תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

תל אביב מככבת במפת משקיעי הנדל"ן בעולם

מחירי הנדל"ן היציבים בישראל, שקט יחסי בזירה הביטחונית וגלי האנטישמיות המתגברים באירופה ובארה"ב, והמוניטין שיצא לתל אביב, כעיר עולם המניעה את הכלכלה העולמית, מחזירים את המשקיעים הזרים לשוק המקומי. כל אלה מחזירים את המשקיעים הזרים לשוק, לאחר תקופה קצרה של הפסקה לצורך בחינה מחדש

גרף
צילום: Dreamstime

תל אביב מככבת במפת השקעות הנדל"ן העולמית

תל אביב שזכתה בשנים האחרונות לכל התארים והובילה את הדירוגים הבינלאומיים בקרב ערי העולם, הפכה למוקד עניין משמעותי בזכות הפלורליזם שהיא מציעה לתושבים, הזירה התרבותית השוקקת שבה לא מכירים את המילה לא וכמובן – הזירה הכלכלית שמנפיקה חלק מהאקזיטים המשמעותיים ביותר בעולם. כל אלה הפכו אותה לעיר אטרקטיבית במיוחד בקרב משקיעים מחו"ל, שחלקם בוחרים בעיר בזכות כל מה שתיארנו וחלקם מאמין כי דירה בתל אביב היא הנקודה הראשונה והחשובה בדרך להעתיק מגורים בעיר ללא הפסקה.

אם אותם משקיעים היו צריכים תמריץ להשקעה בתל אביב, אפשר למצוא אותו לא רק בזכות עליות המחירים בשנים האחרונות בתל אביב, אלא גם בהתחזקותו של השקל מול הדולר, היורו והפאונד.

דירות ייחודיות בתל-אביב יכולות להיות שלכם! רוצים לבוא לסיור? הקליקו כאן

לשם הדוגמה: משקיעים שרכשו דירה בפרויקט GINDI TLV עם השקתו, לפני כעשור, נהנו לא רק מהשבחה של כ-54% בערך הנכס, אלא הרבה יותר מזה: שער הדולר בינואר 2010 היה 3.765 שקלים לדולר וכיום הוא נמוך בכ- 8%: 3.452 שקלים לדולר.

הביקוש לנדל"ן בישראל נמצא בשיא

בהתחשב בתחזיות כי המחירים בעיר ימשיכו לעלות בשל הפער ההולך ומתעצם בין הביקוש וההיצע, יחד עם סביבת הריבית הנמוכה, הרי שפוטנציאל התשואה של תל אביב רחוק מלמצות את עצמו.

תל אביב שיפוצים
צילום: Dreamstime

עו"ד פיליפ קוסקס, המתמחה בנדל"ן ובליטיגציה אזרחית, מייצג משקיעי נדל"ן יהודים ומאושש את התופעה: "בשנת 2019 הבחנו בגל חדש של השקעות בנדל"ן מצדם של משקיעים זרים מאירופה וארצות הברית, המגלים התעניינות הולכת וגוברת במרכז תל אביב מחד ומוטרדים מהאווירה הפוליטית והחברתית ומגלי האנטישמיות בעולם. חלקם אף שולחים את ילדיהם הבוגרים לישראל כדי ללמוד ולפתח קריירה בישראל, דבר המחזק את הקשר שלהם למקום וגורם להם להפוך את השאיפה לרכוש דירה לקונקרטית יותר מאי פעם.

אכן מדיניות המס השתנתה בכל הנוגע לרכישת נדל"ן בישראל, וכיום נוסף למחיר הרכישה מס רכישה בגובה של החל מ-  8% ממחיר הדירה, אבל מדובר בשיעור מס דומה למדינות אחרות בעולם ולכן הנושא אינו מהווה שיקול".

בדרך לדירה עוברים בבנק

שינוי נוסף שעבר על השוק בישראל הוא חלק מהמאבק העולמי בהלבנת הון. במסגרתו לא ניתן כיום לרכוש דירה מיזם ללא פתיחת חשבון בבנק ישראלי ויותר מכך - הבנקים בישראל יישרו קו עם הנוהג המקובל בעולם וכיום הם מנהלים תהליך מעמיק שמטרתו העיקרית היא ניהול הסיכונים והחשיפות של הבנק.

