תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מחירי הנדל"ן בתל-אביב לא מחכים לאף אחד

יושבים על הגדר? אולי כדאי שתתחילו לרוץ. שוק הנדל"ן בתל-אביב בעשור האחרון מוכיח כי מדובר באסטרטגיה שאינה מגלמת רווח, ושמי שמחכה היום צפוי להתחרט בעוד מספר שנים

בניה בתל-אביב
באדיבות גינדי TLV

בקרוב נתחיל לסכם את שנת 2019 שתיזכר בזכות שתי מערכות בחירות והשיתוק במשק בעקבותיהן. כמו תמיד בתקופות כאלה, עולה השאלה: לחכות או לקנות? האם זה הזמן לחכות להתבהרות בזירה הלאומית או שמא כדאי לזהות את המומנטום ולרכוש דירה?

כדי להעניק לכם כיוון, בדקנו מה קרה בשוק הדירות בתל אביב בעשור האחרון. רמז: מי שלא חיכה, הרוויח. 

דירות ייחודיות בתל-אביב יכולות להיות שלכם! רוצים לבוא לסיור? הקליקו כאן

כולם יודעים שמחירי הדירות עלו בעשור האחרון, אבל שווה לבדוק מה קרה בתל אביב, יחסית למחירים הממוצעים בישראל. ובכן, בעשור האחרון עלו מחירי הדירות החדשות בישראל בכ- 56%. בתל אביב, עליות המחירים היו גבוהות פי שתיים: עליה ממוצעת של כ- 130%.

אוהד דנוס – מומחה נדל"ן והנשיא היוצא של לשכת שמאי המקרקעין מסביר את הנתון המפתיע: "תל אביב מתנהגת באופן שונה לחלוטין מכלל השוק בארץ בשל שתי סיבות עיקריות: הראשונה היא עצם היותה עיר עולם שזינקה בכל המדדים הכלכליים ולכן חיזקה את מעמדה ואת האטרקטיביות שלה בישראל. השנייה היא שבמהלך העשור האחרון עתודות הקרקע המעטות בעיר ובמיוחד במרכזה הלכו והידלדלו בקצב מסחרר. שני הנתונים האלה תרמו לזינוק שלה בעשור האחרון, באופן אבסולוטי ובאופן יחסי לארץ".

מחירי דירות חדשות

הפוליטיקה לא משפיעה על תל אביב

במהלך העשור האחרון התקיימו 4 מערכות בחירות, שתיים מתוכן בשנה האחרונה. בדקנו מה קרה לשוק במהלך התקופה שלפני ואחרי הבחירות בתל אביב וגם כאן, התשובה לא מפתיעה. בשנת 2013 התקיימה מערכת בחירות במהלך הבטיח שר האוצר דאז יאיר לפיד לספק פתרון למצוקת הדיור. במהלך שנה זו עלו מחירי הדירות בתל אביב ב- 47% לעומת 14% בכל הארץ.

בשנת 2015 נערכה מערכת בחירות נוספת, כאשר הסוגיה שעמדה על השולחן היתה מע"מ 0 וגם במהלך שנה זו חלה עליה של כ- 2%.

מה קרה במהלך מערכת הבחירות הראשונה בשנת 2019? ובכן עדיין אין לנו את הנתונים המלאים לשנה זו, אבל אם נבחן את המחירים בתחילת 2019 ובחודש אוגוסט, הרי שבמהלך שלושת החודשים שבין מרץ ויוני, המחירים עלו ב- 2% בתל אביב, לעומת עליה של פחות מאחוז בכל הארץ.

ביקשנו גם לבדוק את השפעתן של תכניות הממשלה על שוק הדיור וגם כאן, נראה כי לא היתה השפעה על מגמת המחירים בעיר: בארבע השנים האחרונות, שבהן קודמה תכנית מחיר למשתכן, המחירים בתל אביב עלו בכ- 25% בעוד שברחבי הארץ הם עלו בכ- 11%.  

מגדלים בתל-אביב
Geemaps.co.il

מה שהיה הוא שיהיה

נעזרנו בדנוס כדי לנסות ולחזות מה יקרה בתל אביב בשנים הקרובות וגם כאן התשובה ברורה: "אני חושב שבניגוד לעבר, כולם מבינים כי השוק בתל אביב מתנהל אחרת ויותר מכך – סביר שתל אביב תמשיך להפגין עליות מחירים גם בשנים הקרובות. באופן כללי, איש מעולם לא הרוויח מישיבה על הגדר בשוק הנדל"ן ובפרט בתל אביב. מלאי הדירות בתל אביב מצוי באחת נקודות השפל שלו, המשקיעים פועלים באגרסיביות בשוק על מנת לגדר את הסיכון הגלום בחוסר הוודאות בשוק ולהם מתלווים מספר גדל והולך של משפחות צעירות הרואות במגורים בתל אביב ערך אופטימלי להשקעה הן בהון והן במשפחה".

איך כל זה נראה בשטח? בועז הראל – סמנכ"ל המכירות ב- GINDI TLV מעיד כי חודשי הקיץ הצטיינו בעליה משמעותית במחירים: "במהלך חודש יולי מכרנו כ- 30 דירות וחודש אוגוסט גם הפתיע אותנו, משום שלמרות הקיץ והחופשות, הצלחנו לסגור מספר מרשים של עסקאות. התפלגות הרוכשים כללה את כולם: משפחות צעירות לצד מצמצמי דיור ומשקיעים, כאשר כולם מבינים כי אין היגיון בלחכות לממשלה הבאה ולתכניותיה. הפרויקט שלנו ויתרונותיו, יחד עם המחיר האטרקטיבי ועם ההזדמנות הכרוכה בעיתוי, מביאה לעסקאות מהירות מתמיד".

דירות ייחודיות בתל-אביב יכולות להיות שלכם! רוצים לבוא לסיור? הקליקו כאן

המתחם החדש של תל-אביב בחסות גינדי TLV > בחזרה למדור

כתבות שאולי פיספסתם

*#