תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

חושבים בגדול: מהפכת התשקיפים של הגשמה

לכתבה
Shutterstock

השגחה, שקיפות ובקרה - לטובת משקיעים פרטיים שמחפשים להשקיע סכומים קטנים במיזמי נדל"ן גדולים, פתחה הגשמה, חברת ההשקעות בנדל"ן הגדולה בישראל, מסלול להשקעה באמצעות תשקיף

אלה שהתמזל מזלם והצליחו לחסוך, נמצאים בשנים האחרונות בסיטואציה בעייתית, שבה הכסף ששמו בצד לא מייצר תשואה משמעותית, בגלל הריבית הנמוכה המונהגת במשק. נגמר העידן שבו "סגרנו" כספים בתוכניות חיסכון סטנדרטיות לטובת יצירת רווח ריאלי - הצצה זריזה לעבר שורת הרווח בתוכניות הללו מגלה שהכסף המונח בהן נשחק בהדרגה ומאבד מערכו.

במהלך העשור האחרון, נראה כי השקעה בנדל"ן מניבה תשואות מרשימות. אך עד לא מזמן, השקעה בפרויקט נדל"ן הייתה נחלתם של השחקנים הגדולים במשק, בעלי הממון להשקעה בקנה מידה גדול. לאחרונה אנחנו רואים איך כללי המשחק בעולם ההשקעות בנדל"ן משתנים, בזכות עלייתו של תחום חדש המאפשר גם למשקיעים בסכומים קטנים יחסית להשקיע בפרויקטים גדולים.

למידע נוסף על ההשקעות >>

מנהטן
iStock

חברת הגשמה הייתה החלוצה בתחום גיוס ההמונים בהשקעות נדל"ן; והיא גם הייתה הראשונה לייסד מודל השקעה חדש - השקעה בנדל"ן באמצעות תשקיף. התשקיף הוא מסמך שכולל את כל המידע המהותי על ההשקעה, ובמסגרתו אנשים פרטיים יכולים להשקיע בהשקעת נדל"ן גדולה וליהנות מאפיק השקעה תחת רגולציה.

שומרים על המשקיעים

מטרת התשקיף היא לספק למשקיעים מידע מקיף ומקצועי, המאפשר בחינה עניינית ומפורטת של הפרויקטים שאליהם ירצו להצטרף. התשקיף מאגד את כל המידע הרלוונטי על ההשקעה ועומד בסטנדרטים מקצועיים מחמירים.

רו"ח מוטי חכם הוא האיש שאחראי על ניהול התשקיפים בהגשמה. נשמע פשוט? תחשבו שוב - מדובר בניהול קפדני של כל התהליך, מלפני פרסום התשקיף ולאורך כל הפרויקט. תפסנו אותו לשיחה קצרה על מנת לנסות להבין יותר את המהלך שאותו מובילה הגשמה בשנה וחצי האחרונות.

מוטי, למה הגשמה בחרה להציע לציבור להשקיע בתשקיפים?

"בסוף 2016 הגשמה החלה להוביל מהפכה נוספת בתחום ההשקעות בישראל - השקעה באמצעות תשקיף. עד אז, מספר גדול של משקיעים לא היו יכולים להצטרף להשקעה אחת, כיוון שעל פי חוק ניירות ערך אי אפשר לגייס להשקעות יותר מ-35 משקיעים בכל פעם שלא באמצעות תשקיף. השקעות שמתבצעות על פי תשקיף מאפשרות למספר משקיעים גדול יותר לחבור לטובת השקעה בסדר גודל גדול יותר, ועדיין לשמור על השקעה בסכומים נמוכים יחסית - מ-100 אלף ש"ח. באופן הזה, הגשמה יכולה להציע למשקיעים שלה השקעות מגוונות בקנה מידה גדול יותר".

אילו גופים מעורבים בתשקיף ומה התפקיד שלהם בכל התהליך?

הגשמה
יח"צ

"השותפות בתשקיף היא למעשה תאגיד ציבורי אשר נדרש לעמוד בדרישות רגולטוריות ובכללי ממשל תאגידי שנקבעו במסגרת חוק החברות, חוק ניירות ערך ותקנותיו. כיום הגשמה מכהנת כשותף כללי של שש שותפויות השקעה ציבוריות, המשקיעות כל אחת בנכס אחר, ואחראית על התנהלותן כתאגידים ציבוריים ועל הדיווחים של השותפויות לציבור. את השותף הכללי מלווים - משלב הכנת התשקיף ולכל תקופת הפרויקט - משרד עו"ד הרצוג, פוקס, נאמן.