עו"ד קוסקס מסביר: "משקיע זר מכל מקום בעולם חוץ מארצות הברית, שמגיע לפתוח חשבון בישראל, יתבקש כנהוג בכל העולם, לחתום על טופס FATCA או להצהיר על אזרחות אמריקאית או אחזקות ונכסים בארצות הברית. לצד זאת, בחלק מהמקרים הלקוחות יתבקשו להציג מסמכים כמו תלושי משכורת, תנועות ואחזקות בבנקים, אישור על תשלומי מס במדינת המוצא ואפילו מכתב המלצה מהבנק. לכן, אנו ממליצים בכל פה לפתוח חשבון בישראל, עוד לפני שמתחילים לחפש דירה. כך אפשר לנהל את שני התהליכים במקביל ולקצר הליכים".

נושא נוסף שחשוב מאוד לקחת בחשבון במהלך רכישת דירה הוא כי העברה בנקאית מבנק לבנק על מנת לממן את הרכישה, יכולה להתבצע אך ורק ממדינת המקור של הרוכש. כלומר: אם הרוכש הוא בעל אזרחות צרפתית, הוא יכול להעביר את התשלום מבנק צרפתי בלבד, ולא מחשבון במדינה אחרת, בה הרוכש אינו תושב.

תנאי המימון בישראל מפתים במיוחד

לדברי ע"ו קוסקס, יש יתרון מהותי שחשוב להכיר, בכל הנוגע לפתיחת חשבון בנק: "בעלי חשבון בנק בישראל, גם כאשר הם תושבים זרים, נהנים ממסלולי מימון זמינים ברכישת דירה, עם קריטריונים ברורים. כיום ניתן לקבל משכנתה בשווי 50% מערך הנכס, בתנאי מימון ובמסלולים הדומים לאזרחי מדינת ישראל וממסלול במטבע חוץ. כמו כן, חשוב לדעת כי הזכאות למשכנתה אינה מוגבלת לדירה אחת בלבד ולכן, גם כאשר מדובר ברכישה של דירה נוספת לזו הקיימת או לרכישת מספר דירות במקביל, ניתן תמיד ליהנות מתנאי המימון הנוחים ולנצל את סביבת הריבית הנמוכה ומולה את פוטנציאל התשואה של שוק הנדל"ן התל אביבי".

טיפים חשובים למשקיעים מחו"ל

לסיכום, מציג עו"ד קוסקס כמה טיפים חשובים לאלה המתכננים לרכוש דירה בישראל:

1. כאמור, הצעד הראשון והחשוב הוא לפתוח חשבון בנק בישראל, כדי להאיץ תהליכים ברגע שתמצא דירה מתאימה לרכישה

2. התייעצו עם עורכי דין ורואי חשבון מקצועיים, בעלי ניסיון מוכח ויכולת לתווך לכם את השוק המקומי, הוראות החוק והרגולציה בישראל וללוות אתכם לאורך כל התהליך.

3. שימו לב כי המחיר שיציגו בפניכם במשרד המכירות אינו המחיר הסופי של הדירה. מדד תשומות הבניה עשוי להשפיע על ההפרש בין המחיר של הדירה ובין המקדמה שנתתם וקשה לחזות אותו מראש.

4. חוזה המכר, ערבות חוק מכר ורישום בטאבו הם חלקים קריטיים ברכישת הדירה ובהבטחת בעלותכם עליה. לכן וודאו כי לכל התהליכים האלה מתלווה עורך הדין שלכם, מסביר לכם את המשמעות של כל אחד מהנושאים ומייצג את האינטרס שלכם נאמנה.

דירות ייחודיות בתל-אביב יכולות להיות שלכם! רוצים לבוא לסיור? הקליקו כאן

המתחם החדש של תל-אביב בחסות גינדי TLV > בחזרה למדור

כתבות שאולי פיספסתם

*#