תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מה לקחת בחשבון לפני שלוקחים משכנתא?

חולמים על דירה עם נוף לים? רגע לפני שלוקחים משכנתא, ומקבלים את ההחלטה הכלכלית המשמעותית בחייכם, הכנו לכם כמה כללי זהב שחשוב לשנן

מפתחות לבית חדש
Photo by Tierra Mallorca on Unsplash

עבור רובנו, רכישת דירה היא ההוצאה הכספית הגדולה ביותר בחיינו, כאשר ברכישה אחת אנו מוציאים מאות אלפי ואפילו מיליוני שקלים שבחלק גדול מהמקרים לא שוכבים בחשבון הבנק שלנו. הפתרון השכיח הוא משכנתא, שהיא למעשה הלוואה לטווח ארוך שמקבלים מהבנק במגוון מסלולים עם ריביות ותנאים משתנים. רגע לפני שמקבלים החלטה חשובה כל כך, חשוב לעשות שיעורי בית גם לגבי הבנק, גם לגבי סוג המשכנתא וההתחייבות שאנו לוקחים על עצמנו.

דירות ייחודיות בתל-אביב יכולות להיות שלכם! רוצים לבוא לסיור? הקליקו כאן

בעזרת יועצי המשכנתאות המנוסים של בנק לאומי, הרכבנו לכם מגוון עצות שיעשו קצת סדר לפני שאתם נכנסים לתהליך בסופו תוכלו לרכוש את הדירה שתמיד חלמתם עליה:

מהו סכום המשכנתא המקסימלי אותו ניתן לקבל מהבנק?

ככלל, סכום המשכנתא המקסימלי שניתן לבקש מהבנק לצורך רכישת דירה מוגבל בהתאם להנחיות בנק ישראל ומשתנה בהתאם לפרופיל הלקוח. מי שרוכש דירה בפעם הראשונה בחייו יכול לבקש לכל היותר משכנתא של 75% משווי הנכס הנרכש. את 25% הנותרים הוא יצטרך לשלם מכספו הקיים, מה שקרוי "הון עצמי".

רכשי דירות בפרויקט "מחיר למשתכן", לעומת זאת, זכאים לקבל יותר.

קונה שעומד לרכוש דירה המוגדרת כדירה חליפית (ההגדרה נקבעת על פי הדיווח לרשויות המס) יוכל לבקש מקסימום 70% של מימון משכנתא. רוכש דירה להשקעה (כלומר: אדם שבבעלותו יותר מדירה אחת) יוכל לבקש מקסימום 50% מימון. כל התנאים הללו כפופים להוראות רגולטוריות המתעדכנות מעת לעת ותלויים בבדיקת המקרה הפרטני על ידי הבנק.

האם מומלץ לקחת את הסכום המקסימלי שהבנק מאפשר?

לרוב מומלץ לנסות להקטין את אחוז המימון של המשכנתא, שכן שהרגולציה וגם המודלים של הבנקים מובילים לתמחור יקר יותר של הלוואות שאחוזי המימון שלהן (היחס שבין סך המשכנתאות על הנכס לבין שווי הנכס) הם גבוהים.

אז איך יודעים איזה סכום יש לבקש?

כאשר מחשבים את סכום המשכנתא הדרוש, יש לקחת בחשבון שישנן עלויות נוספות מלבד רכישת הדירה עצמה. למשל: מס רכישה המשולם למדינה, שכר טרחת עורך דין, שדרוגים שהדיירים מעוניינים לעשות בדירה, רכישת רהיטים ומוצרי חשמל וכו'. את כל אלו יש להוסיף לעלותה של הדירה ולבקש מהבנק משכנתא לפי הסכום הכולל.

מה ההחזר החודשי אותו נשלם?

בהתאם לרצונכם וליכולתכם, כל עוד אלו מקובלים על הבנק. לפני ההחלטה בנושא יש לעשות הערכת החזר: לקחת בחשבון את המשכורות הנכנסות לבית ואז את ההוצאות החודשיות - הקבועות והלא צפויות (ותמיד יש כאלו לא צפויות, לכן כדאי להגדיר סכום חודשי קבוע עבורן בחישוב הזה). כמובן שאם למשק הבית קיימות הלוואות נוספות לטווח ארוך - יש להכניס גם אותן בחישוב. עוד יש לקחת בחשבון את האפשרות של גידול בהוצאות. זוג נשוי שמתכנן ילדים, למשל, צריך לשכלל את עלות גידולם גם עוד לפני שכלל נכנסו להריון. משכנתא היא לרוב הלוואה לעשרות שנים, ולכן חובה להסתכל לטווח ארוך מאוד. לאחר ביצוע החישובים הללו יש לראות כמה כסף נותר לתשלום המשכנתא, ולבקש לפיו את גובה ההחזר החודשי.

אישה מחזיקה שטרות של כסף
ID 163963693 © Jenya Pavlovski | Dreamstime.com

לכמה זמן אפשר לקחת משכנתא?

לכל היותר ל-30 שנה. במידת האפשר מומלץ לשאוף להלוואת משכנתא כמה שיותר קצרה, מכיוון שכך הריבית תהיה נמוכה יותר. עם זאת, חשוב לא פחות לוודא שההחזר החודשי לא יהיה גדול על יכולתכם הפיננסית.

כיצד מגישים בקשת משכנתא?

הצעד הראשון שיש לעשות הוא פנייה אל הבנק והגשת בקשה לקבלת אישור עקרוני להעמדת הלוואה. תהליך הגשת הבקשה אינו ארוך וניתן לבצעו אפילו מהבית (חפשו בגוגל: "משכנתא דיגיטלית"). אישור עקרוני זה מהווה מעין “אור ירוק” להמשך התהליך, בכפוף לתנאי הבנק. לאחר קבלת האור הירוק ניתן להתקדם עם הבנק בהתאם להנחיות שייתן.

איזה הטבות אוכל לקבל ברכישת דירה?

בנק לאומי למשכנתאות מלווה פרויקטים רבים בארץ, ועבור חלקם אף מציע הטבות ייחודיות ללקיחת משכנתא.

כך, לדוגמה, בפרויקט גינדי TLV המוקם ברחוב החשמונאים מציע בנק לאומי למשכנתאות שלל הטבות והצעות למסלולים נוספים בהתאם לצרכים ולהעדפות הספציפיות של הרוכשים.

דירות ייחודיות בתל-אביב יכולות להיות שלכם! רוצים לבוא לסיור? הקליקו כאן

המתחם החדש של תל-אביב בחסות גינדי TLV > בחזרה למדור

**האמור לעיל אינו מהווה התחייבות להעמדת אשראי I הכל בכפוף לקריטריונים של הבנק I אינו מהווה ייעוץ משכנתאות וכפוף לבחינה פרטנית של כל מקרה לגופו I התנאים המחייבים הם אלה המפורטים במסמכים שייחתמו בין הלווים לבין הבנק I אי עמידה בפירעון ההלוואה עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל I אין הבנק מחויב ו/או אחראי למצגים ו/או לפעולות שלא נעשו על ידי הבנק.

כתבות שאולי פיספסתם

*#