"השותפויות הציבוריות הללו מחויבות , בין היתר, בקיום אספות כלליות ושנתיות; בפרסום דוחות תקופתיים ודיווחים שוטפים לרשות ניירות ערך ולציבור; בכינוס ישיבות דירקטוריון וועדת ביקורת; ובמינוי דירקטורים חיצוניים, מבקר פנים, רו"ח חיצוני ומפקח חיצוני. כל הגופים והאמצעים האלה נועדו לפקח על כל שלב בהשקעה, מתוך מטרה להגן על האינטרסים של המשקיעים".

מה נכלל בתשקיף ומה הערך שהוא מציע למשקיעים?

"התשקיף מאגד את כל הפרטים הנדרשים על פי חוק בהצעה של ניירות ערך לציבור. כך שלכל אחד מהמשקיעים יהיה את כל המידע הנדרש בשביל להחליט אם לרכוש את ניירות הערך המוצעים באמצעות התשקיף.

למידע נוסף על ההשקעות >>

"התשקיף כולל מידע כללי על ניירות הערך המוצעים. מעבר לכך, התשקיף כולל מידע מפורט על ההשקעה - זהות החברה היזמית והניסיון שלה, עקרונות ההתקשרות איתה, תיאור של הפרויקט וכמובן תוכנית עסקית מפורטת ואופן החלוקה של הרווח הצפוי בפרויקט בין המשקיעים. כל המידע הזה מאפשר למשקיעים לקבל את ההחלטה - האם להצטרף להשקעה המוצעת בתשקיף".

ומה קורה אחרי שהכסף גויס, במהלך הפרויקט?

"בתקופת הפרויקט השותפות הציבורית מחויבת לעמוד בכללי דיווח אשר חלים על תאגידים ציבוריים. כל המידע על השותפות הציבורית חייב להיות גלוי לכולם ומתפרסם באתר המגנ"א - מערכת גילוי נאות אלקטרונית, שבמסגרתה מוצגות הודעות של תאגידים ציבוריים. המידע שנכלל בדיווחים נשלח למשקיעי הגשמה באופן ישיר מיד לאחר הפרסום במגנ"א, על מנת לספק למשקיעים מידע מלא ושוטף על אודות ההשקעה בכל תקופת הפרויקט".

מאז הקמתה גייסה הגשמה מעל 300 השקעות ברחבי העולם, 118 מתוכן כבר רשמו אקזיט. עד כה גייסה הגשמה כסף עבור השקעות באמצעות 6 תשקיפים להשקעות נדל"ן בארה"ב ובאירופה.

>> קרן ההשקעות שמאפשרת לפזר את החשיפה לסיכונים

>> מתחם האלף בראשון לציון: יוצרים מציאות חדשה

השקעות נדל"ן מומלצות > בחזרה למדור

* אין באמור לעיל משום הצעה או הזמנה להשקעה, אלא הצגה כללית של אפשרות הצטרפות למאגר משקיעי הגשמה. כל האמור לעיל בכפוף לתקנון ולכללי הגשמה. ההשקעה בפרויקטים טומנת בחובה סיכויים, כמו גם סיכונים בקשר עם כספי ההשקעה. הגשמה אינה אחראית או ערבה בשום צורה שהיא להחזר ההשקעות למשקיעים ובכלל זה רווחים כתוצאה מהשקעתם בהשקעות השונות. מודגש כי אין באמור לעיל משום הבטחת תשואה כלשהי. כל השקעה תעשה על ידי מספר משקיעים מוגבל, כמותר על פי דין. ההתקשרות עם המשקיעים תבוצע בהתאם למסמכי עסקה והתנאים הקבועים בהם ובכפוף למשא ומתן מפורט ולקבלת פרטים נוספים למשקיעים שיגיעו לשלב המשא ומתן, שינוהל לפי סדר פנייתם לחברה ובהתאם להליך שיבוצע מולם. משקיע המעוניין להתקדם ולקבל מסמכי עסקה ופרטיה מתבקש לפנות להגשמה לצורך בחינת התאמתו לקבלת פרטיה.