בכבישים משמעותם פחות זיהום אוויר, סביבה יותר ירוקה ובריאה והחזרת המרחב העירוני לכל המשתמשים בו. אין ספק כי הפתרונות שיספקו הן הרכבת הקלה והן קו המטרו יחזקו את כל אלה ביתר שאת.

נדל"ן למגורים בראשון לציון עכשיו בהצעה מיוחדת 

ראשון לציון – מקום חמישי בדירוג הערים היקרות בישראל

איך כל אלה ישפיעו כל מחירי הדירות באזור? כבר היום ראשון לציון מהווה את אחת הערים האטרקטיביות והיקרות בישראל. מיקומה בסמוך לתל אביב, יחד עם השירותים העירוניים שהיא מספקת לתושביה, מיקמו אותה בשנת 2017 במקום החמישי בדירוג הערים היקרות בארץ, שנעשה על ידי מכון גיאוקרטוגרפיה. סביר להניח כי עם הבשלת התכנון ותחילת הבנייה של מתחם האלף, הרי שהמחירים בעיר בכלל והמחירים במתחם בפרט, יבצעו קפיצה נוספת של למעלה מ- 10%.

אחת הדרכים ליהנות מהשבחת הערך המהותית, וליהנות מהשקעה סולידית ובראש שקט, היא רכישת יחידת קרקע מאושרת לבנייה, כלומר יחידת קרקע המיועדת למגורים ואינה נדרשת לעבור תהליך של שינוי יעוד או כל תהליך אחר.

צילום: shutterstock.com

קרקע מאושרת לבנייה – תשואה פנומנלית במסלול סולידי

החברות נדלן נדלן וכהן פליקס אשר חולשות על שטחים עצומים במם ומחזיקים בשיתוף מעל 500 דירות שיבנו שם  , מוציאות לשיווק בניין נוסף במתחם  הקרקעות מאושרות לבנייה במתחם האלף אומר בהקשר זה מציין פליקס כהן  "רכישת קרקע מאושרת לבנייה במתחם האלף בשלב זה של הפרויקט, היא בבחינת הזדמנות אחרונה ליהנות מתשואות פנומנליות על ההון. כל מי שרוצה להגיע לדירה במחיר שפוי או להרוויח מאות אחוזים במתחם מהמתקדמים ביותר במזרח התיכון .

זאת משום שהתכניות למתחם מאושרות ונמצאות בשלב של לפני איחוד וחלוקה ליחידות דיור. לאחר ששלב זה יושלם, המחירים ימריאו, כפי שכבר קרה בכל מתחם אחר, במעבר מאישור תכנית לתכנון מפורט של העירייה.

יתר על כן, הקרקע נרשמת על שם הרוכשים בטאבו כקרקע בבעלות פרטית, דבר שהופך אותה לסחירה בכל עת, ואת הרוכשים למרוויחים היחידים מכל תשואה עתידית או מימוש בדמות דירה.

לבסוף, סביר להניח כי עם תחילת העבודות במתחם האלף, המתחם יהווה אבן שואבת לאוכלוסייה איכותית מכל אזורי הביקוש במרכז הארץ וייצר "מיקרו שוק" שבו המחירים ישמרו על מגמת עליה מהירה ויציבה לאורך זמן".

נדל"ן למגורים בראשון לציון עכשיו בהצעה מיוחדת 

>> כובשים את תל-אביב: תכירו את התושבים הנחשקים

>> אילת מודל 2028: צומת מרכזי בישרא

השקעות נדל"ן מומלצות > בחזרה למדור